Új Országgyűlést választ a magyar nemzet: előny a Fidesznél, de nyílt a vasárnapi verseny

Kampányzárás. Jelöltek választási plakátjai az egyik budapesti utcán •  Fotó: Beliczay László

Kampányzárás. Jelöltek választási plakátjai az egyik budapesti utcán

Fotó: Beliczay László

Ha minden a várható menetrend szerint alakul, vasárnap késő estére (a szavazóhelyiségek magyar idő szerint 19 órakor zárulnak) kiderül: folytathatja-e a kormányzást a Fidesz–KDNP, avagy a hat pártból álló ellenzéki szövetség, az Egységben Magyarországért szerzi meg a hatalmat Magyarországon. A felmérések Fidesz-győzelmet jeleznek.

Pataky István

2022. április 01., 14:232022. április 01., 14:23

2022. április 01., 14:292022. április 01., 14:29

Budapesten a választási plakátokon, illetve egy-egy szórólapokat, kampányújságot osztogató pártaktivistán kívül nincs különösebb jele annak, hogy vasárnap parlamenti választásokat tartanak. A buszon, villamoson utazva, vagy éppen kávézóban ülve alig hallani beszélgetéseket, esetleg vitákat a megmérettetésről. Miután Magyarországon még egy nappal a választások előtt sincs kampánycsend, a főszereplők most igyekeznek maximálisra kapcsolni a kampányolást.

A Fidesz aktivistái telefonon és személyesen is biztatják a választókat, hogy „a béke és a biztonság megőrzése érdekében” menjenek el szavazni, és voksoljanak a Fideszre.

A kormányzó párt ígérete szerint szombattól képviselőjelöltjeivel és több mint tízezer aktivistával telefonon és személyesen keresik fel az embereket.

A hat ellenzéki pártot tömörítő Egységben Magyarországért azt tervezi, hogy hangosbemondóval felszerelt autókkal járják majd a billegő, azaz a rendkívül szoros végeredményt valószínűsítő körzeteket.

A legfőbb kampánytéma Oroszország Ukrajna ellen indított február végi támadása óta egyértelműen a háború.

A Fidesz a békét és biztonságot emelte jelszavakká a konfliktus kapcsán. Orbán Viktor miniszterelnök az Origo hírportálon csütörtökön megjelent interjújában azt mondta: a kampánystartnál a választás tétje az volt, visszajön-e, ami 2010 előtt volt, „visszajön-e a bukott múlt, vagy pedig mehetünk tovább” a kampány kellős közepén azonban a szomszédban kitört a háború.

Idézet
Egy olyan esemény vágta tehát félbe a kampányt, amire korábban nem volt példa. Nemcsak kampányban, hanem a II. világháború óta egyáltalán nem. Ez mindent átrajzolt, mert ha a szomszédodban háború van, akkor a biztonság és a béke kérdése kerül a gondolkodásban az első helyre. Ma már a választás tétje Magyarország békéje és biztonsága”

– fogalmazott Orbán Viktor.

A kormányfő szerint ha a baloldal nyerne a vasárnapi választáson, akkor azonnal megkezdődnének a fegyverszállítások Ukrajnába, Magyarország területén átengednék az összes halált okozó fegyvert, s még az éppen nem használt, de harci értékkel rendelkező magyar fegyvereket is rögtön Ukrajna rendelkezésére bocsátaná. „Magyarország csatlakozna ahhoz a csoporthoz, amely a NATO beavatkozását sürgeti ebben a konfliktusban. Ezért mondom, hogy a választás tétje most béke vagy háború.

Idézet
A baloldal a békére nézve súlyos kockázatot jelent, míg a Fidesz garanciát”

– mondta a miniszterelnök.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Eközben az ellenzék az utóbbi hetekben leghangsúlyosabban az Orbán=Putyin, valamint Orbán Putyin kiszolgálója címszavakra szűkítette a kampányát, a tervek szerint szombaton a kampány mintegy záróakkordjaként tüntetést tervez „Orbán és Putyin ellen”.

Elemzők szerint az ellenzéki összefogásban komoly belső feszültséget okoz Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt személye, aki a kampány során ellentmondásosan, különböző választói rétegeket sértegetve kommunikált.

A felmérések azt jelzik, hogy az ellenzéki szavazók nagy része sem tudja elképzelni az ország miniszterelnökének Hódmezővásárhely jelenlegi polgármesterét.

A felmérések egyébként a Fidesz győzelmét jelzik, de

egyik közvélemény-kutatás sem jelez behozhatatlannak tűnő, tíz százalékos előnyt a kormányzó pártnak.

Legutóbb a Századvég közölte adatait. Ezek szerint a választási részvételüket biztosra vagy valószínűre ígérők körében a Fidesz–KDNP 49 százalékon áll, az ellenzéki összefogás támogatottsága 44 százalék. A kis pártok esetében a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 3 százalékot, a Mi Hazánk Mozgalom szintén 3 százalékos támogatottságot mutat. A Megoldás Mozgalom és a Normális Élet Pártja szavazóinak aránya összesen 1 százalék.

korábban írtuk

Potápi Árpád János a Krónikának: „a baloldal veszélybe sodorná a magyarságot”
Potápi Árpád János a Krónikának: „a baloldal veszélybe sodorná a magyarságot”

Ha a baloldal hatalomra kerülne, háborúba sodorná az országot, veszélybe sodorná a magyarságot, teljes káosz lenne – jelentette ki a Krónikának Potápi Árpád János.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Új katonai folyosót alakít ki az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.

Új katonai folyosót alakít ki az izraeli hadsereg a Gázai övezetben
2025. július 16., szerda

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút
2025. július 15., kedd

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival

Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival
2025. július 15., kedd

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért

A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért
2025. július 15., kedd

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula

Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula
2025. július 15., kedd

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar

Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar
2025. július 15., kedd

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú

Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú
2025. július 14., hétfő

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére
2025. július 14., hétfő

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel

Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel
2025. július 14., hétfő

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését

Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését