Mellettem az utódom. Olekszandr Szirszkij és Valerij Zaluzsnij
Fotó: Telegram/Olekszandr Szirszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára PR-vereség Valerij Zaluzsnij, a hadsereg főparancsnokának menesztése – így kommentálta a csütörtök esti döntést Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.
2024. február 09., 18:122024. február 09., 18:12
2024. február 09., 18:132024. február 09., 18:13
Demkó közösségi oldalán reagált arra, hogy Zaluzsnij helyére Olekszandr Szirszkijt, a szárazföldi erők parancsnokát nevezte ki az ukrán államfő. „Szirszkij lett a befutó, és ami a reakciót illeti, az nagyon negatív Ukrajnában és a szakértői közösségben is.
Hogy mi az igazság, nem tudom, de hogy ez a látszat, az biztos” – mutatott rá Demkó. Egy kommentben hozzáfűzte: miközben a leváltott orosz tábornokok bukott emberek, „Zaluzsnij egy 88 százalékos népszerűségű sztár”.
Egyébként a döntés bejelentésekor Zelenszkij „a legtapasztaltabb ukrán parancsnoknak” nevezte Szirszkijt, és felidézte a neki tulajdonított eredményeket – a 2022 tavaszán lezajlott kijevi csatát és a 2022 szeptemberében a Harkivi területen végrehajtott meglepetésszerű ellentámadást – idézte fel az új főparancsok életrajzát ismertetve a Kyiv Independent. Szirszkij kinevezése amúgy nem okozott nagy meglepetést.
Szirszkij várhatóan a következő napokban mutatja be a fegyveres erők új vezetőségét.
Szirszkij 1965-ben született az oroszországi Vlagyimir régió egy kis falujában. Az 1980-as években a moszkvai Felsőbb Összhaderőnemi Parancsnoki Iskolában tanult.
2013-tól, az utolsó békés ukrajnai évtől kezdve Szirszkij vezérőrnagy és a fegyveres erők főparancsnoki központjának helyettes vezetője volt. Ő felelt Ukrajna katonai együttműködéséért a NATO-val, és részt vett az ukrán hadseregnek a szövetség szabványaihoz való közelítéséről szóló tárgyalásokon. Amikor Oroszország 2014-ben megszállta Ukrajna keleti Donbasz régióját, Szirszkijt nevezték ki az ukrán védelmi művelet, az úgynevezett terrorellenes művelet (ATO) parancsnokhelyettesévé. Három évvel később átvette a parancsnokságot.
Ő koordinálta 2015-ben az ukrán csapatok kivonulását a szinte bekerített Debalcevéből, amiért megkapta a Bohdan Hmelnyickij-rendet, egy ukrán katonai kitüntetést. 2019 augusztusában Szirszkij lett az ukrán szárazföldi erők vezetője, és akkor is megtartotta a posztot, amikor Oroszország megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen.
Kijev védelme érdekében Szirszkij elrendelte, hogy az összes katonai kiképzőközpontban hozzanak létre speciális ideiglenes zászlóaljakat, és szállítsanak a fővárosba olyan tüzérségi rendszereket, amelyeket általában kiképzésre használnak – mondta akkor a Washington Postnak. „Szirszkij szektorokra osztotta a várost és a környező régiót, és a katonai kiképzőközpontok tábornokait bízta meg az egyes területek vezetésével, létrehozva egy világos parancsnoki láncot, amelynek minden ukrán katonai egység és biztonsági szolgálat az alárendeltségébe tartozott” – írta a Washington Post.
A taktikai döntéseket a helyszínen lévő tisztek azonnal meghozták, anélkül, hogy konzultálniuk kellett a főhadiszállással.
Oroszország akkoriban az ukrán támadások visszaverésére készült a megszállt Herszon területen, és erőinek egy részét átcsoportosította oda, lehetővé téve az ukránok számára, hogy gyors és sikeres ellentámadást indítsanak Harkiv területen. „Az eredmények szembetűnőek voltak. Az első napon 18 kilométert haladtunk előre Balaklija közelében. A fő hangsúly a gyors előrenyomuláson volt” – mondta Szirszkij egy 2023 februárjában adott interjúban.
Tíz hónapig tartó heves harcok és mindkét oldalon jelentős veszteségek után Oroszország 2023 májusában elfoglalta Bahmutot. Ukrajna hamarosan ellentámadást indított, kisebb előrenyomulást hajtva végre az északi és déli szárnyon, de egyelőre nem sikerült felszabadítani a várost. 2023 őszétől a Szirszkij parancsnoksága alatt álló Hortitszja-csoport a Harkivi területen lévő Kupjanszk és Liman közelében harcol, ahol az ukrán erők védekeznek, és fokozott orosz támadásokkal néznek szembe.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felmentette csütörtökön Valerij Zaluzsnijt a fegyveres erők főparancsnokának tisztségéből, a helyére pedig Olekszandr Szirszkij vezérezredest, a szárazföldi erők parancsnokát nevezte ki.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
1 hozzászólás