A MAFESZT nagyszínpadi vendégelőadásainak sorát a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Rabenthal című előadása zárja
Fotó: Szigligeti Színház Nagyvárad
Ady Endrére emlékszik a költő halálának centenáriumán, valamint vendégül látja a 2017-ben alakult Magyar Színházi Szövetség éves színházi seregszemléjét, a MAFESZT-et a nagyváradi Szigligeti Színház január második felében. A gazdag kulturális programsorozat a magyar kultúra napjához is kapcsolódik.
2019. január 11., 10:172019. január 11., 10:17
2019. január 11., 10:222019. január 11., 10:22
A nagyváradi Szigligeti Színház nagyszabású ünnepségsorozattal készül a magyar kultúra napjára, amelyet január 22-én tartanak az egész magyar nyelvterületen annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. A nagyváradi események között könyvbemutató, a Magyar Színházi Szövetség seregszemléjének második kiadása, valamint Ady Endre halálának centenáriuma kapcsán szervezendő rendezvények szerepelnek – jelentették be a teátrum csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Ady Endre halálának századik évfordulója alkalmából többállomásos ünnepségsorozatot szervez a Szigligeti Színház:
Ezt követően, január 27-én 16 órától a Ki látta Adyt?, 19 órától pedig a szeptemberben színre vitt Az eltévedt lovas című emlékelőadást tűzi műsorára a Szigligeti társulata. Január 15-én 17 órától Nagy Béla színháztörténész, publicista, a Szigligeti Színház életműdíjas irodalmi titkára új kötetének bemutatóját tartja a Szigligeti Színház. A Harminchárom levél egy megtépázott babérkoszorúból közismert, de kevésbé kutatott színháztörténeti pillanatok kommentárjait, elemzéseit egyaránt tartalmazza. Január 20-án 19 órától a Szigligeti Színház nagyszínpadán vendégszerepel a Kolozsvári Magyar Opera társulata.
Az előadás női főszerepét a világhírű koloratúr szoprán- énekesnő, a Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas Miklósa Erika játssza, Rigoletto szerepében Balla Sándor, a mantovai herceg szerepében pedig Horváth István látható. Az előadást Horváth József vezényli. Január 29-én második alkalommal tűzi műsorára a Nagyvárad Táncegyüttes a Fölszállott a páva tehetségeivel közösen színre vitt Népek tengere című folklórelőadást.
Mint a színházban bejelentették, Nagyvárad lesz a házigazdája a 2017-ben alakult Magyar Színházi Szövetség éves színházi seregszemléjének, a MAFESZT-nek. A részt vevő társulatok – a Maszín alapítói: a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, az Aradi Kamaraszínház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a nagyváradi Szigligeti Színház, valamint a 2018-ban csatlakozott Csíki Játékszín – művészi törekvéseikre jellemző előadásaikat hozzák el Nagyváradra.
A Nagyvárad Táncegyüttes Idegen című táncszínházi produkciójával nyitja meg kapuit a II. MAFESZT. A kaktusz virágával vendégszerepel a Csíki Játékszín: Csíkszereda önkormányzati színháza a francia vígjáték Nádas Gábor- és Szenes Iván-féle átiratával érkezik Nagyváradra. Az Aradi Kamaraszínház és a Békéscsabai Jókai Színház koprodukciójában megvalósult Sonkamenüett című előadást is láthatja a közönség.
A fesztivál második nagyszínpadi előadásaként a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház A főfőnök című vígjátékát láthatja a közönség. A Szigligeti Társulat Apátlanul című előadását tűzi műsorára a II. MAFESZT: Csehov fiatalkori drámájában az orosz szerzőre jellemző karakterek és világlátás prototípusait láthatjuk. Hatházi András Jászai Mari-díjas színművész egyéni estjével, a Tizenöt próbálkozás a színészetre című előadással is várja közönségét a II. MAFESZT. A nagyszínpadi vendégelőadások sorát a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Rabenthal című előadása zárja. A II. MAFESZT színházi seregszemle három napján is gyermek- és családi előadásokkal kedveskednek a szervezők az érdeklődőknek.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!