Nem számít rá. Zelenszkij szerint borzasztó gondolat, hogy Biden elutasíthatja a „győzelmi tervét”
A kurszki betörés bizonyos sikereket hozott, elsősorban az orosz csapatok elterelését a frontvonal más részeiről – jelentette ki vasárnap Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki az Egyesült Államokban kezdett látogatást, többek között azzal a céllal, hogy ismertesse Joe Biden elnökkel a „győzelmi tervét”.
2024. szeptember 23., 08:272024. szeptember 23., 08:27
Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy a hadművelet sikeres volt-e, a The New Yorker című lapnak azt mondta, hogy „túl korai lenne megítélni”.
„Lelassította az oroszokat, és arra kényszerítette őket, hogy erőik egy részét, mintegy 40 ezer katonát, Kurszkba vezényeljenek. Már most azt mondják harcosaink keleten, hogy ritkábban érik csapások őket” – mondta Zelenszkij az interjúban.
„Nem mondom, hogy ez átütő siker, vagy hogy ez a háború végét vagy (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) végét hozza el. Amit elértünk, az az, hogy megmutattuk partnereinknek, mire vagyunk képesek” – tette hozzá az elnök.
Zelenszkij azt is hozzátette, hogy
„Ezek az emberek szabadon távozhatnak: minden szükséges folyosó nyitva van, és mehetnének máshová Oroszországban – de nem mennek” – mondta az elnök.
Ukrán tisztségviselők korábban eltérő beszámolókat osztottak meg a helyzetről.
Olekszij Dmitraskivszkij, az ukrán katonai közigazgatás szóvivője a Kurszki területen azt mondta, hogy a megszállt területekről az orosz civilek csak azután távozhatnak az orosz ellenőrzés alatt álló területre, hogy Ukrajna és Oroszország „az ilyen kérdésekkel foglalkozó nemzetközi szervezeteken keresztül megállapodnak abban, hogy megfigyelők felügyelete mellett megnyitnak egy zöld folyosót”.
Oroszország ellentámadása a Kurszki területen, amelynek célja az ukránok által birtokolt területek visszafoglalása volt, megállt – közölte Dmitraskivszkij az AFP-vel szerdán.
A nyilatkozatra egy héttel azután került sor, hogy Moszkva ellentámadást indított az ukrán csapatok nyugati szárnya ellen az oroszországi régióban.
„Megpróbáltak a szárnyak felől támadni, de ott megállították őket” – mondta Dmitraskivszkij.
Eközben a Kyiv Independent információiból kiderül:
Hasonló becslést osztott meg a The New Yorker a Zelenszkijjel készített interjúban.
Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha Joe Biden amerikai elnök elutasítaná Ukrajna „győzelmi tervét”, Zelenszkij a The New Yorkernek azt mondta: „Ez egy szörnyű gondolat”.
„Ez azt jelentené, hogy Biden nem akarja úgy befejezni a háborút, hogy megtagadja a győzelmet Oroszországtól” – tette hozzá.
„És egy nagyon hosszú háború lenne a vége – egy lehetetlen, kimerítő helyzet, ami rengeteg ember halálát okozná” – mondta Zelenszkij.
Azt is tervezi, hogy megvitatja azt Donald Trump és Kamala Harris elnökjelöltekkel és a kongresszus tagjaival.
Ukrajna közölte, hogy nyitott az amerikaiak javaslataira a terv megerősítésére. Amerikai tisztségviselők elmondták, hogy megismerték Zelenszkij stratégiájának elemeit, és hitet tettek amellett, hogy „működhet”.
Ezt követően Zelenszkij azt ígéri, hogy nyilvánosságra hozza a „győzelmi tervet”.
Zelenszkij elmondta, hogy a terv célja a háború befejezése a nemzetközi partnerek támogatásával, anélkül, hogy Oroszország együttműködésére támaszkodna. Azt azonban nem részletezte, hogy ezt hogyan érné el.
Az ukrán elnök egy szombati videóbeszédében hangsúlyozta, hogy
Bejelentésére azt követően került sor, hogy az ukrán vezérkar szombaton délután megerősítette, hogy az ország katonai és biztonsági szolgálata az éjszaka folyamán két orosz fegyverraktárra csapott le.
„Egy újabb oroszországi fegyverraktár károsodott, és ez egy jelentős arzenál volt a megszálló számára. [...] Az ukrán biztonsági szolgálat szintén jó munkát végzett az orosz csapatok egy másik fegyverraktárában. Ezek orosz taktikai rakéták és irányított légibombák raktárai voltak – mindazok a dolgok, amelyeket Oroszország arra használ, hogy terrorizálja városainkat, állásainkat” – mondta Zelenszkij.
Az ukrán hadsereg is megerősített egy, a Tveri területen lévő lőszerraktár elleni csapást, amelyről korábban az orosz Telegram-csatornák is beszámoltak. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) az orosz védelmi minisztérium tüzérségi főigazgatóságának 23. raktárát találta el a Tveri területen található Oktyabrszkij falu közelében – közölte a vezérkar.
„Ha képesek lennénk minden képességünket felhasználni országunk védelmére, ha lenne elegendő rakétánk és engedélyünk, amelyet partnereink megadhatnak nekünk, akkor a helyzet sokkal jobb lenne a mi biztonságunk, Ukrajna biztonsága és mindenkié a világon, aki nem akar olyan agresszió közepette élni, mint ez az orosz” – tette hozzá Zelenszkij.
Matt Cartwright demokrata képviselő, aki a Scranton Army Ammunition Plantben fogadta Zelenszkijt, idézte az elnök üzenetét: „Köszönöm. És még többre van szükségünk” – jelentette az Associated Press.
A scrantoni üzem, amely egyike azon keveseknek az Egyesült Államokban, amelyek 155 mm-es tüzérségi lövedékeket gyártanak, az elmúlt évben növelte a termelést.
Ukrajna már több mint hárommillió ilyen lövedéket kapott az Egyesült Államoktól.
A scrantoni üzemben gyártott 155 mm-es lövedékeket használó ágyúk 24-32 kilométeres távolságból képesek célpontokat eltalálni, így a szárazföldi erők számára létfontosságúak az ellenséges állások biztonságos távolságból történő megsemmisítéséhez.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
szóljon hozzá!