Fotó: A szerző felvétele
A Lovagteremben való fellépését azért is különlegesnek tekintette a művésznő, mert Bethlen Gáborról feljegyzi kora, hogy zenekedvelő fejedelem volt, a dudaszót különösen szerette. A háromtagú együttes – Sebestyén Márta, Szokolay Dongó Balázs és Bolya Mátyás – a népdalokkal, szakrális és történelmi ihletettségű dalokkal régmúlt korok hangzásvilágába kalauzolta el hallgatóságát. Előadásuk során a belső-ázsiai sztyeppéken élő távoli nyelvrokonaink, a cseremiszek folklórjától kezdődően Mátyás király udvartartásán át a Rákóczi-féle szabadságharcokig különféle történelmi periódusok dalaival ismerkedhetett meg a közönség. Az autentikus hangzást korabeli hangszerek – duda, furulyák, csörgődob, koboz, citerák – biztosították, Sebestyén Márta páratlan, világszintű elismerésnek örvendő, következetesen tájszóláshű előadásmódjával kápráztatta el hallgatóit. Az ének szüneteiben a művésznő ismertette a soron következő dal gyűjtési körülményeit is.
Sebestyén Márta erdélyi koncertsorozata a marosvásárhelyi színházban ma este hét órától kezdődő előadásával ér véget. A sepsiszentgyörgyi székhelyű Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központja által szervezett turné során tegnap az illyefalvi Vártemplomban, ezt megelőzően Gyergyószárhegyen, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen lépett fel a művésznő.
J. A.
Sebestyén Márta
Világhírű népdalénekes, előadóművész. Tehetségét számtalan díj szavatolja: Az év énekesnője, Liszt Ferenc-díj, Kossuth-díj, Prima Primissima díj, Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje. Énekelt az Oscar-díjjal elismert Az angol beteg című filmben, a Deep Forest együttes Grammy-díjas világzenealbumán is. A művésznőt a magyar kultúra egyik nagyköveteként tartják számon. Fellépéseinek állandó partnere a Muzsikás együttes.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.