2007. június 08., 00:002007. június 08., 00:00
Végéhez közelít a VI. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál. Nyugodtan meg lehet előlegezni a végszót: remek volt. A TIFF szervezői nem is nagyon adtak esélyt más végkicsengésnek, példaszerűen tartották be a megarendezvények kulisszaszabályát: mindenből legyen sok. Két helyszín, Kolozsvár és Szeben, tizenkét, másmás országból érkező versenyfilm, 18 000 látogató már a fesztivál ötödik napján, egymillió eurótól csak paraszthajszállal elmaradó költségvetés, négyszáz meghívott. És ebből a rengeteg számból, helyszínből, alkotóból, produkcióból sikerült olyan egyenletet felírni, amely tükrözi a nézők számára a mozi igazi lényegét: a film nyelvén való gondolkodást, a mozi életérzését, a populáris kultúra értékjogosultságát – ne feledjük, a nickelodeonok, az amerikai ötcentes mozik népszerűsége még abban rejlett, hogy bármely más, azonos időintervallumú szórakozási lehetőségért sokkal többet kellett fizetni. Ha elhisszük, hogy a mozi az emberiség egyik utolsó nagy közösségélménye (másik a foci, csak ott kötelező a sörszag meg a tornaérettségi), a TIFF idei legnagyobb megvalósítása az, hogy miközben tömegeket mozgatott meg, a versenyfilmek színvonalgörbéje konstans maradt. Valahol a közép-felső kategóriában.
Az „értem, értem, hogy villanymotor, de mi hajtja?” szekcióba csak egyetlen észrevételt tudok sorolni, ez Mungiu aranypálmás filmje. A Cannes-i díjat szívesen látom a román rendező kezében, megérdemelten kapta, akkor is, ha tehetséges pályatársai előzőleg nagyban egyengették számára a terepet. De nem biztos, hogy versenykategóriában kellett volna indítani, fesztiválnyitó filmként bemutatni, amelyet percekig tapsol a közönség. Még kezdés előtt. A kísérleti film hajnalán a Lumiere fivérek A vonat begördül La Ciotat pályaudvarára című képsoránál meglepetésében felugrált helyéről a közönség. A TIFF nagydíjának átadásán valószínűleg nem fog.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.