A portré kategóriába benevezett film a rendező édesapját, Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvédet mutatja be. A történet két idősíkon fut: az egyik 1989 végétől a 2004-es választásokig, a másik pedig a 2004-es választási kampány idején, amelynek zártával a győztesek ünnepelnek, Kincses Előd azonban nem. Õ vesztes, a rendszerváltás és a választások vesztese.
A bukaresti Magyar Kulturális Intézet, Csíkszereda polgármesteri hivatala és a Mazsola Film Bt. szervezte, május 14–20. között tartott csíkszeredai filmszemle látogatottsága rekordot döntött. A szervezők szerint a fesztivál jövőre kinövi a színház nagytermét. A szemle célja a magyar és román filmes és televíziós szakemberek közötti szorosabb kapcsolat kialakítása, azon dokumentumfilmek bemutatása és megméretése, amelyek a modern kor filmformanyelvén szólnak. Beke Mihály András, a Magyar Köztársaság Bukaresti Kulturális Intézetének igazgatója sikeresnek ítélte meg a negyedik alkalommal megrendezett filmes mustrát, annak dacára, hogy kevesebb pénz állt a szervezők rendelkezésére, mint a korábbi években. „Elégtétellel nyugtázhatom, hogy szakszerű és profi volt az idei fesztivál, annak ellenére, hogy kevesebb kísérőrendezvényt tudtunk kínálni a közönségnek a vetítések mellett” – mondta el Beke Mihály András. Sára Sándor zsűrielnök jónak nevezte a versenyfilmeket, azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotóknak meg kell tanulniuk mértéket tartani, mivel az alkotások sok esetben túl hosszúnak bizonyultak. A fesztivál nyitó- és záróestjén egyaránt elhangzott: a magyar állami szervezetek keresik az együttműködő román partnert a közös filmtámogatási kormánykeret létrehozása érdekében.
Krónika
A IV. csíkszeredai Film.Dok díjai:
Fődíj: Kincses Réka: Balkán bajnok
Kísérleti kategória: Adrian Pirvu: Throw-up
Oknyomozó dokumentumfilm: Pigniczky Réka: Hazatérés
Portré kategória: Sós Ági: Akartam volna mutatni
Legjobb szerkesztés: Kóthy Judit–Topits Judit: Forró ősz a hidegháborúban
Legjobb operatőr: Bálint Arthur: Kisvárosi mozi, Gömöri cigányok és a Nők a
hinta körül
Legjobb rendezés: Kékesi Attila: A forradalom arca – egy pesti lány nyomában
Csíkszereda megyei jogú város különdíja: Daczó Katalin: Ha eljő az öregség
A Csíki Hírlap különdíja: Csúcs Mária és Csúcs Péter, valamint Daczó Katalin és Berszán-Árus György
A Bukaresti Magyar Kulturális Intézet különdíja: Cosmin Tiglar: Fierari (Kovácsok)
A román sajtó díja: ªtefan Munteanu: Undeva in casa poporului (Valahol a nép házában)
A magyar sajtó díja: Papp Gábor Zsigmond: Az öcsém cipői
A zsűri különdíjai: Zsigmond Dezső: Élik az életüket, Szalay Péter: Mai módi, Simon Zsófia: Mostoha kézre nem adjuk és Daczó Katalin: Ha eljő az öregség
Soron kívüli zsűridíjazás: Bódis Kriszta: Falusi románc
A diákzsűri különdíja: Sós Ági: Akartam volna mutatni
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.