Konkrét ütemtervet követel országának Aleksandar Vucic szerb elnök, amelyben lefektetnék, hogy pontosan milyen pontok mentén, milyen feltételekkel és mikorra válhatna Szerbia az Európai Unió teljes jogú tagjává.
2017. július 14., 12:272017. július 14., 12:27
Aleksandar Vucic csütörtökön Szalonikiben találkozott Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel, akit arra kért, segítsen Belgrádnak abban, hogy mielőbb megtudja, mikor válhat taggá. Mint fogalmazott: nem pontos dátumot kér, csak valamilyen megközelítő időpontot vagy tervezetet.
A B92 belgrádi televízió beszámolója szerint a szerb államfő kijelentette:
Hozzátette: Szerbia minden feltételnek eleget tesz, amely a csatlakozáshoz szükséges. Aleksandar Vucic arról is beszélt, hogy
Az Európai Unió korábban kijelentette, Belgrád és Pristina európai integrációjának is fontos mérföldköve a két ország kapcsolatának rendezése. Szerbia nem ismeri el egykori, főként albánok lakta tartományának függetlenségét, azaz Szerbia saját területének tekinti Koszovót.
Pristina 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, amit a világ több mint száz országa elismer, de például Oroszország, Kína és öt EU-s tagállam - Görögország, Ciprus, Spanyolország, Románia és Szlovákia - szerint Koszovó nem független ország.
Szerbia és az Európai Unió között 2014 januárjában kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások. A 35 tárgyalási fejezet közül eddig 10 nyílt meg. Néhány éve Aleksandar Vucic még arról beszélt, hogy a csatlakozási tárgyalások 2018-ig lezárulhatnak, és Belgrád 2020-ban csatlakozhat az EU-hoz, ezekről a tervekről azonban azóta már kiderült, hogy túl optimistának bizonyultak.
Régebbi képeket bocsátott a sajtó rendelkezésére Robert Francis Prevostról, a katolikus egyház új, XIV. Leó néven megválasztott pápájáról az Ágoston-rend chicagói provinciája, a Midwest Augustinians.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
szóljon hozzá!