Fotó: MTI
2009. június 29., 10:172009. június 29., 10:17
A tárlatra a nagyon értékes Gyárfás-gyűjteményből 29 olyan képet hoztak el, amelyek fémjelzik a székelyek Munkácsyjaként emlegetett háromszéki festőművész művészi pályájának állomásait. A csodálatos, többségben mély tónusú alapból előbukkanó portrék mellett megtekinthető a Tél örömei című monumentális festménye is, amely egy 20. század eleji disznóvágást örökít meg. „Ünnep a mai nap” – nyugtázta Vargha Mihály képzőművész, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum vezetője, aki jelentős lépésnek tekinti, hogy hosszas tárgyalások és egyeztetések után végre sikerült a rendkívül értékes kiállítási anyagot kivinni a széles tömegek elé és majdani vándorkiállítások során bemutatni különféle településeken. Gyárfás Jenő munkásságának alapos ismerőjeként kifejtette, a művész „üstökösként jelent meg a pályán”, és az akkori kor művészeti központjainak galériái tárt ajtókkal várták a felfelé ívelő pályán lévő fiatal művészt. Ő azonban a szülőföldet, az otthon biztonságát választotta a hírnév ellenében. A kiállítás egyébként szeptember 5-éig tekinthető meg a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum kiállítótermében.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.