Jelenleg mintegy mintegy négyezer amerikai katona nyíltan vállalja transzneműségét
Számos tiltakozást, de egyetértő reakciókat is kiváltott Donald Trump amerikai elnök szerdán Twitteren tett bejelentése a transzneműek katonai szolgálatának megtiltásáról.
2017. július 27., 09:462017. július 27., 09:46
2017. július 27., 09:472017. július 27., 09:47
A Fehér Ház még nem döntött arról, hogyan és mikor valósítja meg az elnök által kilátásba helyezett tiltást, Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője azt közölte, hogy a kormányzat a Pentagonnal (védelmi minisztériummal) együttműködve dönt majd a következő lépésekről.
Elemzők rámutattak, hogy egyelőre nem világos, mi lesz a már a hadseregben szolgálatot teljesítő transzneműekkel. A Rand Corporation közpolitikai kutatóintézet adatai szerint mintegy négyezer katona nyíltan vállalja transzneműségét, s most tanácstalan, vajon leszerelik-e vagy továbbra is szolgálhat.
„Az Egyesült Államok kormányzata nem fogadja el és nem engedi meg, hogy transznemű emberek bármilyen minőségben az Egyesült Államok haderejénél teljesítsenek szolgálatot” – fogalmazott Twitter-bejegyzésében Donald Trump, majd hozzátette: „hadseregünknek döntő erejű és elsöprő győzelemre kell összpontosítania, és nem terhelhető azokkal a hatalmas költségekkel és zavarral, amelyeket a transzneműek szolgálata jelentene”.
Ashton Carter, az Obama-kormányzat védelmi minisztere – aki tavaly lehetővé tette, hogy a transznemű identitásukat nyíltan vállalók is katonai szolgálatot teljesíthessenek – bírálta Trump döntését. John McCain – aki a kongresszus legismertebb veteránja és a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának republikánus elnöke – leszögezte, hogy Trump bejelentése „nem időszerű”, addig nem kellett volna előhozakodni vele, amíg a Pentagon és James Mattis miniszter be nem fejezi a témáról szóló átfogó vizsgálatot.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) nevű jogvédő szervezet ügyvédje, Joshua Block arról beszélt, hogy Donald Trump a transzneműek „alapvető emberségét" utasította el, Nancy Pelosi, a képviselőház kisebbségi demokrata párti csoportjának vezetője pedig azt vélelmezte, hogy Donald Trumpot „nyers előítéletek” vezérlik. Ezzel szemben nyilatkozatban üdvözölte a bejelentést és személyesen Donald Trumpot dicsérte a konzervatív Családkutató Tanács (Family Research Council) elnöke, Tony Perkins. „Katonáinkat nem kötelezhetik arra, hogy eltűrjék a több órás transznemű érzékenyítési foglalkozásokat és politikailag korrekt figyelemeltereléseket” – fogalmazott Perkins.
A Twitteren rengetegen idézték fel, hogy tavalyi kampányában Trump – szintén a Twitteren – azt írta, hogy ő az a jelölt, aki küzdeni fog az LMBT közösséghez tartozókért, és Hillary Clinton olyanokkal veszi körbe magát, akik veszélyeztetik a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű közösség tagjainak szabadságjogait. Donald Trump lépése teljes szembefordulás az Obama-kormányzat tavaly bejelentett politikájával.
Tavaly júniusban Ashton Carter akkori védelmi miniszter – a Rand Corporation közpolitikai kutatóintézet adataira hivatkozva, miszerint már mintegy 2500-7000 transznemű szolgál az 1,3 millió fős amerikai hadsereg soraiban – bejelentette, hogy a jövőben a hadseregben is nyíltan vállalhatják majd nemi identitásukat, és nemet is válthatnak, a hadsereg pedig ennek költségeihez is hozzájárul. A terv az volt, hogy új, nyíltan transznemű katonákat jövő januártól vesznek majd fel a haderőhöz. James Mattis, a Trump-adminisztráció védelmi minisztere azonban már a múlt hónapban jelezte, hogy változás várható ez ügyben, és a változtatások bevezetését július elején fél évvel el is halasztották.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!