2007. február 23., 00:002007. február 23., 00:00
Rideg Sándor regényétTímár Péter dolgozta át, a szatmárielőadás szövegét a rendező, Árkosi Árpádis jegyzi.
„A tavalyi évadban,Debrecenben már színre vittem ezt a művet. Előszörfordul elő velem, hogy ugyanazzal a darabbal két egymástkövető évadban is foglalkozom” – mondta el lapunknakÁrkosi Árpád rendező, a debreceni CsokonaiSzínház munkatársa. Hozzátette, az Indula bakterház azért jelent kihívást, mertcsak akkor lehet elkezdeni a munkát, ha sikerül előbbmegfelelő gyermek szereplőt találni – olyat, aki lelkilegés fizikailag is bírja a próbákkal járómegpróbáltatásokat. „Mivel Bendegúz afőszereplő, a gyereknek úgy kell teljesítenie, mintegy hivatásos színésznek, ez önmagábanis erőpróbát jelent. Két fiúval kezdtükmeg a próbákat, így egészségesversenyhelyzetet alakítottunk ki, amely ösztönzőleghat rájuk” – magyarázta a rendező.
Árkosi Árpádhozzátette, hogy a történetet Bendegúzszemével kívánja bemutatni. A gyerek nem annyiracsínyeken töri a fejét, inkábbmegaláztatásait „veri vissza”: ízekre szedia felnőttek basáskodását, így próbáljaviszszanyerni becsületét. „Mihályfy filmjerealista korrajzot mutat be. Én nem erre koncentráltam,hanem inkább szürreálisabb megoldástkerestem. Így a hangsúly a lelki folyamatokon van” –összegezte a rendező. Bendegúzt kettős szereposztásbanMagdás Walter és Maskulik Dávid, a baktertCzintos József Jászai-díjas művészalakítja. Az előadás főbb szerepeiben továbbáLőrincz Ágnest, Bessenyei Istvánt, Kovács Évátés Nagy Orbánt láthatja a közönség.
Gödri Alpár Béla
Hűségdíj JánóJános temesvári színművésznek
Hűségdíjjal tüntetikki vasárnap délután Jánó Jánostemesvári színművészt. A magyarországiMagyar Játékszíni Társaságelismerését Horányi László, aszervezet elnöke adja át, a rendezvényt követőenvetítést szerveznek, majd pályatársai,barátai beszélgetnek a színművészszel. Ahét elején a Magyar JátékszíniTársaság Hűségdíjjal jutalmazta NagyJózsefet, az egykori marosvásárhelyi SzékelySzínház, valamint az intézményjogutódjának számító államiszínház művészét, továbbáLászló Károlyt, a sepsiszentgyörgyi TamásiÁron Színház művészét.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.