Fotó: Szentes Zágon
Az épített örökség nyomában című ötnapos rendezvény a harmadik volt a Hargita Megyei Kulturális Központ (HMKK) idei fotótáborai között. A gyergyószentmiklósi táborozás ötlete a helyi művelődési központ vezetőségétől származik, amely fontosnak tartotta megörökíteni a várossá válásának 100. évfordulóját ünneplő település épített örökségét, illetve a 170 éves Gyilkos-tót. Erre a feladatra Ádám Gyula, a HMKK fotós szakosztályának referense Kovács László budapesti, Szentes Zágon és Vitos Hajnal csíkszeredai, Bimbó Zoltán egri, Fekete Zsolt kolozsvári, Bálint Zsigmond marosvásárhelyi, Barabás Zsolt és Henning János sepsiszentgyörgyi, Czire Alpár székelykeresztúri, Balázs Ödön és Erdély Bálint Előd székelyudvarhelyi, valamint Molnár Attila tekerőpataki fotográfusokat kérte fel. A feladat bonyolultsága már a tábornyitó előadáson kiderült, Köllő Miklós műépítész ugyanis kijelentette: „Gyergyószentmiklós olyan település, amelyet a táj kényszerített várossá lenni”. A város egy részén az erdőből élő székelyek sajátos építkezése figyelhető meg, a központ viszont már polgári hangulatú, az örmény kereskedők építette házakkal – fejtette ki a műépítész. Ezzel az „útravalóval” láttak munkához a fotósok: a sokszor hajnali órában kezdődő portyáik során végigbóklászták a települést átszelő Békény-patak partját, felmásztak a templomok tornyába, pincéket kutattak fel, bekérezkedtek a magánházak udvaraira és a főtérre néző erkélyekre is. „Sehol nincs ennyi villanydrót, mint itt” – fogalmazta meg tapasztalatait Czire Alpár, aki kellemesen csalódott a gyergyószentmiklósiakban, Székelykeresztúron ugyanis ridegnek, zárkózottnak tartják az itteni embert. Vitos Hajnal számára megpróbáltatásnak bizonyult a tábor, mint mondta, a városképet csak részleteiben tudta megragadni. Még a sokat tapasztalt Ádám Gyula számára is „kemény téma” volt Gyergyószentmiklós. „Négy napig ugyanazt a kört jártam be. Kerestem a gyergyói embert, hiszen egy város utcáin sokan megfordulnak, nem csak a helybéliek” – magyarázta Ádám, aki arra is kitért, hogy találkozott olyanokkal is, akik kertelés nélkül megmondták: „Márpedig engem senki le ne fényképezzen”. „Tudatosítani kell az emberekben, hogy egy fotósnak legalább annyira fáj egy gödrös utca látványa, mint az ott lakóknak, és nem a szenzációhajhászás végett örökíti meg, hanem azért, mert rá akarja irányítani a figyelmet a hiányosságokra” – összegzett Henning János.
A Gyergyószentmiklóson készült fotókat Ádám Gyula szerkeszti albumba, amelyet kiállításmegnyitóval egybekötve a decemberi városünnepen mutatnak be a helybelieknek.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.