Fotó: Román külügyminisztérium
Bekérette csütörtök este Bogdan Aurescu külügyminiszter Ausztria bukaresti nagykövetét, hogy ismertessék vele Románia álláspontját a schengeni csatlakozás ügyében, illetve kifejezzék a külügy tiltakozását Ausztria indokolatlan és barátságtalan magatartása ellen.
2022. december 08., 21:292022. december 08., 21:29
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
A bukaresti tárca szerint a bécsi hatóságok vétójának „elkerülhetetlen következményei lesznek a kétoldalú kapcsolatokra nézve”. Az osztrák nagykövettel tudatták, hogy Románia schengeni csatlakozásának megvétózása annál is inkább meglepő, mert a román–osztrák diplomáciai kapcsolatoknak több mint 100 éves hagyományuk van, Ausztria pedig Románia egyik legjelentősebb gazdasági partnere, a második legnagyobb külföldi befektető a román piacon.
Az osztrák nagykövetet arról is tájékoztatták, hogy Bukarest határozottan elutasítja az osztrák hatóságok vádjait, miszerint az osztrák vállalatok nyomásgyakorlásnak vannak kitéve Romániában. „Ezek az állítások elfogadhatatlanok és nem felelnek meg a valóságnak” – idézte a román külügyi kommünikét az Agerpres hírügynökség.
A tárca közleményében hangsúlyozták azt is, hogy a külügy a belügyminisztériummal és a többi illetékes intézménnyel együtt továbbra is teljes mértékben elkötelezett Románia schengeni csatlakozásának megvalósítása mellett. Ugyanakkor emlékeztettek, hogy a román fél erőfeszítéseinek köszönhetően a kezdetben ellenvetéseket megfogalmazó Hollandiát és Svédországot sikerült Románia oldalára állítani. Hozzátették, hogy Hollandia képviselőjének a Bel- és Igazságügyi Tanácsban csütörtökön leadott szavazata nem Románia ellen irányult, amint azt a holland fél az ülésen egyértelműen kijelentette.
Mint arról beszámoltunk, az európai uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa csütörtökön jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez, nem született viszont döntés arról, hogy Bulgária és Románia mikor csatlakozhat a személyek szabad mozgását is garantáló nemzetközi zónához.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!