Újabb filmfesztiválnak ad otthont a Csíki Székely Múzeum, ezúttal a gyerekeket várják a vetítésekre október 19. és 21. között.
2016. október 19., 12:182016. október 19., 12:18
Először négy évvel ezelőtt szervezték meg Budaörsön a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Filmfesztivált, idén több magyarországi város, Erdélyből pedig csíkszeredai, sepsiszentgyörgyi, kolozsvári és nagyváradi intézmények csatlakoztak a szemléhez.
A fesztiválon diák-, diploma- és elsőfilmeket mutatnak be a világ minden tájáról. A szemle programjában szereplő harminc mesefilmet egy felnőttekből és gyerekekből álló előzsűri válogatta ki, több mint ötszáz alkotás közül. A válogatásban a magyar filmek mellett francia, angol, német, svájci, észt és cseh alkotók animációi láthatók. A magyar filmek között találjuk az Átjáró Másvárosba, valamint az Ahány király, annyi mese című, népszerű kortárs mesekönyvekből készülő rajzfilmsorozatok 1-1 bemutatkozó epizódját is. A nemzetközi mezőnyben látható például az orosz Moroshka című rajzfilm, amely egy kislány és egy farkas nem mindennapi barátságát mutatja be. A rajzfilmek mellett olyan igényesen kivitelezett bábanimáció is bekerült a mustrába, mint a két nagybajuszú úriember kakaskodására épülő humoros észt diákfilm, A bajusz, amely nem csak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is élmény lehet.
A fesztiválon a rövid animációs mesefilmeket három korcsoportra osztva vetítik, így az óvodások, kisiskolások és a felső tagozatosok is találnak kedvükre való animációs filmeket. A magyar gyártású mesefilmek a legjobb magyar gyerekfilmnek járó Csermák Tibor-díjért szállnak ringbe. Az idén alapított elismerést a legendás Pannónia Filmstúdió egykori rendezőjéről, Csermák Tiborról nevezték el, aki jövőre lenne 90 éves. A magyar alkotásnak járó 500 ezer forintos díjat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa ajánlotta fel. A Csíki Székely Múzeumban szerdán 10 órától a 3-6 éves korosztálynak vetítettek, október 20-án délelőtt a 6-9 éveseket várják, október 21-én 12 órától pedig a 10-14 éveseknek szóló animációkat vetítik. A közel egyórás vetítések után az ifjú nézők szavazhatnak kedvenceikre. További részletek a www.primanima.eu oldalon találhatóak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!