A végeredményt látva elmondható: a három „öregfiúnak” ezúttal is összejött. Az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága igazi Indiana Jones-film – ami például a sorozat második részéről, az Indiana Jones és a végzet templomáról nem mondható el. A mostani epizód minden ízében illeszkedik az első és a harmadik részhez: nagyjából Az elveszett frigyláda fosztogatói szintjén mozog, a legjobb Indy-mozi, Az utolsó keresztes lovag pörgését már nem éri el, de ez semmit sem von le az értékéből. Az sem zavaró, hogy a főhős ezúttal nem transzcendens eredetű műkincseket hajkurász, hanem a földönkívüliek nyomait kutatja.
A sztori az ötvenes években, a hidegháború időszakában játszódik, amikor a rock and roll, az atomháború és a kommunistavadászatnak álcázott politikai boszorkányüldözés mellett az ufómegfigyelés az amerikaiak legfőbb elfoglaltsága. A filmbe mindezt bele is zsúfolták az alkotók: Indy egy titokzatos, mágneses erővel bíró kristálykoponya és egy hatezer éves, földönkívüli civilizáció által létrehozott város után nyomoz, ezúttal Peruban, miközben a szovjet titkosszolgálattal, a rettegett KGB-vel is meg kell küzdenie.
Ha már Indy kiöregedőben van, akkor méltó utód is kell, ezért felbukkan az ifjabb Henry Jones, az igazi ötvenes évekbeli lázadó: bőrdzsekiben, pilótasapkában motorozik, és utálja a kötöttségeket – a karakterből Marlon Brando és James Dean által megformált egykori hősök köszönnek vissza. Indiana Jones újabb kalandjait bemutatva más legendás filmek előtt is fejet hajtanak az alkotók: egy tömegverekedés erejéig megelevenedik a West Side Story, a főgonosz, a Cate Blanchett által játszott Irina Spalko pedig a James Bond-mozik villainjeit idézi. A legelső Indy-epizódra is visszautalnak: a női főszereplő az első filmben megismert Karen Allen, és a hírhedt 51-es körzetben játszódó üldözéses jelenetben néhány pillanatra az amerikai kormány által ott elrejtett frigyláda is bevillan.
A filmből nem hiányzik az önirónia sem: az idős Indiana Jones az ostort sem kezeli olyan ügyesen, néha csetlik-botlik, és az ökle sem annyira kemény. A korábbi részekből megszokott szituációs poénok és gegek itt is a helyükön vannak. Néhány kritikus ugyan fanyalgott, hogy miért kellett az ufóvonulatot beemelni a történetbe, de ha Indy egyszer már megtalálta a földöntúli fegyverként használható frigyládát, valamint az örök életet biztosító Szent Grált, akkor miért ne segíthetne ET-nek is, hogy hazatelefonáljon? Főleg, ha mindehhez egy klasszikus, pörgős, igazi Indiana Jones-kaland biztosítja a körítést.
B. L.
Indiana Jones és a kristálykoponya királysága (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull). Amerikai akció-kalandfilm, 2008. Rendezte: Steven Spielberg. Szereplők: Harrison Ford, Shia LaBoeuf, Alan Dale, Karen Allen, Cate Blanchett, John Hurt. Írta: Jeff Nathanson, George Lucas. Kép: Janusz Kaminski. Zene: John Williams. Értékelés az 1–5-ös skálán: 4.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.