2007. június 20., 00:002007. június 20., 00:00
A kutatási eredmények közzététele után többen is kétségbe vonták, hogy Botticelli művéről lenne szó. Mi az, amit ön a legnyomatékosabb bizonyítéknak tart?
Nincs végleges eredmény, a kutatás folyamatban van. Amit eddig találtunk, döbbenetes volt számunkra, különösen a szignó, amely abszolút bizonyíték. Az MB szignó Sandro Botticelli családnevére utal, minden gazdasági bejegyzésben, adóíven Mariano néven szerepelt. De nemcsak a szignó, hanem a freskó egésze és főleg a szem megformálása azt bizonyítja, hogy filozofikus gondolkodású művész festette, olyan festő, amilyen kevés alkotott a quattrocentóban. Az ellenvéleményekről pedig csak annyit, hogy eddig olyanok nyilatkoztak, akik nem látták sem az esztergomi freskót, sem az ezúttal Kolozsváron is bemutatott kutatási beszámolót.
Ötven éve foglalkozik az esztergomi faliképekkel. Jelen volt az első, hatvanas évekbeli restaurálás során is?
Az 1935–38 közötti feltárást követte a háború, és csak a hatvanas években került pénz a felújítására, ekkor az esztergomi múzeumban dolgoztam. Eléggé el voltunk szigetelve Nyugat-Európától, olyan anyagot használtunk, amitől besötétedett a kép, és a cement is megtámadta a fal többi részét. Ezt kellett a mostani restaurálás során eltávolítani.
Mennyire követi most a munkát? Miként dolgozik együtt művészettörténész és restaurátor?
Egyetemen tanítok, de hétvégén vagy hét közben is naponta ellátogatok Pestről Esztergomba. Sajnos, elég ritka, hogy a művészettörténész ilyen aprólékosan kövessen egy restaurálási folyamatot: többnyire két hónap elteltével megy a helyszínre, és valamit ír róla. Itt minden munkaszakaszt közösen megbeszélünk Wierdl Zsuzsával, és a gyakran odalátogató külföldi szakemberekkel, úgyhogy a munka mintaszerűnek mondható, meg is van az eredménye. Így a restaurátor is bedolgozza magát a művészettörténetbe. Ő festőművész, tehát korábban észreveszi a jellegzetességeket, tudja, hogy például a nyakvonalat nem lehet utánozni. Ez olyan, mint a grafológia.
Kolozsvári előadásában kifejtette, a felfedezés több művészettörténeti szenzációnál, sőt elismerése a magyar reneszánsz „újrafelfedezését” jelentené.
Magyarország Szent Istvántól a mohácsi vészig, Buda elfoglalásáig ötszáz éven át gazdasági, társadalmi szempontból Európa egyik nagyhatalma volt. Különösen Mátyás korában. Idejönni mindig nagy lehetőséget jelentett, akár tudósnak, mesterembernek, építésznek, kereskedőnek, bankárnak. Itt meg lehetett gazdagodni, utána pedig hazamenni Firenzébe, és telket venni. Úgy, mint ma Amerikában.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.