Fotó: Facebook/Románia ausztriai nagykövetsége
Visszatér állomáshelyére Emil Hurezeanu, Románia ausztriai nagykövete, akit a román schengeni csatlakozással szembeni osztrák vétó miatt december 9-én rendelt haza a külügyminisztérium. Erről Klaus Iohannis államfő döntött, miután csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott osztrák hivatali kollégájával, Alexander Van der Bellennel – jelentette be az államfői hivatal.
2023. január 19., 15:592023. január 19., 15:59
2023. január 19., 16:042023. január 19., 16:04
A közlemény szerint a beszélgetést az osztrák elnök kezdeményezte.
A megbeszélés során Iohannis jelezte osztrák kollégájának, hogy
Továbbra is az ideiglenes ügyvivő látja el Románia ausztriai nagykövetségének vezetését, miután a román külügyminisztérium még mindig nem küldte vissza állomáshelyére Emil Hurezeanu nagykövetet.
Rámutatott: a szavazat már csak azért is nehezen érthető, mivel nem tükrözi a két ország közötti jó viszonyt és a számos téren, így a belügyterületén is megvalósuló szoros együttműködést, és nem tükrözi az Ausztria által indokként felhozott migrációs helyzettel kapcsolatos valóságot sem.
Iohannis rámutatott: Románia a biztonságot fokozó tényező a térségben, és továbbra is hatékonyan védelmezi az Európai Unió külső határát, ahogy azt eddig is tette.
Adelheid Floie, Ausztria bukaresti nagykövete nem ment el Klaus Iohannis államfő és az európai uniós tagállamok akkreditált nagyköveteinek éves találkozójára – nyilatkozta az osztrák külképviselet egy illetékese a G4media.ro hírportálnak.
A román elnök megköszönte osztrák kollégájának a Románia schengeni csatlakozása melletti nyilvános kiállást, és rámutatott: az osztrák politikai és gazdasági élet számos szereplője által megfogalmazott támogató üzenet is egyértelműen jelzi, hogy Románia helye a schengeni övezetben van, mint ahogy azt is, hogy sikerül majd megoldást találni a helyzetre.
Tovább mélyül a Románia és Ausztria közötti diplomáciai konfliktus, amely annak nyomán alakult ki, hogy Ausztria csütörtökön megvétózta Románia schengeni csatlakozását.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár schengeni csatlakozás a tavalyi év végén meghiúsult: december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást.
Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.
A döntés nyomán Bogdan Aurescu külügyminiszter hazarendelte Emil Hurezeanu nagykövetet. A külügyminisztérium közleménye szerint a diplomáciai szokásjog értelmében ez olyan politikai lépés, amely aláhúzza, hogy Románia határozottan nem ért egyet Ausztria magatartásával, egyúttal annak a döntésnek a jele, hogy csökkentsék a diplomáciai kapcsolatok jelenlegi szintjét.
Bekérette csütörtök este Bogdan Aurescu külügyminiszter Ausztria bukaresti nagykövetét, hogy ismertessék vele Románia álláspontját a schengeni csatlakozás ügyében, illetve kifejezzék a külügy tiltakozását.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
szóljon hozzá!