Fotó: Biró István
„A szörnyűségek költészeteként” jellemezte Felix Alexa rendező August Strindberg A pelikán című drámáját, amelyet szombaton mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2016. február 23., 09:392016. február 23., 09:39
Ahogy a hétfői sajtótájékoztatón Felix Alexa kiemelte, az adja a mű sajátosságát, hogy a szereplők egyszerre erőszakosak és költőiek.
A bukaresti Caragiale Színház- és Filmművészeti Főiskola tagozatvezető tanáraként dolgozó Felix Alexa szerint véletlen, hogy a 2012-es Julie kisasszony után ismét Strindberg-darabot állít színre a kolozsvári magyar társulattal. Megjegyezte azonban, hogy nem sok olyan társulat van Romániában, amely Strindberg-dráma előadására alkalmas. Úgy vélte, a darab „késélen táncoltatja” az előadókat és olyan színészek kellenek hozzá, akik „kockázatot vállalnak, de mégsem esnek bele a szakadékba”.
Felix Alexa azt is elmondta, hogy a mű eredeti szövegét alaposan megkurtították a kolozsvári előadásra. Ezt azzal magyarázta, hogy nézete szerint a modern színházban már nincs helye a társalgásnak a színpadon, a színészeknek szerinte be kell avatkozniuk a történetbe, és ehhez más eszközökre van szükségük.
Az előadás díszleteit a rendező egy modern művészeti központban felállított installációhoz hasonlította, amely azonban az előadás során életre kel. Carmencita Brojboiu díszlettervező elmondta: meghatározta gondolatait az a tény, hogy a bukaresti Colectiv klubban bekövetkezett tavaly októberi tűzvész után olvasta el a darabot, amelyben szintén tűz üt ki egy adott pillanatban. Ezért az előadásnak igyekezett fagyos hangulatot adni a kékes, hideg színek használatával.
A pelikán kolozsvári stúdió-előadásában Kézdi Imola, Bogdán Zsolt, Imre Éva, Árus Péter és Kántor Melinda lépnek fel. Az előadás zenei aláfestéseit Felix Alexa rendező állította össze Alexander Bălănescu műveinek a felhasználásával.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!