Ukrán hírszerzés: Oroszország nem hajlandó kiadni a lelőtt repülőgépen utazó ukrán hadifoglyok holttesteit

•  Fotó: Videófelvétel

Fotó: Videófelvétel

Oroszország nem hajlandó válaszolni Ukarjna azon kérésére, hogy adja át a múlt héten lezuhant orosz Il-76-os repülőgépen utazó ukrán hadifoglyok holttesteit – közölte Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés képviselője.

Hírösszefoglaló

2024. február 02., 10:352024. február 02., 10:35

„Ukrajna kérelmezte és továbbra is kérelmezi a holttestek átadását” – mondta csütörtökön Juszov a Kyiv Independent szerint.

„Eddig az orosz fél nem egyezett bele ebbe. Ezért továbbra is aktuális marad államunk követelése a pártatlan nemzetközi vizsgálat lefolytatására... Oroszország még mindig nem erősítette meg a nemzetközi nyílt nyomozással kapcsolatos folyamatot” – tette hozzá.

Oroszország azt állítja, hogy a január 24-én az oroszországi Belgorod területen lezuhant orosz katonai repülőgépet, amelyen 65, fogolycserére szállított ukrán hadifogoly tartózkodott, az ukrán erők lőtték le.

Ukrajna megkérdőjelezte Oroszország állítását, és nemzetközi vizsgálatot követelt, amit Moszkva elutasított.

A hét elején Juszov emlékeztetett arra, hogy egyelőre Oroszország állításain kívül nincs bizonyíték arra, hogy a lezuhant gépen hadifoglyok tartózkodtak volna.

Juszov megjegyezte, hogy a repülőgép foglyokat és lőszert is szállíthatott, a hadifoglyok pedig emberi pajzsként szolgáltak. A baleset napján több ukrán médium katonai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy

a repülőgép Sz-300-as rakétákat szállított.

„Tekintettel arra, hogy a gépet csak egyharmadáig töltötték meg, az ő (orosz) verziójuk alapján más ellátmány is lehetett benne, hiszen ez a repülőgép fő rendeltetése” – mondta a szóvivő.

Az ukrán hadifoglyokkal való bánásmód koordinációs központja megerősítette, hogy január 24-re fogolycserét terveztek, amely 65 ukrán hadifoglyot érintett. Ukrán tisztségviselők mindazonáltal azt mondták, hogy Oroszország nem szolgáltatott bizonyítékot arra, hogy ezek a foglyok a lezuhant gépen voltak.

Moszkva ugyanakkor csütörtökön azt közölte, hogy a gépen utazó mind a 76 személyt sikerült azonosítani.

„Összesen több mint 670 maradványt találták meg és gyűjtötték össze azon a területen, ahol a repülőgép lezuhant, valamint személyes dokumentumokat, amelyek részben megmaradtak” – áll az Orosz Nyomozó Bizottság közleményében.

Az Oroszországban a fő bűnügyi nyomozati feladatokat ellátó testület szerint a genetikai elemzés eredményei arra a következtetésre jutottak, hogy

a maradványok a repülőgép hatfős személyzetéhez, három orosz kísérőhöz és 65 ukrán fogolyhoz tartoztak, akiket orosz katonákkal való cserére szállítottak.

A vizsgálóbizottság közleményében jelzi, hogy a nyomozó szervek rendelkezésére állt az Il-76-os fedélzetén tartózkodó valamennyi ukrán katona genetikai profilja, mivel minden fogolyról kötelező „genetikai anyagmintát” venni.

Korábban ugyanez a vizsgálóbizottság közölte, hogy bizonyítéka van arra, hogy az ukrán hadsereg amerikai Patriot föld-levegő rakétákkal lőtte le a múlt héten az orosz IL-76-ost.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön azzal vádolta a nyugati országokat, hogy nem érdekeltek a január 24-i katasztrófa nemzetközi kivizsgálásában.

„Világos, hogy egyikük sem érdekelt egy vizsgálat lefolytatásában, mert akkor ők maguk is a vizsgálat érintettjeivé válnának” – mondta Peszkov, utalva arra, hogy a gépet nyugati országok által Kijevnek szállított rakétákkal lőtték le az orosz változat szerint.

Mint arról beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán azt mondta, hogy már „pontosan” megállapították, hogy az Il-76-os gépet amerikai gyártmányú Patriot légvédelmi rakétával lőtték le.

Közben csütörtökön a helyi kormányzó közölte:

orosz csapás végzett két francia önkéntes segélymunkással Ukrajna déli részén, Herszon megyében.

Olekszandr Prokugyin Telegram-oldala szerint a két francia állampolgár Beriszlav településén vesztette életét, három másik külföldi pedig megsebesült. A rendőrség úgy tudja, egy ukrán állampolgár is van a sérültek között.

A helyi ügyészség szerint

az orosz erők tömeges dróntámadást hajtottak végre a térség ellen délután négy óra magasságában.

Beriszlav a Dnyeper (Dnyipro) folyó nyugati partján fekszik, a térség gyakorta célpontja orosz tüzérségi és rakétacsapásoknak.

Az ukrán erők öt csapást mértek az orosz megszállás alatti Krím félszigeten lévő szevasztopoli Belbek repülőtérre – közölte Natalja Humenyuk, az ukrán déli műveleti parancsokság sajtóközpontjának vezetője egy csütörtöki tévéműsorban.

Az Ukrajinszka Pravda hírportál emlékeztetett arra, hogy szerdán robbanások voltak a Krím félsziget több pontján. Orosz híradások szerint hatalmas füst gomolygott a Belbek repülőtér fölött, a megszálló hatóságok légiriadót rendeltek el, és leállították a forgalmat a Krími hídon.

Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője a tévéműsorban hozzátette, hogy az ukrán védelmi erők azért tudnak csapást mérni a félsziget orosz katonai infrastruktúrájára, mert megvannak erre az eszközeik.

„Módszeresen és rendszeresen csapunk le, hogy csökkentsük a harcképességüket”

– mondta.

Hangsúlyozta egyúttal, hogy Ukrajnának még több fegyverre és repülőgépekre is szüksége van, amelyeket a partnerországoktól remél megkapni. Kijelentette: az oroszok katonai jelenléte a Krímben egyre csökken, annak köszönhetően, hogy az ukrán taktikai repülőpilóták a partnerországoktól kapott cirkálórakétákkal „tisztítják meg” a félszigetet.

A szóvivő elmondta, hogy Oroszország az ideiglenesen megszállt Krím öt repülőterét használja Ukrajna elleni támadásokra.

Az ukrán katonai hírszerzés arról számolt be a Telegramon, hogy

péntekre virradó éjszaka különleges egységük katonái többször eltalálták és elsüllyesztették az orosz fekete-tengeri flotta Ivanovec nevű, hajóellenes rakétákkal felszerelt hadihajóját.

Ugyanakkor az orosz védelmi tárca hadijelentésében azt közölte: az orosz erők kedvezőbb állásokat foglaltak el immár a második egymást követő napon Liman és Donyeck környékén, miközben öt frontszakaszon 17 ukrán támadást vertek vissza.

Eközben a CNN-en csütörtökön közzétett véleménycikkében Valerij Zaluzsnij ukrán főparancsnok három fő területet nevezett meg, amelyekre Ukrajna hadserege 2024-ben összpontosítani fog.

Az írás még azelőtt készült, hogy az esetleges menesztéséről szóló pletykák teret nyertek volna.

Zaluzsnij kijelentette, hogy

az ukrán hadseregnek olyan rendszert kell létrehoznia, amely biztosítja erői felszerelését csúcstechnológiás eszközökkel,

új kiképzési és hadviselési filozófiát kell bevezetnie, amely figyelembe veszi az eszközök korlátozott voltát, végül pedig minél hamarabb el kell sajátítania az új harci képességeket.

Azt is felvetette, hogy a drónok és a pilóta nélküli rendszerek, bár nem az egyetlen tényező, „a legjobb módot jelentik Ukrajna számára, hogy elkerülje, hogy pozícióháborúba keveredjen, ahol nem rendelkezünk előnnyel”.

Szerinte

Ukrajnának tudomásul kell vennie Oroszország jelentős előnyét az emberi erőforrások mozgósításában, valamint „az ukrajnai állami intézmények képtelenségét arra, hogy népszerűtlen intézkedések alkalmazása nélkül növeljék fegyveres erőink létszámát”.

Emellett Zaluzsnij azt írta, hogy Ukrajna védelmi rendszere szűk keresztmetszetekkel küzd a lőszergyártásban az ország szabályozási keretének hiányosságai, valamint a védelmi ipar részleges mozgósítása miatt.

Ez aztán tovább fokozza Ukrajna függőségét a szövetségeseitől a technológiai támogatás tekintetében.

A védelmi rendszerek folyamatos fejlesztést igényelnek, csakúgy, mint az Oroszország által az új technológiák felhasználására irányuló ellenintézkedések. Az ukrán fegyveres erők számára a kihívás „a technológiai újrafegyverkezés teljesen új állami rendszerének megteremtése”.

A hét elején az ukrán kormányon belüli források azt sugallták, hogy Zaluzsnijt hamarosan elbocsátják. Hivatalos elnöki rendelet nem jelent meg, és Zaluzsnij február 1-jén hivatalosan még mindig a posztján volt. A CNN arról számolt be, hogy a hét végére várható a hivatalos bejelentés a menesztéséről.

Péntekre virradóra is orosz dróntámadás érte Ukrajnát

Az orosz erők péntekre virradóra nagyszabású dróncsapást mértek Közép- és Dél-Ukrajnára.
A Szuszpilne hajnali fél négy körül arról számolt be, hogy robbanások hallatszottak a Dnyipropetrovszk megyei Krivij Rihben. Az Ukrenerho áramszolgáltató néhány órával később jelentette, hogy a támadásban az egyik alállomást érte találat, így a város lakásai és üzletei áram nélkül maradtak.
A támadás következtében mintegy 100 ezer háztartás maradt áram nélkül – közölte Olekszandr Vilkul, a krivij rihi védelmi tanács vezetője.
Elmondta, hogy reggel 7 órára körülbelül 60 000 előfizető esetében sikerült helyreállítani az áramellátást, és minden kórházban volt áram.
Az Ukrenerho közölte, hogy a sérült erőművet jelenleg vizsgálják, és a sürgősségi javítási munkálatok a vizsgálat befejezése után kezdődnek meg.
Vilkul azt is bejelentette, hogy a támadás következtében 113 bányász rekedt két bányában, és a mentőakció folyamatban van.
Andrij Rajkovics, Kirovohrad régió kormányzója bejelentette, hogy pénteken Kropivnyickij városát is dróntámadás érte.

NAÜ: Nem léphetnek többé az ukrán Enerhoatom munkatársai a zaporizzsjai atomerőmű területére

Az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat munkatársai csütörtöktől nem léphetnek be többé az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai nukleáris létesítmény területére – közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ).
A zaporizzsjai atomerőmű vezetése arról tájékoztatott, hogy a jövőben csak olyan munkatársak dolgozhatnak ott, akik felvették az orosz állampolgárságot és szerződést kötöttek a létesítmény orosz üzemeltetőjével.
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója a jövő héten készül látogatásra Európa legnagyobb atomerőművébe.
Az ügynökség közleménye szerint ennek során további információkat fog kérni a személyzetet érintő „új bejelentésről”.
Jelenleg mintegy 4500-an dolgoznak az erőmű területén, 940 jelentkezést még vizsgálnak – ismertette a NAÜ, hozzátéve, hogy Oroszországból is küldtek oda dolgozókat. Az atomerőműben a háború előtt 11 500-an dolgoztak.
Grossi hangsúlyozta, döntő jelentőségű, hogy a létesítményben szakképzett emberek dolgozzanak a nukleáris biztonság szavatolása végett.
Hozzáfűzte, hogy a személyzetet jelentős mértékben csökkentették az ukrajnai háború kitörése óta.
A NAÜ, amely felügyeleti tevékenységét helyben jelen lévő ellenőrei útján látja el, az év elején közölte, hogy szakembereinek megtiltották a belépést a létesítmény bizonyos részlegeibe, január közepén pedig arról számolt be, hogy ismét körbeaknázták az atomerőművet.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát

A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát
2025. április 02., szerda

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt
2025. április 02., szerda

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét

Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét
2025. április 02., szerda

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van

Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van
2025. április 02., szerda

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot

A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot
2025. április 02., szerda

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt

Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt
2025. április 02., szerda

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra

A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra
2025. április 02., szerda

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten

Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten
2025. április 01., kedd

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba
2025. április 01., kedd

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye

Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye