Fotó: Telegram/Volodimir Zelenszkij
Újabb változásokat jelentett be Ukrajna katonai vezetésében Volodimir Zelenszkij elnök szombat esti beszédében: kinevezte Olekszandr Szirszkij főparancsnok két, illetve Anatolij Barhilevics vezérkari főnök három új helyettesét.
2024. február 11., 08:592024. február 11., 08:59
Zelenszkij február 8-án nevezte ki Szirszkijt Valerij Zaluzsnij tábornok helyére. Ezt követően február 9-én Barhilevicset nevezte ki Szerhij Saptala altábornagy helyére. Mind Zaluzsnij, mind Saptala már a teljes körű inváziót megelőzően is vezette Ukrajna hadseregét.
Szirszkij egyik helyettesévé Vadim Szuharevszkij ezredest, az 59. Különleges Gépesített Gyalogsági Dandár parancsnokát nevezték ki. Szuharevszkij Zelenszkij szerint a pilóta nélküli rendszerekre és a drónok katonai alkalmazásának fejlesztésére fog összpontosítani.
A másik főparancsnok-helyettessé Andrij Lebedenko ezredest nevezték ki, aki Zelenszkij szerint „az innovációra, különösen a hadsereg technológiai komponensére és a harci rendszerekre” fog összpontosítani.
Zelenszkij Barhilevics három helyettesét is kinevezte, Volodimir Horbatjukot, Olekszij Sevcsenkót és Mihajlo Drapatyit.
Horbatjuk feladata, hogy minden főhadiszálláson biztosítsa, hogy 100 százalékban megértsék, mi történik a fronton – mondta Zelenszkij. Sevcsenko a logisztikára fog összpontosítani, míg Drapatyi „katonáink felkészítéséért, magas színvonalú kiképzéséért felel”.
– mondta Zelenszkij, megjegyezve, hogy harci tapasztalataik hasznosak.
„A harctéri parancsnokok, harcoló dandárok és egységeink minden valós tapasztalatát, a katonák kiképzésének magas színvonalú rendszerét az ukrán fegyveres erők sikere érdekében hasznosítani kell” – mondta Zelenszkij.
A Zelenszkij és Zaluzsnij közötti nézeteltérésekről először 2023 novemberében jelentek meg hírek. Zaluzsnij november 1-jén a The Economistnak adott interjúja a háború állásáról, amelyben azt mondta, fennáll a veszélye annak, hogy Ukrajna egy elhúzódó háború csapdájába sétál, arra késztette Zelenszkijt, hogy kijelentse, nem ért egyet a Zaluzsnij által kifejtett meglátásokkal.
Az Ukrajinszka Pravda ezután december 4-én névtelen forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Zelenszkij állítólag „megkerülte” Zaluzsnijt az egyes katonai parancsnokokkal való kommunikációban.
Napokkal Zaluzsnij menesztésének hivatalos bejelentése előtt Zelenszkij megerősítette, hogy Ukrajna politikai és katonai vezetésének átalakítását tervezi, azzal érvelve, hogy Ukrajnának „friss energiára” van szüksége.
Eközben
– jelentette a Handelsblatt német média február 9-én forrásokra hivatkozva.
Az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) több mint 50 országot – köztük mind a 31 NATO-tagállamot – tömörítő, Ramstein-formátumú csúcstalálkozó 2022 áprilisa óta rendszeresen ülésezik, hogy összehangolja az Ukrajnának az orosz agresszió elleni küzdelemben nyújtott katonai támogatást.
A következő találkozóra február 14-én kerül sor.
A sajtóorgánum forrásai azt állítják, hogy Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár állt elő a tervvel, amelyet a múlt héten vitattak meg a NATO-tagok.
Franciaország és Nagy-Britannia állítólag támogatja az ötletet, akárcsak Ukrajna kelet-európai szövetségesei. Németország azonban állítólag aggódik, hogy egy ilyen lépés hozzájárulna a Kreml propagandanarratívájához, miszerint a NATO háborúban áll Oroszországgal.
Vasárnapra virradóra is drónokkal támadták az oroszok Ukrajnát
Oroszország vasárnapra virradóra ismét dróncsapásokat mért Kijevre és Dél-Ukrajnára, amelyek során legalább egy civil megsebesült, valamint megrongáltak egy gázvezetéket és lakóépületeket a mikolajivi folyami és tengeri kikötőben. Az ukrán hadsereg közlése szerint erői az Oroszország által az éjszaka folyamán indított 45 Sahíd támadó drónból 40-et megsemmisítettek.
„A légi riadó a fővárosban csaknem két órán át tartott” – mondta Szerhij Popko, a kijevi katonai közigazgatás vezetője.
A Kijevre indított drónok mindegyikét megsemmisítették, amint megközelítették az ukrán fővárost. Az előzetes információk szerint Kijevben vagy annak közelében nem voltak se áldozatok, se károk, a légiriadót nem sokkal hajnali négy óra előtt feloldották.
A dél-ukrajnai katonai parancsnokság arról számolt be, hogy légvédelmi rendszerei több mint öt órán át működtek, és megsemmisítettek 26 Sahíd drónt, amelyeket Oroszország indított több déli terület, főként a Mikolajivi régió ellen. A dél-ukrajnai támadásban legalább egy civil megsérült – közölte a hadsereg
„Az ellenség ismét főleg az infrastruktúra és az agrár-ipari létesítmények ellen indított támadást a Fekete-tenger partjainál” – közölte az ukrán hadsereg.
Egy lezuhant drónról származó törmelék és a robbanás lökéshulláma lakóházakat és egy gázvezetéket rongált meg Mikolajivban – közölte a katonai parancsnokság. Négy drónt a fekete-tengeri Odessza kikötője felett lőttek le.
Odavannak az ukrán pilóták az F-16-osokért
Az ukrán pilótákat „nagyon lenyűgözték” az amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépek – jelentette az Amerika Hangja ukrán szolgálata.
Egy „Fantom” hívójellel azonosított pilóta a hírügynökségnek adott interjúban megemlítette, hogy az Egyesült Államokban és Európában többfunkciós vadászgépeken kiképzésen részt vevő ukrán pilóták dicsérték a repülőgépeket.
Mint ismeretes, több nyugati szövetséges is ígéretet tett arra, hogy F-16-os repülőgépeket ad át Ukrajnának. A szállítandó repülőgépek pontos számát még nem jelentették be, de a The Telegraph januári becslése szerint Hollandia, Dánia és Norvégia akár 60 F-16-ost is felajánl Ukrajnának. A repülőgépek mindegyike körülbelül 40 éves.
Február 5-én Hollandia bejelentette, hogy az ország további hat amerikai gyártmányú F-16-os vadászrepülőgépet készül Ukrajnának küldeni. Ezzel a Hollandia által Ukrajnának ígért repülőgépek száma 24-re emelkedett.
„A pilótáink nagyon le vannak nyűgözve” – mondta az Amerika Hangja által megkérdezett ukrán pilóta. „Ez a repülőgép egyszerűen felülmúlta a várakozásaikat. Már a kiképzésük során kapott információmennyiséggel együtt is nagyszerű kilátásokat látnak arra, hogy ez a repülőgép miként fogja segíteni a légierőnket a katonai légi képességek növelésében” – tette hozzá.
A Fantom ugyanakkor megjegyezte, hogy a pilóták átképzése a kifinomult repülőgépre bizonyos kihívásokat jelentett, mivel sokan közülük a régebbi, szovjet gyártmányú Szu-27-esek és MiG-29-esek üzemeltetéséhez voltak szokva.
A Pentagon sajtószóvivője, Pat Ryder dandártábornok augusztusban jelentette be, hogy az Egyesült Államok megkezdi az ukrán pilóták kiképzését az F-16-os repülőgépeken „az Ukrajna hosszú távú védelmének fejlesztésére és megerősítésére irányuló nemzetközi erőfeszítések támogatásaként”.
Egy hónappal korábban egy 11 országból álló koalíciót hoztak létre, amelynek célja a vadászgépek leszállításának koordinálása, valamint Ukrajna és pilótái üzemeltetésre való kiképzésének elősegítése. Ezt követően ez a koalíció 14 országra bővült.
Az Egyesült Államok októberben kezdte meg az ukrán pilóták kiképzését, míg az Egyesült Királyság Királyi Légierője augusztusban indította el képzési programját. A pilóták repülési és angol nyelvtanfolyamokon vettek részt, mielőtt az első csoport decemberben Dániában megkezdte a speciális F-16-os kiképzést.
Az ukrán pilóták kiképzése hamarosan várhatóan Romániában is elkezdődik.
Több tucat, egy katonai támaszpont közelében fekvő buszmegállóban várakozót megsebesített meg egy a gyanú szerint szándékosan gázoló kamion sofőrje Izraelben vasárnap délelőtt – írta az MTI.
A konzervatív politikát folytató Georgiai Álom nevű kormánypárt 53 százalékos abszolút többséggel került ki győztesen a szombati parlamenti választásokból. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Facebook-bejegyzésében gratulált.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy egy ciszjordániai katonai művelet során szombaton megölték a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveres szárnyának egyik parancsnokát.
Irán légvédelmi parancsnoksága sikeresen elhárította a síita állam több területe ellen szombat hajnalban végrehajtott izraeli légtámadást, amely csak „korlátozott károkat” okozott – közölte a Tasnim iráni hírügynökség.
Románia teljeskörű schengeni csatlakozásáról, illetve az EU és a kétoldalú kapcsolatok naprendjén lévő aktuális kérdésekről tárgyalt Párizsban a francia hivatali kollégájával, Bruno Retailleauval Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Az Irán elleni szombat hajnali izraeli légitámadást követően több ország kormánya is óva intette Teheránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konfliktus azonnali lezárására szólította fel a feleket.
Áder János korábbi magyar és Tomislav Nikolic egykori szerb köztársasági elnöknek ítélték oda a Pásztor István-díjat, amelyet idén adnak át először – közölte a Pásztor István Alapítvány pénteken.
Iráni célpontokat támadott az izraeli légierő szombat hajnalban. A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak – közölte az izraeli média.
Oroszország kész észszerű kompromisszumokra az ukrajnai rendezés érdekében, de érdemi tárgyalások nem folynak – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök pénteken a Rosszija 1 televíziós csatornának.
Sokakat megsebesített, többeket életveszélyesen Észak-Izraelben, Madzsd al-Krum arab faluban egy Libanonból elindított rakéta – jelentette pénteken az izraeli katonai rádió.
szóljon hozzá!