Fotó: Biró István
Wolf Rudolf reményét fejezte ki, hogy a gimnáziumnak ítélt elismerés ösztönzően hat a további munkára. Az Árpád fejedelmet ábrázoló herendi porcelánalkotást Gubcsi Lajos, a Magyar Művészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke az iskola udvarán felsorakozott diáksereg gyűrűjében adta át az igazgatónak. „Hazánk egyik részéből hazánk másik részébe hoztam ezt a díjat, amelyet azért szeretném köztetek átadni, hogy lássam, és szívembe zárjam az arcotokat” – hangoztatta. Gubcsi Lajos szerint a díj nemcsak az iskola tevékenységének elismerését, hanem a nemzet együvé tartozását is jelképezi.
A Kolozsvár Társaság képviseletében szóló Kántor Lajos szerint a díj azt is igazolja: érdemes küzdeni azért, hogy a magyar iskolák visszakapják régi hírnevüket. Az Apáczai-gimnáziumnak a rendszerváltás utáni története éppen arról szól, hogy lehet és kell bízni a jövő pozitív változásaiban. A szónok felelevenítette: Makkai Sándor református püspök 1927 januárjában áldotta meg az akkor megnyílt kolozsvári református leányiskolát – az Apáczai-gimnázium elődjét –, majd az 1948-as államosítás után tízosztályos iskolává visszaminősített intézményből kiszorították a magyar nyelvű oktatást. „Nemcsak az iskola hét évtizedes fennállása, hanem az itt végzett munka minősége is indokolttá teszi a kitüntetést” – tette hozzá Kántor Lajos, kiemelve Székely Géza rajztanár diákjainak képzőművészeti munkáit. Nagy tapsot aratott Cselényi László öregdiák, a Duna Televízió elnöke, aki diákkori emlékeit felelevenítve nem hallgatta el a cigarettázásokat és a lógásokat sem, és nagy taps jutott az egykor itt tanító Kányádi Sándorné Magdi néninek is. Az ünneplők akkor sem fukarkodtak az elismeréssel, amikor a líceum vegyes kórusa, valamint Gábor Zsófia, Müller Márta és Széman Csilla dalokkal, Széman Rózsa pedig szavalattal lépett fel.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.