Fotó: Biró István
Wolf Rudolf reményét fejezte ki, hogy a gimnáziumnak ítélt elismerés ösztönzően hat a további munkára. Az Árpád fejedelmet ábrázoló herendi porcelánalkotást Gubcsi Lajos, a Magyar Művészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke az iskola udvarán felsorakozott diáksereg gyűrűjében adta át az igazgatónak. „Hazánk egyik részéből hazánk másik részébe hoztam ezt a díjat, amelyet azért szeretném köztetek átadni, hogy lássam, és szívembe zárjam az arcotokat” – hangoztatta. Gubcsi Lajos szerint a díj nemcsak az iskola tevékenységének elismerését, hanem a nemzet együvé tartozását is jelképezi.
A Kolozsvár Társaság képviseletében szóló Kántor Lajos szerint a díj azt is igazolja: érdemes küzdeni azért, hogy a magyar iskolák visszakapják régi hírnevüket. Az Apáczai-gimnáziumnak a rendszerváltás utáni története éppen arról szól, hogy lehet és kell bízni a jövő pozitív változásaiban. A szónok felelevenítette: Makkai Sándor református püspök 1927 januárjában áldotta meg az akkor megnyílt kolozsvári református leányiskolát – az Apáczai-gimnázium elődjét –, majd az 1948-as államosítás után tízosztályos iskolává visszaminősített intézményből kiszorították a magyar nyelvű oktatást. „Nemcsak az iskola hét évtizedes fennállása, hanem az itt végzett munka minősége is indokolttá teszi a kitüntetést” – tette hozzá Kántor Lajos, kiemelve Székely Géza rajztanár diákjainak képzőművészeti munkáit. Nagy tapsot aratott Cselényi László öregdiák, a Duna Televízió elnöke, aki diákkori emlékeit felelevenítve nem hallgatta el a cigarettázásokat és a lógásokat sem, és nagy taps jutott az egykor itt tanító Kányádi Sándorné Magdi néninek is. Az ünneplők akkor sem fukarkodtak az elismeréssel, amikor a líceum vegyes kórusa, valamint Gábor Zsófia, Müller Márta és Széman Csilla dalokkal, Széman Rózsa pedig szavalattal lépett fel.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.