Fotó: Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Henrik Ibsen egyik kultikus drámáját, a Hedda Gablert mutatja be a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház. A középszerűségtől irtózó, illúziók világában élő nő drámáját Tom Dugdale amerikai rendező állította színpadra, a premiert december 21-én láthatja a nagyérdemű.
2018. december 15., 14:212018. december 15., 14:21
Az év utolsó és ebben az évadban hatodik bemutatójára készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a december 21-i premier több szempontból is egyedülállónak ígérkezik a színház idei repertoárját tekintve. A kortárs drámák bemutatósorozatát megszakítva az év utolsó előadásaként Henrik Ibsen norvég drámaíró Hedda Gabler című, kultikus drámájával készül a temesvári színház Tom Dugdale rendezésében – közölte a teátrum.
Tom Dugdale amerikai rendező Kolozsváron és Sepsiszentgyörgyön is dolgozott már, Temesváron eddigi munkáihoz hasonlóan ismét egy klasszikus drámát állít színpadra sajátos közelítésben.
Hozzájuk hasonlóan Hedda sem tűri a képmutatást és az álszentséget. Az általa teremtett illúzióvilágban, az emberi jellemgyengeséget mélységesen megvetve irtózik művelődéstörténész férjétől és annak családjától. Hiába él az ideák világában, ahol minden embernek pontosan meghatározható értéke van, rá kell jönnie, hogy ő maga sem különb azoknál, akiket megvet. Ez a felfedezése elemi erővel robban. A gyávaság, a csalódás és a társadalmi megfelelés felemészti Heddát és világát.
Hedda Gabler című darabja elsősorban a címszereplő nőalak miatt számított nagy, jelentős műnek, olvasóit, nézőit főként az foglalkoztatta, hogy a gyönyörű, erélyes, büszke Hedda, aki a biztonságos életért, a nyugodt, fényűző életmód kedvéért ment hozzá szinte karikaturisztikusan szolid, szakmájában jelentéktelen, de ügyes leendő professzor férjéhez, vajon milyen női típust, milyen női sorsot jelképez.
mások az erős, ám végül is összeomló (Hedda a darab végén öngyilkos lesz) nőt fedezik fel benne.
A darabnak különös mélységet, atmoszferikus holdudvart kölcsönöz az, hogy Ibsen – alig észrevehetően bár, de – végig a nagy germán mondavilágra játszik rá benne, a Nibelung-ének asszonyhőseit eleveníti fel Hedda Gabler polgári figurájában. Az előadás látványvilágát Albert Alpár hozta létre, a jelmezeket Carmencita Brojboiu tervezte, dramaturg Demeter Kata. Az előadás szerepeiben Molnár Bence, Simó Emese, Szász Enikő, Aszalos Géza, Lőrincz Rita, Mátyás Zsolt Imre és Tar Mónika lép színpadra.
Jegyek kaphatóak a színház jegypénztáránál minden hétköznap 13:00 óra és 19:00 óra között az Alba Iulia utca 2. szám alatt.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!