Fotó: Toró Attila/sepsiszentgyorgy.info
A világhírű, magyar származású, New Yorkban élő Sylvia Plachy humanista fotóművész is részt vett a munkáiból összeállított tárlat megnyitóján szombat este, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban.
2016. február 21., 19:192016. február 21., 19:19
Fotók cím nélkül
Sylvia Plachy kiállítása két részből áll: a Mikor lesz holnap? című tárlat anyagát a budapesti Mai Manó Házban kiállított fotók képezik, amelyek a világ több táján készültek. A Remény és álmodozás, Erdély című kiállítás világpremier: a művész kizárólag erre az alkalomra előhívott és kiválogatott erdélyi fotóit tekintheti meg a közönség.
„Eleinte kilenc fotót ajánlottak fel, Sylvia Plachyval ezt követően vettük fel a kapcsolatot, így hoztuk el Szentgyörgyre a Mikor lesz holnap? című tárlat anyagát” – részletezte Henning János, a kiállítás ötletgazdája. Hozzátette, mivel helyszínként az Erdélyi Művészeti Központot választották, emiatt szorgalmazták az erdélyi vonatkozású tárlat anyagának összeállítását is.
A fotóművész külön kérésére nem kerültek ki a fotók címei a keret aljára. Amint Henning János fogalmazott, ennek célja, hogy a „fénykép jobban beszélhessen önmagáról”, viszont feltüntettek egy számot minden fotó sarkánál, amely a fogadótérben található útmutatóhoz érvényes. „Nem vagyok rocksztár, és nem is szeretném eljátszani az ezzel járó szerepet, azért lettem fotós, hogy ne álljak az emberek előtt. Soha nem voltam felkészülve erre, de a fiam tanít, néha eljön és helyettem beszél” – mesélte a művész a megnyitón. Mint mondta, azért szeret Erdélybe jönni, mert itt találja a legkedvesebb embereket.
A kép évének nyitánya
„Tudom, hogy nehéz itt az élet, de azt akartam, hogy az erdélyi fotókból álló kiállítás ne csak ezt adja át, hanem azt is: itt még mindig élnek angyalok” – folytatta gondolatait a művész. Elárulta, valószínűleg visszajön a régióba, úgy hallotta, sok itt a gólya, megnézné ezeket is. A tárlat címét adó, Mikor lesz holnap? kérdés a művész gyermekkorához kötődik, édesanyjának tette fel esténként.
„Sepsiszentgyörgy Székelyföld kulturális fővárosa, s bár voltak merészebb törekvéseink, mint például az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerése, az álmok nem tűnnek el” – mondta Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, ügyvivő polgármestere. Amint fogalmazott, a pályázat előkészítő szakaszában már tematizálták az elmúlt három évet kulturális szempontból, így született meg a játék (2014), a hagyomány (2015), illetve a kép éve (2016).
Sylvia Plachy fotókiállításának megnyitója ez utóbbi tematizált év megnyitója is egyben. Kiváló művészek élnek a megyeszékhelyen, nekik köszönhetően pedig kultúrát fogyasztó, értékelő és értő lakosság is – tette hozzá Sztakics Éva. A kiállítás március 17-éig látogatható, keddtől péntekig 10 és 17 óra között, míg szombaton, illetve vasárnap 10 és 14 óra között. A belépés díjtalan.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!