A színház a legfontosabb eszköz, hogy megértsük egymást: Magyarországon, erdélyi résztvevőkkel rendezik a 10. Színházi Olimpiát

•  Fotó: Steirer Máté

Fotó: Steirer Máté

Nagy lélegzetvételű sajtótájékoztató keretében ismertették a jövő tavasszal, illetve nyáron Magyarországon rendezendő 10. Színházi Olimpia programját kedden Budapesten. A 2023-as év nemzetközi szinten legfontosabb színházi rendezvényére több erdélyi teátrum, társulat is meghívást kapott. A program már 95 százalékban kialakult, lassan az első jegyeket is megvásárolhatják az érdeklődők.

Tóth Gödri Iringó

2022. december 13., 23:082022. december 13., 23:08

2022. december 13., 23:152022. december 13., 23:15

A hivatalosan 2023. április 1. és július 1., azaz húsvét és Szent Iván-éj között – bár a kezdeti tervekhez képest kitágultak az időbeni határai – tartandó 10. Színházi Olimpia alkalmából 35 ország 200 társulata érkezik majd az anyaországba. A neves nemzetközi esemény több mint egy évtizedes múltra tekint vissza (első kiadását az ókori olimpiák alapeszméjéhez, szelleméhez visszanyúlva szervezték meg 1995-ben Görögországban), az alapítók neves rendezők és drámaírók, görög, japán, amerikai, spanyol, angol, orosz német és brazil alkotók voltak.

A Színházi Olimpia mára hagyománnyá vált, illetve az egyik legrangosabb ilyen tematikájú nemzetközi esemény lett. A 10. kiadás rendezésének jogát a budapesti Nemzeti Színház nyerte el, azonban a Vidnyánszky Attila vezette intézmény úgy döntött,

hogy nem sajátítja ki a rendezvényt, hanem Magyarország más színházainak is megadja a lehetőséget, hogy közreműködjenek, ki-ki a maga igényei szerint hívhatott vendégelőadásokat, társulatokat, így a rendezvény igazi csapatmunka eredménye lehet.

A rendezvénysorozat keretében 70 helyszínen 550 előadás várja a közönséget jövő tavasszal-nyáron. A 2023-as olimpián olyan híres, elismert alkotók előadásai lesznek láthatóak, mint Theodórosz Terzopulosz, Tadashi Suzuki, Romeo Castellucci, Krystian Lupa, Szlava Polunyin, Heiner Goebbels, Silviu Purcărete, Eugenio Barba, Tiago Rodrigues, Alessandro Serra, Christoph Marthaler, Liu Libin, Declan Donnellan, Ivan von Hove és sokan mások.

A rendezvényt beharangozó keddi sajtótájékoztatón jelen volt az olimpia művészeti vezetője Vidnyánszky Attila, illetve a legfontosabb közreműködők is, több külföldi teátrum igazgatója, rendezője online csatlakozott a beszélgetéshez vagy üzent a szervező stábnak és a sajtó képviselőinek egyaránt.

Elhangzott, hogy 2023-as olimpia egyik „főszereplője” Madách Imre, illetve műve, az Az ember tragédiája lesz.

A művészeti vezető köszöntésében felidézte, hogy a magyarországi rendezés álma már négy éve megszületett, tulajdonképpen egy négy éves folyamat van beérőben. Hozzátette, hogy az olimpia elengedhetetlen előzménye volt a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM), hiszen megmutatta, Magyarország készen áll egy ilyen szintű feladatra. Vidnyánszky hozzátette, hogy a Színházi Olimpia reményeik szerint még magasabban fogja pozicionálni nemzetközi szinten a magyar színházi kultúrát. A művészeti vezető azt is elmondta, hogy a program még alakul, most szögezik le az utolsó részleteket, és szerinte már rég túlnőttek a sajtóanyagokban feltüntetett 35 résztvevő országon, valószínűleg a szám 50-re kerekedik.

•  Fotó: Steirer Máté Galéria

Fotó: Steirer Máté

A fesztivál művészeti igazgatójának köszöntését Pataki András művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár beszéde követte, a politikus elmondta, hogy

a magyar kormány mintegy négymilliárd forinttal támogatja az eseményt. Kihangsúlyozta. hogy a világ színháztörténelme 2023-ban a Kárpát-medencében íródik,

illetve, hogy ez az esemény jelentősen hozzá fog járulni a jövő generációi színházhoz fűződő viszonyához.

Theodórosz Terzopulosz, a Színházi Olimpia alapítója, az athéni Attis Színház igazgatója online üzent a résztvevőknek, leszögezve, hogy a kreatív ötletek, illetve azok megismerése előmozdíthatják a művészet jövőjét. A jelenlevők több eseményt is felsoroltak, melyek a Színházi Olimpia keretében zajlanak majd, de valamilyen szinten önállóan is igyekeznek megállni a lábukon. Bakos-Kiss Gábor, a Győri Nemzeti Színház igazgatója például  elmondta, hogy a városban június 6-14. között Dunafeszt néven rendezik meg a Duna menti városok színházainak fesztiválját hagyományteremtő céllal.

Kiss B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója elmondta, hogy az olimpián jelen lesz az operett műfaja is, „mini Csárdáskirálynő fesztivált” rendeznek, amelyen a saját előadásuk mellett két külföldi produkciót is láthat a közönség, illetve lesz egy nagyszabású, közös munkán alapuló gála is. Az olasz Alessandro Serra, a mexikói Aurora Cano és a német Heiner Goebbels rendezők online kapcsolódtak be, felvázolva, hogy társulatuk, illetve országaik milyen előadásokkal képviseltetik magukat az olimpián.

Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója kiemelte, hogy a Békés megyei város intézményén kívül még további hét szabadtéri színház csatlakozott a Színházi Olimpiához; a direktor külön hangsúlyozta, hogy a visszatérő vendégnek számító Kolozsvári Állami Magyar Színház is köztük van.

Az olimpián a bábszínház is kiemelt figyelmet kap. Asbóth Anikó, a Magyar Bábművészek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a teljes magyar bábos szakma bekapcsolódik a rendezvénysorozatba, és az előadások lefedik az anyaország teljes területét. A programokhoz kapcsolódóan hét kiállítást is terveznek. Továbbá a táncszínház – ami kevésbé kötődik nyelvhez, nemzetközisége útjába nem álltak eddig sem nyelvi akadályok – szintén figyelmet kap: Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója számolt be arról, hogy a legnagyobb magyar táncegyüttesek – így a győri, a szegedi, a pécsi, a székesfehérvári és a miskolci balett – is örömmel csatlakoztak az olimpiához.

Ugyanakkor lesznek nép- és kortárs táncelőadások is, utóbbiak közül kiemelte a sepsiszentgyörgyi M Stúdió előadását.

Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Inkubátorház vezetője azt jelentette be, hogy az olimpiára nemzetközi és vidéki közreműködők bevonásával tematikus fesztivállal készülnek, amely a CSET (Család, Egyén, Társadalom) munkacímet viseli. Hangsúlyozta, hogy ennek keretében például egy román produkció is részt vesz az olimpián, Oana Rusu és Alice Monica Marinescu Matern című alkotása.

•  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója  szintén csak videóüzenet formájában tudott részt venni a sajtótájékoztatón, ugyanis az Európai Színházi Unió (UTE) élére történt újraválasztása nyomán még Párizsban tartózkodik. 

A kolozsvári igazgató-rendező hangsúlyozta, örül, hogy a kincses város teátruma négy előadással is részt vesz az olimpián,

az Ifjú barbárokkal ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében, az Állatfarmmal Puskás Zoltán rendezésében, a fiatal Nagy Botond alkotásával, a Nóra című előadással és a Prométheusz című magyar–román–szlovén koprodukcióval.

„Egymást kell tisztelnünk, mert a színház elsősorban a másik elismerése, a színház elsősorban a találkozás egy közös térben, és ebben a közös térben igenis helye van minden irányzatnak, nézetnek. A legfontosabb összekötő kapocs a minőség” – vélekedett Tompa Gábor.

A színházi olimpia keretében a Csíksomlyói Passiót is bemutatják szabadtéren, pünkösd szombatján.

Kulcsár Edit, a Nemzeti Színház dramaturgja kérdésünkre elmondta, már a MITEM-nek is egyik alapkoncepciója volt, hogy a nemzetközi előadásokon kívül a határon túli színházak legjobb előadásai közül is bekerüljön néhány a programba, és ezt igyekeznek most is folytatni.

Felhívta a figyelmet, hogy minden színház maga vehette fel a kapcsolatot azzal a határon túli színházzal, melyet vendégül lát, és öröm volt azt tapasztalni, hogy mindenki megtalálta – noszogatás nélkül – a partnerét.

A Színházi Olimpia részletes, még alakuló programja a szinhaz.org honlapon érhető el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra