Fotó: Pixabay.com
Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója beismerte, hogy hibáztak, ennek nyomán élhetett vissza a Cambridge Analytica több tízmillió felhasználó adataival. A cég romániai fiókintézményét egyébként egy erdélyi magyar üzletember vezeti.
2018. március 22., 16:582018. március 22., 16:58
2018. március 22., 17:012018. március 22., 17:01
Mark Zuckerberg, a Facebook közösségi oldal alapítója és elnök-vezérigazgatója beismerte a Facebook tévedését és teljes körű vizsgálatot ígért a Cambridge Analytica ügyében. Zuckerberg – aki először nyilatkozott nyilvánosan a brit–amerikai politikai elemző és tanácsadó cég botrányának kirobbanása óta – saját Facebook-oldalán fejtette ki álláspontját szerdán.
Nyilatkozatában kijelentette: a Facebook „követett el hibákat”, de mostantól az egyik legfontosabb feladatuknak tekintik annak biztosítását, hogy hasonló esetek ne ismétlődhessenek meg. Ennek érdekében
A felhasználók adataihoz történő hozzáférést pedig ezentúl korlátozzák: csupán a nevek, a profilképek és az e-mail-címek lesznek nyilvánosak, minden további adat csakis akkor lesz elérhető, ha a fejlesztő előzetesen írásos szerződést köt a Facebookkal, megszerzi a felhasználó jóváhagyását is – hangsúlyozta Zuckerberg.
Az ügy előzménye, hogy sajtójelentések szerint a londoni székhelyű, de New Yorkban is irodát fenntartó Cambridge Analytica 50 millió Facebook-oldal adatainak feldolgozásával igyekezett képet alkotni a célba vett amerikai választók politikai beállítottságáról, és ennek alapján személyre szabott üzenetekkel próbálta befolyásolni őket tudtuk nélkül. A botrány kirobbanása után letiltották a közösségi oldalról a Cambridge Analyticát, amelynek alapítói és befektetői között van Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök egykori tanácsadója, aki egy ideig a cég alelnöke volt és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója.
A Facebooknak „megvan a felelőssége felhasználói adatainak védelmében” – fogalmazott a közösségi fórum alapítója, s hozzátette, hogy ha e felelősségnek nem képes eleget tenni, akkor „nem is érdemli meg, hogy szolgálja” a közösséget. Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban egyaránt vizsgálatot indítottak a hatóságok a Cambridge Analytica ellen, a Facebook adatainak feltételezett nem megfelelő felhasználása miatt.
Az Egyesült Államokban vezető kongresszusi politikusok, köztük Dianne Feinstein, a szenátus igazságügyi bizottságának vezető demokrata párti politikusa, már a hét végén sürgették Zuckerberg kongresszusi meghallgatását.
Mindeközben a Szociáldemokrata Párt (PSD) cáfolta, hogy kapcsolatban állt volna a Cambridge Analyticával, és megpróbált volna támogatást kérni a cégtől a 2016-os választási kampányban. A párt hivatalos közleményben reagált az ezzel kapcsolatban szerdán megjelent hírekre. A közlemény szerint nem működtek együtt és nem is kezdeményeztek együttműködést a céggel, sem a 2016-os parlamenti választások idején, sem azt megelőzően, sem azt követően. A párt elnöke, Liviu Dragnea is leszögezte: szó sincs róla, hogy együttműködtek volna a Cambridge Analyticával. „Én úgy értesültem, hogy máshol voltak érdekeltek” – mondta a politikus.
Az AP hírügynökség arról írt, hogy a cég egyik befolyásos vezetője, Mark Turnbull megkeresett egy brit tanácsadót, Rupert Wolfe Murrayt, és felajánlotta neki, hogy egy stábbal két-három hónapon át lássa el kampánytanácsokkal a pártot. Murray azonban visszautasította az ajánlatot, mondván, nem dolgozik pártoknak.
A RISE Priject oknyomozó portál szerint az SCL Group nevű brit starégiai tanácsadócég, amelynek a Cambridge Analytica is része, 2011-ben nyitott Romániában irodát. Az SCL a New York Times szerint ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja, mint a Cambridge Analytica, csak az Egyesült Államok határain kívül. A két cég vezetősége szorsan összefonódott.
A cég romániai honlapján olvasható bemutatkozó szerint az SCL Group vezető pozíciót tölt be a világban az adatalapú kommunikáció terén. Szolgáltatásait a magas szintű adatelemzés és a nagyközönség mozgósítása terén ajánlja. Tavalyi sajtóhírek szerint az SCL Group olyan, titokban tartott kilétű parterekkel kötött szerződést, akiknek célja gátat vetni a korrupcióellenes harcnak.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazási figyelmeztetést adott ki a román állampolgárok számára, miután a spanyol meteorológusok vörös vagy narancssárga riasztást adtak ki intenzív esőzések és erős szél miatt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Már több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i elnökválasztásokon, miközben egy felmérés szerint a demokrata elnökjelölt szeptember óta először jött föl az első helyre a billegő államnak tartott Michiganben.
Maia Sandu és Alexandr Stoianoglo mérkőznek meg a második fordulóban a moldovai elnökválasztáson, amely szimbolikus összecsapássá vált Nyugat és Moszkva között. Délután 1 óráig a szavazók több mint 29 százaléka adta le voksát.
Legkevesebb negyvenkét palesztin halt meg, több mint százötvenen pedig megsebesültek izraeli légi és tüzérségi támadásban a Gázai övezet középső részén fekvő Nuszeirát menekülttáborban – közölték palesztin egészségügyi vezetők szombaton.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
A spanyolországi áradások után eltűntnek nyilvánított 16 román állampolgár közül heten biztonságban vannak – közölte szombaton este a külügy. Ugyanakkor további tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek a segítőmunkában.
szóljon hozzá!