Fotó: Az Erdélyi Audiovizuális Archívum Facebook-oldala
Előhívás címmel egy ismeretlen kolozsvári házaspár családi fotóiból rendezett kiállítást Balla Zoltán és Kerekes Emőke Kolozsváron, a Sapientia EMTE Tordai úti épületében péteken, az audiovizuális örökség világnapján.
2017. október 29., 15:302017. október 29., 15:30
2017. október 29., 15:312017. október 29., 15:31
A képeken látható házaspárról semmit nem lehet tudni azon kívül, hogy kolozsváriak voltak, az 1950-es évektől kezdődően egymást fotózták, az örökösök pedig elsőként a fényképeiket dobták ki. Az eldobott fényképeket, filmtekercseket Balla Zoltán és Kerekes Emőke végül nem engedték elveszni. A pénteki tárlatmegnyitót az Erdélyi Audiovizuális Archívum és Sapientia EMTE – Filmművészet, Fotóművészet, Média tanszék szervezte.
Blos-Jáni Melinda, az Erdélyi Audiovizuális Archívum egyik alapítója és egyben a tárlat kurátora elmondta, az UNESCO 2007-ben nyilvánította október 27-ét az audiovizuális örökség világnapjának, azóta évente egy-egy tematikus felhívás köré szervezik világszerte az alkalomhoz illő rendezvényeket. Az UNESCO idei felhívása így hangzott: „fedezd fel, emlékezz, oszd meg” – ennek szellemében készült el Balla Zoltán és Kerekes Emőke tárlata, akik egy megtalált családi filmtekercset hívtak elő.
Kerekes Emőke szerint a legfontosabb az volt, hogy egyáltalán megtalálták a családi archívumot. Mint kifejtette, a képeken szereplő házaspárral falszomszédok voltak még abban az időszakban is, amikor az egyikük még élt. Így aztán
A házaspár 20-30 éven keresztül fotózta egymást, a tér, a különböző üdülőhelyek ahová eljártak nyaralni, nem is voltak lényegesek számukra. Kerekes Emőkét az fogta meg a képeket nézve, hogyan tekint egy férfi a nőre és a nő a férfira egy fényképezőgépen keresztül.
A Sapientia EMTE Tordai úti épületének első emeleti csarnokában november 12-ig megtekinthető tárlaton egyébként nem csak a fényképek, hanem a Balla Zoltán és Kerekes Emőke által készített videó is megtekinthető, amely részben rekonstruálja, hogy hogyan találták meg a képeket, illetve azt, ahogyan a képek elmesélnek egy történetet.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!