Fotó: Román külügyminisztérium
Bekérette csütörtök este Bogdan Aurescu külügyminiszter Ausztria bukaresti nagykövetét, hogy ismertessék vele Románia álláspontját a schengeni csatlakozás ügyében, illetve kifejezzék a külügy tiltakozását Ausztria indokolatlan és barátságtalan magatartása ellen.
2022. december 08., 21:292022. december 08., 21:29
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
A bukaresti tárca szerint a bécsi hatóságok vétójának „elkerülhetetlen következményei lesznek a kétoldalú kapcsolatokra nézve”. Az osztrák nagykövettel tudatták, hogy Románia schengeni csatlakozásának megvétózása annál is inkább meglepő, mert a román–osztrák diplomáciai kapcsolatoknak több mint 100 éves hagyományuk van, Ausztria pedig Románia egyik legjelentősebb gazdasági partnere, a második legnagyobb külföldi befektető a román piacon.
Az osztrák nagykövetet arról is tájékoztatták, hogy Bukarest határozottan elutasítja az osztrák hatóságok vádjait, miszerint az osztrák vállalatok nyomásgyakorlásnak vannak kitéve Romániában. „Ezek az állítások elfogadhatatlanok és nem felelnek meg a valóságnak” – idézte a román külügyi kommünikét az Agerpres hírügynökség.
A tárca közleményében hangsúlyozták azt is, hogy a külügy a belügyminisztériummal és a többi illetékes intézménnyel együtt továbbra is teljes mértékben elkötelezett Románia schengeni csatlakozásának megvalósítása mellett. Ugyanakkor emlékeztettek, hogy a román fél erőfeszítéseinek köszönhetően a kezdetben ellenvetéseket megfogalmazó Hollandiát és Svédországot sikerült Románia oldalára állítani. Hozzátették, hogy Hollandia képviselőjének a Bel- és Igazságügyi Tanácsban csütörtökön leadott szavazata nem Románia ellen irányult, amint azt a holland fél az ülésen egyértelműen kijelentette.
Mint arról beszámoltunk, az európai uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa csütörtökön jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez, nem született viszont döntés arról, hogy Bulgária és Románia mikor csatlakozhat a személyek szabad mozgását is garantáló nemzetközi zónához.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
Feljelentést tett egy cég ellen A Kommunizmus Bűneit és a Román Száműzöttek Emlékét Vizsgáló Intézet (IICCMER), miután az egy Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátort népszerűsítő szappant dobott piacra.
Valóságos arzenált találtak a nyomozók Horațiu Potra zsoldosvezér és cimborái lakásán: nagy kaliberű és hatótávolságú lőfegyvereket, köztük géppuskát és gránátvetőt foglaltak le.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pontosan tudja, hogy áll az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt reformok gyakorlatba ültetése, mivel az RMDSZ kormányon volt, amikor a PNRR-t kidolgozták – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Cristian Popescu-Piedone néha „túlzásokba esik az önreklámozással” az intézmény által végzett ellenőrzések kapcsán.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
szóljon hozzá!