Szabadúszó rendezőként pályázott a tisztségre. Kihívást jelentett-e ez a megmérettetés?
Több okból is fontosnak éreztem, hogy jelentkezzem – az egyik éppen szabadúszó mivoltommal kapcsolatos. Ha nem vagy benne a vérkeringésben, kívülről nehezen tudod befolyásolni a színházi életet. Nincs döntőképességed, nem jutnak el hozzád az információk. Az első versenyvizsgáról például nem is tudtam. Úgy érzem, eléggé aktív és tapasztalt vagyok, hogy bele tudjak szólni a színházi életbe. Másrészt azok közé tartozom, akik régóta és aggódva követik a lejtőn egyre lennebb csúszó vásárhelyi színház sorsát. Láttam, hogy a belülről érkező megváltási kísérletek kudarcba fulladtak.
Miért választott jelentős gondokkal küszködő társulatot?
Nem feltétlenül a társulat a hibás ebben. Persze voltak, és bizonyára vannak olyan érdekek, amelyek bomlasztanak. De a vásárhelyi intézmény nem most, hanem a Székely Színház megszűnése óta indult el a lejtőn! Harag György még annak idején megmondta, a Székely Színház azért halt meg, mert képtelen volt megújulni.
Aki így vélekedik a színházról, nem tart attól, hogy méhkasba nyúl?
De igen. Nem félelemmel, de kételyekkel veszem át a magyar tagozat vezetését. Tudom, hogy nem lesz könynyű dolgom, de bízom abban, hogy a szaktárca és az igényesebb munkára hajló közösség tagjainak támogatásával jó munkát végezhetek.
Melyek a legsürgősebb teendők?
Sok van. Marosvásárhelyen egy épületben két színház működik, ezért mindenekelőtt át kell szervezni, és új alapokra kell helyezni az intézményt. Mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy ez a két társulat két külön entitást, két külön kultúrát és két külön célközönséget jelent.
Akár a szétválás kezdeményezését és lebonyolítását is felvállalja?
Nem feltétlenül a szétválásban kell keresni a megoldást. Különben is nagyon nehéz lenne megosztani a jelenlegi vagyonalapot. Viszont a közös költségvetés szétválasztása, az anyagi improvizációk és átláthatatlanságok megszüntetése, a társulatok közötti egyezség papírra fektetése a jelenleginél nagyobb autonómiát biztosítana a magyar tagozat számára. Bízom abban, hogy mindezt a román kollégák is megértik, és tiszteletben tartják.
A Tompa Miklós Társulatnál többen úgy emlegetik önt, mint aki életében egyszer rendezett itt, és akkor is nagyot bukott. Nem zavarja?
Valóban, a Homburg hercegével életem legnagyobb színházi kudarcát éltem meg Marosvásárhelyen. De akkor az engem szabotáló társulat buktatott meg. Azóta én is tapasztaltabb lettem, a színészek is valamelyest cserélődtek, így hát abban bízom, hogy a mostantól kezdődő együttműködésünk eredményesebb lesz. Higgye el, bennem nincs semmiféle bosszúvágy.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.