2007. február 23., 00:002007. február 23., 00:00
Rideg Sándor regényétTímár Péter dolgozta át, a szatmárielőadás szövegét a rendező, Árkosi Árpádis jegyzi.
„A tavalyi évadban,Debrecenben már színre vittem ezt a művet. Előszörfordul elő velem, hogy ugyanazzal a darabbal két egymástkövető évadban is foglalkozom” – mondta el lapunknakÁrkosi Árpád rendező, a debreceni CsokonaiSzínház munkatársa. Hozzátette, az Indula bakterház azért jelent kihívást, mertcsak akkor lehet elkezdeni a munkát, ha sikerül előbbmegfelelő gyermek szereplőt találni – olyat, aki lelkilegés fizikailag is bírja a próbákkal járómegpróbáltatásokat. „Mivel Bendegúz afőszereplő, a gyereknek úgy kell teljesítenie, mintegy hivatásos színésznek, ez önmagábanis erőpróbát jelent. Két fiúval kezdtükmeg a próbákat, így egészségesversenyhelyzetet alakítottunk ki, amely ösztönzőleghat rájuk” – magyarázta a rendező.
Árkosi Árpádhozzátette, hogy a történetet Bendegúzszemével kívánja bemutatni. A gyerek nem annyiracsínyeken töri a fejét, inkábbmegaláztatásait „veri vissza”: ízekre szedia felnőttek basáskodását, így próbáljaviszszanyerni becsületét. „Mihályfy filmjerealista korrajzot mutat be. Én nem erre koncentráltam,hanem inkább szürreálisabb megoldástkerestem. Így a hangsúly a lelki folyamatokon van” –összegezte a rendező. Bendegúzt kettős szereposztásbanMagdás Walter és Maskulik Dávid, a baktertCzintos József Jászai-díjas művészalakítja. Az előadás főbb szerepeiben továbbáLőrincz Ágnest, Bessenyei Istvánt, Kovács Évátés Nagy Orbánt láthatja a közönség.
Gödri Alpár Béla
Hűségdíj JánóJános temesvári színművésznek
Hűségdíjjal tüntetikki vasárnap délután Jánó Jánostemesvári színművészt. A magyarországiMagyar Játékszíni Társaságelismerését Horányi László, aszervezet elnöke adja át, a rendezvényt követőenvetítést szerveznek, majd pályatársai,barátai beszélgetnek a színművészszel. Ahét elején a Magyar JátékszíniTársaság Hűségdíjjal jutalmazta NagyJózsefet, az egykori marosvásárhelyi SzékelySzínház, valamint az intézményjogutódjának számító államiszínház művészét, továbbáLászló Károlyt, a sepsiszentgyörgyi TamásiÁron Színház művészét.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.