Száz évvel ezelőtt, 1922. május 22-én tartották a Székely himnusz nyilvános bemutatóját
Fotó: Kovászna Megyei Művelődési Központ
Tudományos konferenciát tartanak a Székely himnuszként közismertté vált ének százéves évfordulóján szombaton Sepsiszentgyörgyön a Kovászna Megyei Tanács és a Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében. A rendezvény helyszíne a Bod Péter Megyei Könyvtár.
2022. május 19., 08:582022. május 19., 08:58
Az eredetileg Kántáté címet viselő szöveg 1921-ben született, szerzője az erdélyi származású Csanády György, zenéjét dr. Mihalik Kálmán szerezte. A konferenciát az első nyilvános bemutató (1922. május 22.) százéves évfordulója alkalmából tartják.
A megnyitót Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke tartja, majd a Székely himnusz eredeti és a hivatalos elfogadás előtt álló, hangszerelt változatát előadja a Vox Humana kórus.
Előadást tart többek közt Szekeres Attila István heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke Székely jelképek a kezdetektől napjainkig címmel, Sófalvi Emese muzikológus, egyetemi adjunktus Nem is himnusznak, csak zsoltárnak született. Adatok a székely himnusz dallamának keletkezéséhez címmel. Hermann Gusztáv Mihály székelyudvarhelyi történész A mítosz szerepe a székelység tudatában (1848-ig) című előadása és Bárdi Nándor magyarországi történésznek a Néprajzi csoportból kisebbség. Székelyföldi közművelődési programok a két világháború között című értekezése is szerepel a programban.
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) keddi közleményében rámutatott, a Mihalik Kálmán által megzenésített vers, amelynek szerzője Csanády György volt, az első világháború után nem csak Erdélyben terjedt el, hanem az egész Kárpát-medencében, természetes és közösségi, érzelmi válasz volt Magyarország feldarabolására. Kölcsey Himnusza és Vörösmarty Szózata mellett a magyar nemzeti érzés kollektív megélésének nyitott még egy utat.
Werner Gábor karmester jóvoltából ez a hivatalos partitúra ebben az évben megszületett, és köszönhetően az MTVA aktív közreműködésének, már létezik egy hangfelvétel is, amely a közszolgálati médiavagyon része” – írja a közlemény.
A hangfelvételek három változatban érhetőek el az SZNT YouTube-csatornáján: szimfonikus zenekar és négyszólamú kórus; fúvószenekar és egyszólamú kórus; szimfonikus zenekar és egyszólamú kórus.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
szóljon hozzá!