2009. február 06., 09:342009. február 06., 09:34
Ez a ház ma a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumhoz tartozó, székely házairól, székely kapuiról és malmáról ismert csernátoni Haszmann Pál Múzeum egyik dísze, amely kiemelkedik a szabadtéri néprajzi kiállításon megcsodálható 25 épület közül.
Haszmann Pál, a csernátoni múzeum igazgatója, az alapító Haszmann Pál fia, mérnöki pontossággal és művészi lelkesedéssel ecseteli a több száz éves lakóépület erényeit, máig lakható voltát: a bal sarokereszes, többosztatú székely házat zsindellyel héjazták, az oldalát gömbölyű fából, fenyőboronákból építették meg, ezeket gerezdesen rakták össze, majd akárcsak a földjét, falait is tapasztották.
A mennyezet tartógerendáit mívesen faragták, a nap és az életfa díszíti, a központi tengelyébe a napjelkép különböző ábrázolása, az álló nap és a forgórozetta került. Bélafalva katolikus vidék, így a keresztet is ráfaragták a mennyezeti gerendára. Ereszrésze nyáron szabad, télire bedeszkázták, itt van a padlásfeljáró, és innen lehet belépni a nyári konyhába és a nagy helyiségbe is, ahol a mindennapi élet zajlott. Magas, meredek dőlésszögű tetővel készült, hogy a hó, a jég, a víz hamar leszaladjon a zsindely közül, ne rongálhassa azt.
„Azokban az időkben a háztulajdonos élete során kétszer zsindelyezett: egyszer amikor építette, majd még egyszer élete derekán” – mesélte Haszmann. A ház középső, nagy helyiségében a gerendába vésték az építtető nevét és az építés dátumát: „Isten segedelmével építette Orbán Sámuel 1726-ban 36. évében György Ferencz írta és Vészi János kivágta.” György Ferenc írástudó emberként felírta a szöveget, és Vészi János jó kezű, ügyes faragómester véste azt fel az utókor számára, magyarázta Haszmann Pál.
A házat az 1970-es években vásárolta meg a Székely Nemzeti Múzeum Gazda Klára néprajzkutató és munkatársai ajánlására. Orbán Sámuel leszármazottja, Orbán Lázár is arra vágyott, hogy az épület a múzeumba kerüljön, így a házat Bélafalván lebontották, a darabokat számozták, elszállították, és 1973-ban a csernátoni múzeum szabadtéri kiállításán építették fel újra: betartották a délkeleti tájolását, pótolták a hiányzó részeket, újrazsindelyezték.
Haszmann Pál valószínűnek tartja, hogy eredetileg kisebbek lehettek a nyílászárók, hogy a ház a meleget jobban megőrizze, de a tulajdonosok az évszázadok során megnagyították őket. A bélafalvi hajlékot a múzeumban korhű bútorokkal és használati tárgyakkal rendezték be, kontyos székekkel, kelengyésládákkal, pohárszékkel, kancsótartókkal, falvédőkkel. A ház előtt pedig a Páváról betelepített, 1761-ben készült, Miskolczi István Sámuel-féle székely kapu díszeleg. „Még ma is lehetne lakni benne, nyugodt, jó hangulatú, télen meleg, nyáron hűvös, természetes anyagból készült, jól levegőző ház” – dicsérte a múzeum díszét Haszmann Pál.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.