A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Chioggiai csetepaté című előadása
Fotó: Sepsiszentgyörgyi színház
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kapta a legjobb társulatnak járó díjat a Magyar Színházak XXX. Kisvárdai Fesztiválján a Chioggiai csetepaté című előadás bemutatásáért.
2018. június 30., 21:312018. június 30., 21:31
2018. június 30., 22:072018. június 30., 22:07
A jubileumi színházi fesztiválon 24 anyaországi és határon túli magyar színtársulat huszonnyolc produkciót mutatott be a kisvárdai közönségnek, a színházi seregszemle záró gáláját szombaton tartották. A fesztivál honlapjának tájékoztatása szerint a legjobb előadásért járó fődíjat az Újvidéki Színház Borisz Davidovics síremléke című darabja kapta.
Bíró Józsefhez hasonlóan életműdíjat kapott Vidnyánszky Éva nyugalmazott középiskolai tanár is. Számos más kategóriában értek el sikert a részvevő erdélyi társulatok és művészek. A legjobb színpadi zenéért Bocsárdi Magor részesült elismerésben a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Phaedra című előadásának zenéjéért. A legjobb látványért a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházat díjazták ugyanennek a darabnak a színpadra állításáért. A legjobb női főszereplő Varga Andrea lett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Hedda Gabler című előadásában nyújtott alakításáért. Az Emmi és a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza közös díjai közül a legjobb férfi főszereplő elismerést Mészáros Árpád, a Borisz Davidovics síremléke című előadásban nyújtott alakításáért kapta meg,
A gálán Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár elmondta, amikor magyar kultúráról beszélünk, akkor – földrajzi határoktól függetlenül – összmagyarságban gondolkodunk, ennek a megtartása pedig a színházi alkotóközösségeken is múlik. „Hálával tartozunk azoknak a határon túli magyar alkotóközösségeknek, akik ápolják a nyelvünket, akik viszik tovább a zászlót, és biztosítják, hogy mi merjünk összmagyarságban gondolkodni” – idézte az MTI az államtitkárt.
Jelenet a gyergyószentmiklósi társulat Phaedra című, Kisvárdán két díjat is besöprő darabjából
Fotó: Jakab Lóránt
A legjobb férfi és női mellékszereplők elismeréseit a sepsiszentgyörgyi Erdei Gábor és Bandor Éva, a komáromi Jókai Színház tagja vette át. Előbbi színművész az Alice és a Chioggiai csetepaté című előadásokban, míg színésztársát A félkegyelmű című előadásban nyújtott alakításáért jutalmazták. A legígéretesebb tehetségnek járó Teplánszky-díjat Sebestyén Hunor, a nagyváradi Szigligeti Színház 26 éves, székelyudvarhelyi származású művésze érdemelte ki a váradi teátrum Kapufa és öngól című előadásában nyújtott alakításáért. Kisvárda város polgármesterének díját Pál Ferenczi Gyöngyi, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze kapta.
Ígéretes tehetség. Sebestyén Hunor a Kapufa és öngól előadásban
Fotó: Mohácsi László Árpád
A színházi fesztivál diákzsűrije oklevélben részesítette a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Augusztus című előadását a kiemelkedő összjátékért és képi megfogalmazásért, továbbá a kiemelkedő színészi jelenlétért és a legjobb hallgatói előadásért a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió koprodukcióját, A tavasz ébredése című előadást.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!