Fotó: Vígh László Miklós / Szigligeti Színház
Az évad utolsó nagyszínpadi bemutatójára készül a színház Szigligeti Társulata: Lewis Carroll jól ismert abszurd meseregényét, az Alíz Csodaországbant a Kossuth-díjas Zsótér Sándor rendezte színpadra, és április 27-én, szombaton mutatkozik be a váradi közönségnek.
2024. április 24., 13:362024. április 24., 13:36
A különös, mulatságosan lehetetlen és szürreális ötletekben tobzódó regényből számos filmfeldolgozás, átdolgozás és magyar fordítás készült 1865 óta. A legutóbbi magyar fordítás 2009-ben jelent meg Varró Dániel József Attila-díjas költő és műfordító és Varró Zsuzsa fordításában, Alíz kalandjai Csodaországban és a tükör másik oldalán címmel.
A nyúlüregbe zuhanó Aliz elképesztően látványos, viktoriánus korból inspirálódott világát Ambrus Mária Jászai Mari-díjas építészmérnök, díszlettervező és Benedek Mari Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező álmodja, rajzolja, tervezi és korszerűsíti a Varró család zseniális szövegéhez, a sejtelmes (mese)világ zenéjét pedig Lelkes Botond, fiatal zeneszerző és színművész komponálja.
Fotó: Vígh László Miklós / Szigligeti Színház
Néhány jegy még mindkét alkalomra kapható a Szigligeti Színház jegypénztárában, illetve online, a https://szigligeti.biletmaster.ro oldalon. Továbbá játszani fogják még május 4-én és 5-én 17 órától.
Fotó: Vígh László Miklós / Szigligeti Színház
Szereplők: Alíz – Trabalka Cecília, A fehér nyúl – Balogh Attila, Az Egér, A Királyné – Firtos Edit, A Hernyó, A Kalapos – Dimény Levente, A Baronesz, Undi Dundi – Tóth Tünde, A Macska, A Dodó, A Bubi – Nagy László-Zsolt, A Szakácsnő, A Lóri, Kettes – Ilyés Klaudia, A Pünkösdi Nyúl, A Sasfiók, A Hal-lakáj, Hetes, A Hóhér, A Hamis Teknősbéka – Tőtős Ádám, A Vombat, A Kacsa, A Béka-lakáj, Ötös – Kocsis Gyula, A Király, A Griff – Szotyori József.
Rendező: Zsótér Sándor, dramaturg: Ungár Júlia, díszlettervező: Ambrus Mária, jelmeztervező: Benedek Mari, zene: Lelkes Botond, szcenikus: Szalai József, ügyelő: Joó Emília, súgó: Țentea Katalin.
Legújabb, Kaktuszvirág című előadását mutatta be hétvégén a nagyváradi Szigligeti Társulat, amely más Bihar megyei helyszínekre, Székelyhídra és Nagyszalontára is elviszi a vígjátékot.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!