Szilágyi Istvánt Mile Lajos főkonzul köszönti
Fotó: Horváth László
Meghitt hangulatban köszöntötték a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas Szilágyi István írót nyolcvanadik születésnapján Magyarország kolozsvári főkonzulátusán kollégái, barátai, tisztelői csütörtök este.
2018. október 18., 21:362018. október 18., 21:36
2018. október 18., 21:392018. október 18., 21:39
A zsúfolásig telt teremben tartott rendezvényen többek közt a Helikon szerkesztői olvasták fel Szilágyi István nyolcvanadik születésnapja alkalmából született írásaikat. Mint elhangzott,
Fekete Vince költő, a Helikon korábbi szerkesztője, most is rendszeres szerzője úgy fogalmazott, ő és nemzedéktársai, de későbbi költőnemzedékek is Szilágyi Istvánnak köszönhetően „a Helikon érlelő napmelegében születtek”.
Az est házigazdája, Karácsonyi Zsolt, a Helikon folyóirat jelenlegi főszerkesztője, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke elmondta, a folyóirat legfrissebb, tematikus lapszámát Szilágyi Istvánnak szentelték, László Noémi, Papp Attila Zsolt, Fekete Vince az ünnepelthez szóló írását olvasta fel, és mivel nem tudott jelen lenni Szakolczay Lajos Széchenyi-díjas magyar irodalomtörténész, irodalom- és művészetkritikus, az ő különleges hangvételű írását Demeter Zsuzsa, a Helikon szerkesztője tolmácsolta.
ez olvasható Karácsonyi Zsoltnak a Helikon tematikus lapszámában megjelent vezércikkében, amelyet a Helikon főszerkesztője felolvasott az eseményen.
Fotó: Horváth László
Az ünneplésen határon túli barátai, tisztelői is köszöntötték az írót: Márkus Béla debreceni irodalomtörténész és Csordás László kárpátaljai irodalomtörténész. Márkus Béla humoros hangnemben elevenítette fel Szilágyihoz fűződő barátságát, Csordás pedig megilletődöttséggel szólt arról, hogy bár behatóan foglalkozik Szilágyi István életművével, személyesen most találkozik először vele.
Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja is köszöntötte az írót, mint fogalmazott, azt kívánja, sok olyan generáció nőjön fel, amelynek tagjai számára meghatározó élmény Szilágyi István életművét olvasni.
Felolvasta egyik, önvallomás jellegű írását is, amelyben többek között az hangzott el: „nem volt szellemi béklyó, amit ne kísérelt volna meg szétszakítani”.
Szilágyi István 1938. október 10-én született Kolozsváron. 1956-ban érettségizett Szatmáron, kitanulta a mozdonyszerelő géplakatos szakmát. 1958-tól a kolozsvári egyetem jogi karán tanult, 1963-ban nyert jogi diplomát. Az Utunk munkatársa, majd 1968–1989 között főszerkesztő-helyettese. 1990-től a Helikon főszerkesztője 2012 végéig. Fontosabb regényei: Kő hull apadó kútba (1975), Agancsbozót (1990), Hollóidő (2001).
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!