Akinek már életében klasszikussá váltak a remekművei – Balázs Imre József irodalomtörténész Szilágyi István munkásságáról

Szilágyi István Kossuth- és József Attila-díjas kolozsvári író, a Helikon alapító főszerkesztője a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia irodalmi tagozatának tagja volt •  Fotó: MTI/Czimbal Gyula

Szilágyi István Kossuth- és József Attila-díjas kolozsvári író, a Helikon alapító főszerkesztője a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia irodalmi tagozatának tagja volt

Fotó: MTI/Czimbal Gyula

Szilágyi István regényeinek nem a történelem a lényegük, hanem az, ami modellként megmutatható rajta keresztül: a bűnhődés lélektana, a török kori hódoltság egyensúlykereső és lázadó magatartásai, az ítélkezés problematikus volta – értékelte az életének 86. évében elhunyt Kossuth-díjas író életművét a Krónikának Balázs Imre József. A kolozsvári irodalomtörténész karakán, konfliktusokat vállalni hajlandó, hiteles emberként ismerte Szilágyi Istvánt, aki nem esik túlzásokba, de mindig érezhetően ott izzik benne a szenvedély az élet dolgai és az irodalom iránt.

Kiss Judit

2024. március 14., 10:012024. március 14., 10:01

Balázs Imre József a Krónika megkeresésére kifejtette, ha kulcsszavakat keres a szerdán elhunyt Szilágyi István Kossuth-díjas író életművének összefoglalásához, akkor ezek jutnak eszébe: történelem, modell, megmunkáltság, következetesség. „Megpróbálom kifejteni mindegyiket.

A történelem a legjelentősebb Szilágyi-regények anyaga: a Kő hull apadó kútba, a Hollóidő, a Messze túl a láthatáron egyaránt a múltba helyezi a cselekményét” – fogalmazott a Krónika megkeresésére a szerdán elhunyt író életművéről a kolozsvári irodalomtörténész.

Mint kifejtette, mégis úgy érzi, a regényeknek nem a történelem a lényegük, nem a múlt foglalkoztatja a szerzőt, hanem az, ami modellként megmutatható rajta keresztül: a bűnhődés lélektana, a török kori hódoltság egyensúlykereső és lázadó magatartásai, az ítélkezés problematikus volta. „Örök emberi probléma mindegyik, de csak a történelemmel összefüggésben, konkrét helyzetekben válnak igazán megfoghatóvá. A megmunkáltság a Szilágyi-életmű alakulásának ráérősségére is vonatkozik: nem tartozott a folyton publikálni akaró szerzők közé, nagyregényeire sokszor évtizednyi vagy annál is több időt szánt rá. A megfontolt ritmus a nyelvi megmunkáltságban is érződik: igényes, lassan hömpölygő, elidőzésre késztető próza ez” – jellemezte az életművet az irodalomtörténész. Mint részletezte,

a következetesség érezhető azokban a kérdésekben-problémákban, amelyek visszatérően foglalkoztatták Szilágyi Istvánt: például a szilágysági térség megírása saját magára kiszabott feladat volt.

„Nem csupán a Kő hull apadó kútba nagyregénye, hanem esszék, visszaemlékezések is precízen foglalják össze az ezzel kapcsolatos írói vizsgálódásait. De érdekelte őt a film műfaja is: hosszú esszében gondolkodott el, hogy megfilmesíthető lenne-e a Kő hull…, és milyen feltételekkel. Később rendszeresen látogatta a Magyar Filmszemlét, és írt az ott bemutatott magyar filmekről” – tette hozzá Balázs Imre József.

A következetesség érezhető azokban a kérdésekben-problémákban, amelyek visszatérően foglalkoztatták az írót •  Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum Galéria

A következetesség érezhető azokban a kérdésekben-problémákban, amelyek visszatérően foglalkoztatták az írót

Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum

Kihangsúlyozta, hogy Szilágyi István regényei már életében a magyar irodalom klasszikus remekműveinek számítottak, több irodalomtörténeti munka, monográfia, értekezés született róluk, köztük Márkus Béla és Mester Béla kötetei.

„Életművének fontos része szerkesztői-irodalomszervezői munkája, az Utunk szerkesztőjeként, majd a Helikon alapító főszerkesztőjeként a világra, kortárs problémákra nyitott lapok folyamatos működésén dolgozott” – emelte ki az irodalomtörténész.

Balázs Imre Józsefet arra is megkértük, beszéljen a személyes, Szilágyi Istvánhoz fűződő emlékeiről. „Évekig egyetlen félemelet választotta el a Helikon szerkesztőségét a Korunkétól, ahol dolgoztam, ekkoriban találkoztunk leggyakrabban. De már korábban, egyetemistaként bejártunk a laphoz: az első írásaikkal a szerkesztőségbe érkezőket is komolyan fogadta, éreztetni tudta velük, velünk, hogy súlya van a Helikonban való megjelenésnek. A korai írásokra gyakran használta azt a kifejezést, hogy »tapsifülesek« ‒ a sajátjait is beleértve ‒, de inkább utólag, visszanézve” – fejtette ki Balázs Imre József.

korábban írtuk

Elhunyt Szilágyi István Kossuth-díjas kolozsvári író, a Helikon folyóirat alapító főszerkesztője
Elhunyt Szilágyi István Kossuth-díjas kolozsvári író, a Helikon folyóirat alapító főszerkesztője

Életének 86. évében elhunyt szerdán Szilágyi István Kossuth-díjas kolozsvári író, a Helikon folyóirat alapító főszerkesztője – közölte a Helikon szerkesztősége.

Az irodalomtörténész hozzátette, a korai írásokra Szilágyi István olyan tanulási folyamat részeként tekintett , amelyek szükségesek a szerzővé váláshoz.

„Karakán, konfliktusokat vállalni hajlandó, hiteles emberként ismertem, aki nem esik túlzásokba, de mindig érezhetően ott izzik benne a szenvedély az élet dolgai és az irodalom iránt”

– jellemezte az írót Balázs Imre József.

A Kossuth- és József Attila-díjas író, a Helikon alapító főszerkesztője a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia irodalmi tagozatának tagja volt. Szilágyi István 1938. október 10-én született Kolozsváron, majd a család 1940-ben Zilahra költözött, a szilágysági kisváros meghatározó élmény volt számára. Apja 1943-ban, a második világháborúban, a Don mellett meghalt, elvesztése súlyos megpróbáltatást jelentett a családnak. Iskoláit Zilahon kezdte, majd 1952-ben visszakerült Kolozsvárra, ahol vasúti gépipari középiskolába járt.

Szilágyi István dedikálás közben •  Fotó: Horváth László Galéria

Szilágyi István dedikálás közben

Fotó: Horváth László

Az MTI által ismertetett életrajz szerint Nagyváradon és Szatmáron dolgozott vasúti műhelyekben, mozdonyvezetőnek készült, de szemgyengesége miatt az orvosi vizsgálaton alkalmatlannak minősítették.

1958-ban felvették a kolozsvári egyetem jogi karára, ahol 1963-ban diplomázott, de a felkínált ügyészi állást nem fogadta el. Később sem vállalt olyan állást, ahol a jogi végzettségére lett volna szükség.

Első írásai az Utunkban jelentek meg, melynek később munkatársa, 1968-tól főszerkesztő-helyettese lett. 1990-től az immár Helikon néven újjáalakuló irodalmi folyóirat főszerkesztője volt. Olyan remekművek fűződnek a nevéhez, mint a Kő hull apadó kútba, az Agancsbozót és a Hollóidő. Utolsó regénye, a Messze túl a láthatáron 2020-ban jelent meg. Az 1960-as évek elején induló Forrás-nemzedék egyik meghatározó egyénisége volt. Ez a nemzedék új hagyományszemléletet teremtett, műveikben a társadalmi elkötelezettség helyett a személyiség vizsgálatára helyezték a hangsúlyt. A Forrás-sorozatban jelentek meg első novelláskötetei (Sorskovács, Ezen a csillagon), amelyekben kétkezi munkásokat ábrázolt hiteles helyzetekben, a maguk összetettségében, egyediségében, elszakadva a kor sematikus munkásábrázolásától. Első regénye, az 1969-ben kiadott Üllő, dobszó, harang.

Második regénye és mindmáig talán legnépszerűbb, legolvasottabb műve az 1975-ben megjelent Kő hull apadó kútba, amely egyszerre lélektani krimi, történelmi regény és pontos szociográfia. A magyar nyelven több kiadást is megért művet lengyelre, németre, oroszra, románra és szlovákra is lefordították.

A nyolcvanas években írta meg mitologikus nagyregényét, „a romániai diktatúra embertelen világának epikai parafrázisát”, az Agancsbozótot, amelynek megjelenését a cenzúra nem engedélyezte, csak 1990-ben vehették kézbe az olvasók, „tiltott könyvek szabadon” jelzéssel. Következő hatalmas műve, a Hollóidő a három részre szakadt 16. századi Magyarországon játszódó történelmi regény, a „képzelet, a létezés és az emberi élet titkait fürkésző” kíméletlen és tragikus történet. 2020-ban ismét nagyregénnyel jelentkezett, a 18. században játszódó Messze túl a láthatáron című művet a kritika az életmű szintéziseként értelmezi.

Az író számos díj, kitüntetés birtokosa •  Fotó: Horváth László Galéria

Az író számos díj, kitüntetés birtokosa

Fotó: Horváth László

A nagyepikai művek mellett novellákat, karcolatokat, esszéket is írt, a kisprózáiból a 70. születésnapjára Bolygó tüzek címmel jelent meg válogatáskötet.

A 2019-es Katlanváros című könyv személyes sorsba és családtörténetbe is betekintést engedő írásai korábban az Utunk évkönyveiben jelentek meg, a 2021-es A hóhér könnyei című kötet írásait a műfaji kísérletezés jellemzi.

Szilágyi Istvánt 2002-ben a Magyar Művészeti Akadémia, 2010-ben pedig a Digitális Irodalmi Akadémia tagjává választották. Munkásságáért több rangos kitüntetést is kapott: 1990-ben József Attila-díjat, 1992-ben Ady Endre-díjat, 1995-ben Déry Tibor-jutalmat vehetett át, 1999-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével tüntették ki.

2001-ben kapta meg a Kossuth-díjat kiemelkedő írói munkásságáért, a próza műfaját a magyar nyelv archaikus rétegeivel gazdagító tevékenységéért, a történelmi folyamatokat megjelenítő, az emberi lét általános törvényszerűségeit vizsgáló, kivételesen érzékeny műveiért.

2003-ban Márai Sándor-, 2008-ban Arany János-, 2009-ben Alföld-díjjal, 2011-ben az Erdélyi Magyar Irodalomért Alapítvány Életműdíjával jutalmazták. 2014-ben lett a nemzet művésze, 2017-ben Prima-díjjal tüntették ki. 2020-ban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Erdélyért életműdíjat adományozott neki. Szilágyi István temetéséről később intézkednek, az írót a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) saját halottjának tekinti.

korábban írtuk

Alapító főszerkesztőjét, a 85 éves Szilágyi István írót köszönti a Helikon irodalmi folyóirat
Alapító főszerkesztőjét, a 85 éves Szilágyi István írót köszönti a Helikon irodalmi folyóirat

A 85 éves Szilágyi István írót, a Helikon alapító főszerkesztőjét köszönti októberi első lapszámában a Kolozsváron megjelenő irodalmi folyóirat – közölte a szerkesztőség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 26., kedd

Asszonyok az idegösszeomlás szélén és egy hiányérzetet keltő Macbeth a szatmári Ifeszten

Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.

Asszonyok az idegösszeomlás szélén és egy hiányérzetet keltő Macbeth a szatmári Ifeszten
2024. november 22., péntek

Elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű képzőművész

Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.

Elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű képzőművész
2024. november 21., csütörtök

Bukaresti napló: a kommunizmus utolsó évtizedét megörökítő emlékirat bemutatója Kolozsváron

B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.

Bukaresti napló: a kommunizmus utolsó évtizedét megörökítő emlékirat bemutatója Kolozsváron
2024. november 21., csütörtök

Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja

A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.

Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja
2024. november 20., szerda

Túlfűtött és részletekbe menő érzékenység a kolozsvári Puccini-előadásban

A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.

Túlfűtött és részletekbe menő érzékenység a kolozsvári Puccini-előadásban
2024. november 20., szerda

Kiváló helyszíne a többnemzetiségű Szatmár a kisebbségi társulatok fesztiváljának

Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.

Kiváló helyszíne a többnemzetiségű Szatmár a kisebbségi társulatok fesztiváljának
2024. november 20., szerda

Erdélyi turnéra indul koncertszínházi Radnóti-előadásával Vecsei H. Miklós és csapata

Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.

Erdélyi turnéra indul koncertszínházi Radnóti-előadásával Vecsei H. Miklós és csapata
2024. november 19., kedd

Kitárta kapuit a kincses városban a volt Központi Szálló

Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.

Kitárta kapuit a kincses városban a volt Központi Szálló
2024. november 16., szombat

Borsodi L. László kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron

Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.

Borsodi L. László kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron
2024. november 16., szombat

Igenis lehetnek a kortársaink Arany Jánosék: ifj. Vidnyánszky Attila újabb bravúros rendezése

Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.

Igenis lehetnek a kortársaink Arany Jánosék: ifj. Vidnyánszky Attila újabb bravúros rendezése