2009. március 19., 10:332009. március 19., 10:33
A június 7-éig látogatható kiállítás anyaga a brnói Morva Galéria, a prágai Iparművészeti Múzeum és a Mucha Galéria gyűjteményéből származik. A fesztivál Vendégünk Csehország programsorozata keretében más tárlatok is érkeznek majd Csehországból, ezenkívül cseh művészek komolyzenei- és dzsesszkoncertjei, valamint cseh sörfesztivál is várja majd az érdeklődőket Budapesten.
Romániai meghívottja is van a budapesti rendezvénynek, amelynek keretében nemzetközi színházi fesztivált is tartanak: március 31-én és április 1-én a Nemzeti Színházban Franz Wedekind Lulu című darabját Silviu Purcărete rendezésében viszi színre a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház. Silviu Purcărete értelmezése a naturalizmus és expresszionizmus határán egyensúlyoz, és bár él a szöveg kínálta komikus hatásokkal is, nem elégszik meg a kézenfekvő műfaji megoldásokkal.
Ebben segíti Helmut Stürmer egyszerre tárgyaló- és bonctermet idéző, amfiteátrum jellegű díszlete, valamint a címszerepben látható – tavaly a szintén Purcărete rendezte Faustban Mefisztó szerepéért az évad legjobb színésznőjének kikiáltott – Ofelia Popii játéka.
Erdélyi vonatkozású kiállítás nyílik március 24-én a Vármegye Galériában: Befogadó Transsylvania címmel Botár László, Gaál András, Incze István Botond, Kazinczy Gábor, Márton Árpád, Molnár Zoltán, Nagy Ödön, Páll Lajos, Simon Zsolt, Székely Géza és Xantus Géza műveit állítják ki. A május 26-áig látogatható tárlat célja a kulturális sokszínűség és a határon túli, új művészeti törekvések bemutatása.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.