A végeredményt látva elmondható: a három „öregfiúnak” ezúttal is összejött. Az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága igazi Indiana Jones-film – ami például a sorozat második részéről, az Indiana Jones és a végzet templomáról nem mondható el. A mostani epizód minden ízében illeszkedik az első és a harmadik részhez: nagyjából Az elveszett frigyláda fosztogatói szintjén mozog, a legjobb Indy-mozi, Az utolsó keresztes lovag pörgését már nem éri el, de ez semmit sem von le az értékéből. Az sem zavaró, hogy a főhős ezúttal nem transzcendens eredetű műkincseket hajkurász, hanem a földönkívüliek nyomait kutatja.
A sztori az ötvenes években, a hidegháború időszakában játszódik, amikor a rock and roll, az atomháború és a kommunistavadászatnak álcázott politikai boszorkányüldözés mellett az ufómegfigyelés az amerikaiak legfőbb elfoglaltsága. A filmbe mindezt bele is zsúfolták az alkotók: Indy egy titokzatos, mágneses erővel bíró kristálykoponya és egy hatezer éves, földönkívüli civilizáció által létrehozott város után nyomoz, ezúttal Peruban, miközben a szovjet titkosszolgálattal, a rettegett KGB-vel is meg kell küzdenie.
Ha már Indy kiöregedőben van, akkor méltó utód is kell, ezért felbukkan az ifjabb Henry Jones, az igazi ötvenes évekbeli lázadó: bőrdzsekiben, pilótasapkában motorozik, és utálja a kötöttségeket – a karakterből Marlon Brando és James Dean által megformált egykori hősök köszönnek vissza. Indiana Jones újabb kalandjait bemutatva más legendás filmek előtt is fejet hajtanak az alkotók: egy tömegverekedés erejéig megelevenedik a West Side Story, a főgonosz, a Cate Blanchett által játszott Irina Spalko pedig a James Bond-mozik villainjeit idézi. A legelső Indy-epizódra is visszautalnak: a női főszereplő az első filmben megismert Karen Allen, és a hírhedt 51-es körzetben játszódó üldözéses jelenetben néhány pillanatra az amerikai kormány által ott elrejtett frigyláda is bevillan.
A filmből nem hiányzik az önirónia sem: az idős Indiana Jones az ostort sem kezeli olyan ügyesen, néha csetlik-botlik, és az ökle sem annyira kemény. A korábbi részekből megszokott szituációs poénok és gegek itt is a helyükön vannak. Néhány kritikus ugyan fanyalgott, hogy miért kellett az ufóvonulatot beemelni a történetbe, de ha Indy egyszer már megtalálta a földöntúli fegyverként használható frigyládát, valamint az örök életet biztosító Szent Grált, akkor miért ne segíthetne ET-nek is, hogy hazatelefonáljon? Főleg, ha mindehhez egy klasszikus, pörgős, igazi Indiana Jones-kaland biztosítja a körítést.
B. L.
Indiana Jones és a kristálykoponya királysága (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull). Amerikai akció-kalandfilm, 2008. Rendezte: Steven Spielberg. Szereplők: Harrison Ford, Shia LaBoeuf, Alan Dale, Karen Allen, Cate Blanchett, John Hurt. Írta: Jeff Nathanson, George Lucas. Kép: Janusz Kaminski. Zene: John Williams. Értékelés az 1–5-ös skálán: 4.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.