2009. február 11., 07:062009. február 11., 07:06
A tavalyi velencei helyszín után a tábor idén visszatér egy kipróbált, de még mindig felfedezésre váró korábbi helyszínére, a csíkszépvízi Kishavas panzióba, ahol a filmszerető táborlakók tíz napig neves hazai és külföldi filmesek irányításával próbálhatják ki tehetségüket a rendező-, operatőr-, animációs, látvány- és díszlettervező-, vágó-, hangmérnöki, producer-gyártásvezető-felvételvezető,
színész- és filmológuscsoportban. A résztvevők szabadidejükben fekete-fehér analóg fotóműhelyben is tevékenykedhetnek, ahol maguk végezhetnek minden fázist a fényképezéstől az előhíváson át a nagyításig. A tábori részvételt pályázati úton lehet elnyerni, a pályázat tartalma pedig csoportonként változó. A résztvevőket a csoportvezetők választják ki június 15-éig. Pályázati díj nincs, a részvételi díj 50 000 forint vagy annak megfelelő euró vagy lej, amely magában foglalja a szállás, a teljes ellátás, a felhasznált nyersanyag és technika, valamint az oktatás összes költségét (nem foglalja magába az útiköltséget). Tizenöt résztvevő számára a szervezők 50 százalékos részvételidíj-kedvezményt biztosítanak szociális alapon.
A táborról és a pályázati feltételekről bővebben a www.filmtett.ro oldalon olvashatnak.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.