Konkrét ütemtervet követel országának Aleksandar Vucic szerb elnök, amelyben lefektetnék, hogy pontosan milyen pontok mentén, milyen feltételekkel és mikorra válhatna Szerbia az Európai Unió teljes jogú tagjává.
2017. július 14., 12:272017. július 14., 12:27
Aleksandar Vucic csütörtökön Szalonikiben találkozott Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel, akit arra kért, segítsen Belgrádnak abban, hogy mielőbb megtudja, mikor válhat taggá. Mint fogalmazott: nem pontos dátumot kér, csak valamilyen megközelítő időpontot vagy tervezetet.
A B92 belgrádi televízió beszámolója szerint a szerb államfő kijelentette:
Hozzátette: Szerbia minden feltételnek eleget tesz, amely a csatlakozáshoz szükséges. Aleksandar Vucic arról is beszélt, hogy
Az Európai Unió korábban kijelentette, Belgrád és Pristina európai integrációjának is fontos mérföldköve a két ország kapcsolatának rendezése. Szerbia nem ismeri el egykori, főként albánok lakta tartományának függetlenségét, azaz Szerbia saját területének tekinti Koszovót.
Pristina 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, amit a világ több mint száz országa elismer, de például Oroszország, Kína és öt EU-s tagállam - Görögország, Ciprus, Spanyolország, Románia és Szlovákia - szerint Koszovó nem független ország.
Szerbia és az Európai Unió között 2014 januárjában kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások. A 35 tárgyalási fejezet közül eddig 10 nyílt meg. Néhány éve Aleksandar Vucic még arról beszélt, hogy a csatlakozási tárgyalások 2018-ig lezárulhatnak, és Belgrád 2020-ban csatlakozhat az EU-hoz, ezekről a tervekről azonban azóta már kiderült, hogy túl optimistának bizonyultak.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!