Szabadúszó rendezőként pályázott a tisztségre. Kihívást jelentett-e ez a megmérettetés?
Több okból is fontosnak éreztem, hogy jelentkezzem – az egyik éppen szabadúszó mivoltommal kapcsolatos. Ha nem vagy benne a vérkeringésben, kívülről nehezen tudod befolyásolni a színházi életet. Nincs döntőképességed, nem jutnak el hozzád az információk. Az első versenyvizsgáról például nem is tudtam. Úgy érzem, eléggé aktív és tapasztalt vagyok, hogy bele tudjak szólni a színházi életbe. Másrészt azok közé tartozom, akik régóta és aggódva követik a lejtőn egyre lennebb csúszó vásárhelyi színház sorsát. Láttam, hogy a belülről érkező megváltási kísérletek kudarcba fulladtak.
Miért választott jelentős gondokkal küszködő társulatot?
Nem feltétlenül a társulat a hibás ebben. Persze voltak, és bizonyára vannak olyan érdekek, amelyek bomlasztanak. De a vásárhelyi intézmény nem most, hanem a Székely Színház megszűnése óta indult el a lejtőn! Harag György még annak idején megmondta, a Székely Színház azért halt meg, mert képtelen volt megújulni.
Aki így vélekedik a színházról, nem tart attól, hogy méhkasba nyúl?
De igen. Nem félelemmel, de kételyekkel veszem át a magyar tagozat vezetését. Tudom, hogy nem lesz könynyű dolgom, de bízom abban, hogy a szaktárca és az igényesebb munkára hajló közösség tagjainak támogatásával jó munkát végezhetek.
Melyek a legsürgősebb teendők?
Sok van. Marosvásárhelyen egy épületben két színház működik, ezért mindenekelőtt át kell szervezni, és új alapokra kell helyezni az intézményt. Mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy ez a két társulat két külön entitást, két külön kultúrát és két külön célközönséget jelent.
Akár a szétválás kezdeményezését és lebonyolítását is felvállalja?
Nem feltétlenül a szétválásban kell keresni a megoldást. Különben is nagyon nehéz lenne megosztani a jelenlegi vagyonalapot. Viszont a közös költségvetés szétválasztása, az anyagi improvizációk és átláthatatlanságok megszüntetése, a társulatok közötti egyezség papírra fektetése a jelenleginél nagyobb autonómiát biztosítana a magyar tagozat számára. Bízom abban, hogy mindezt a román kollégák is megértik, és tiszteletben tartják.
A Tompa Miklós Társulatnál többen úgy emlegetik önt, mint aki életében egyszer rendezett itt, és akkor is nagyot bukott. Nem zavarja?
Valóban, a Homburg hercegével életem legnagyobb színházi kudarcát éltem meg Marosvásárhelyen. De akkor az engem szabotáló társulat buktatott meg. Azóta én is tapasztaltabb lettem, a színészek is valamelyest cserélődtek, így hát abban bízom, hogy a mostantól kezdődő együttműködésünk eredményesebb lesz. Higgye el, bennem nincs semmiféle bosszúvágy.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.