Trump vissza akarja édesgetni Oroszországot a G7-csoportba, és bízik Putyinban Ukrajna ügyében

Trump

Jön a béke? Donald Trump megbízik Vlagyimir Putyinban az ukrajnai fegyvernyugvás ügyében

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Donald Trump amerikai elnök szerint Oroszországnak ismét csatlakoznia kellene a G7-csoporthoz, hogy a gazdasági nagyhatalmak országcsoportja ismét G8 formátumként működjön – az elnök a Fehér Házban beszélt erről újságírók előtt csütörtökön.

Hírösszefoglaló

2025. február 14., 10:022025. február 14., 10:02

Donald Trump kifejtette, hogy Oroszország 2014-es kizárása a csoportból hiba volt, és valószínűnek nevezte, hogy amennyiben maradt volna a G8 formátum, nem alakult volna ki az Ukrajna körüli probléma.

„Ez nem Oroszország szeretetének vagy nem szeretetének kérdése” – fogalmazott az elnök.

Az amerikai elnök megismételte elődje, Joe Biden iránti kritikáját, ami szerint

a korábbi elnök hozzájárult Ukrajna orosz megtámadásához azzal, hogy a NATO-tagságot helyezett kilátásba Kijev számára.

Azt is kifejtette, hogy az ukrajnai háború lezárását illető szándékot tekintve megbízik Vlagyimir Putyin orosz elnökben, aki – Donald Trump szavai szerint – szintén békét akar.

Arra a kérdésre, hogy szerdán miért először az orosz államfővel beszélt, és csak azt követően az ukrán elnökkel, Donald Trump azt válaszolta, hogy Volodimir Zelenszkijről korábban tudta, hogy akarja a megállapodást, miközben Oroszország szándékáról nem tudott.

„Most már tudom, hogy Oroszország megegyezést akar” – fogalmazott az amerikai elnök a fehér házi dolgozószobájában újságírók előtt.

Donald Trump hangsúlyozta, hogy a tárgyalóasztalnál Ukrajna is helyet kap, valamint még további szereplők.

Az amerikai elnök kijelentette, hogy az ukrajnai háború lezárása és a közel-keleti konfliktus rendezését követően szeretné, ha újraindulnának a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások Oroszországgal és Kínával.

Szavai szerint egy találkozón Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a katonai kiadások megfelezésére akar javaslatot tenni.

Eközben Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Pervij Kanal és a Rosszija 1 tévécsatornának adott csütörtökön interjúiban arról beszélt:

az Egyesült Államok Oroszország legfőbb tárgyalópartnere az ukrajnai konfliktus rendezése ügyében.

„Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a fő vis-a-vis számunkra ebben a folyamatban Washington” – válaszolt Peszkov arra a kérdésre, hogy az európai országok részt vehetnek-e az ukrajnai rendezésben.

A szóvivő elmondta, hogy a Vlagyimir Putyin orosz és a Donald Trump amerikai elnök közötti szerdai telefonbeszélgetés során nem esett szó az európai részvételről az ukrajnai helyzet rendezésében.

Úgy vélekedett, az európaiaknak maguknak kell letárgyalniuk Washingtonnal, hogy valahogyan biztosítsák a helyüket.

Mint fogalmazott,

Ukrajna „így vagy úgy, de részt fog venni a tárgyalásokon.

A Moszkva szerint lejárt megbízatású Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jogállásának kérdése nem került szóba Putyin és Trump telefonbeszélgetése során.

Az elnöki eszmecsere hangnemét a szóvivő konstruktívnak, munkajellegűnek és meglehetősen őszintének minősítette. Úgy vélekedett, hogy

a két államfő találkozójának előkészítése heteket vagy hónapokat vehet igénybe.

Mint mondta, a jövőbeli tárgyalások módozatait az elnökök munkatársai fogják megtárgyalni.

Peszkov szerint, miután a két vezető kinyilvánította a politikai akaratát, és megadták a szükséges utasításokat az asszisztenseknek a munkakapcsolatok kezdeményezésére,

egy kis türelemre van szükség, amíg ezek az elkövetkező napokban és hetekben eljutnak a konfliktus rendezéséről egyezkedő orosz tárgyalócsoporthoz.

A szóvivő nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a két vezető a személyes találkozó előtt ismét telefonon tárgyaljon egymással. Putyin egyesült államokbeli és Trump oroszországi látogatását az aktuális események dinamikájától tette függővé.

Peszkov azt mondta, hogy ha a nagy országok meg akarják osztani a győzelem napjának örömét Oroszországgal, akkor szívesen látják őket május 9-én Moszkvában, ez Trumpra is vonatkozik. A szóvivő szerint

a két elnöknek a kölcsönös látogatások előtt egy harmadik országban kell találkoznia.

A helyszínről egyelőre nem született döntés. A szóvivő megerősítette, hogy valóban felmerült Szaúd-Arábia, amelynek trónörököséhez mindkét elnök jól viszonyul.

„Putyin nem egyszer beszélt arról, hogy készek vagyunk belemenni az ilyen béketárgyalásokba, és céljainkat éppen a béketárgyalásokon keresztül, politikai és diplomáciai eszközökkel akarjuk elérni” – nyilatkozott Dmitrij Peszkov.

Zelenszkij számára nem túl kellemes, hogy Trump Putyinnal beszélt először
Volodimir Zelenszkij „nagyon jónak” értékelte csütörtökön Donald Trump amerikai elnökkel folytatott előző napi telefonos megbeszélését, egyúttal feltételekhez kötötte az Oroszországgal való tárgyalások megkezdését. Az ukrán elnök erről a hmelnickiji atomerőműben tett látogatásakor beszélt újságíróknak – írja az MTI.
Zelenszkij az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint emlékeztetett arra, hogy ez volt a harmadik telefonbeszélgetése Trumppal. Arra reagálva, hogy Trump előbb beszélt szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Zelenszkij megjegyezte:
„Nem tartom prioritásnak, hogy először beszélt az Oroszországi Föderációval. Bár ez nem túl kellemes.”
Az ukrán elnök közölte, hogy ő a személyes találkozóknak nagyobb jelentőséget tulajdonít a telefonos megbeszéléseknél. Jelezte egyúttal: csakis ukrán–amerikai találkozók után, és azt követően tartja „igazságosnak” a tárgyalásokat Oroszországgal, miután kidolgozták a tervét annak, miként lehet „Putyint megállítani”.
Zelenszkij elmondta: az amerikai elnökkel folytatott beszélgetése során szóba került az észak-koreai csapatok részvétele is a háborúban Oroszország oldalán.
Trump lenyűgözőnek nevezte az ukrajnai gyártású drónokat – emelte ki.
„Tisztában van azzal, hogy mi dróntechnológiában az elsők, de legalábbis az elsők között vagyunk a világon” – fűzte hozzá az ukrán elnök.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát
2025. május 08., csütörtök

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is
2025. május 08., csütörtök

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára

Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára
2025. május 08., csütörtök

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak

A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak
2025. május 08., csütörtök

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról
2025. május 08., csütörtök

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség

Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség
2025. május 08., csütörtök

Gáza háború utáni amerikai irányításáról egyeztetett az Egyesült Államok és Izrael

Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut

Gáza háború utáni amerikai irányításáról egyeztetett az Egyesült Államok és Izrael
2025. május 08., csütörtök

Fokozódik a konfliktus, tüzérségi párbajt és légi csatát is vívott egymással az indiai és a pakisztáni hadsereg

India és Pakisztán szerda este tüzérségi párbajt vívott a vitatott kasmíri térségben lévő de facto határon keresztül – közölte az indiai védelmi szóvivő az indiai igazgatású Kasmírban.

Fokozódik a konfliktus, tüzérségi párbajt és légi csatát is vívott egymással az indiai és a pakisztáni hadsereg
2025. május 08., csütörtök

Életbe lépett Putyin háromnapos tűzszünete, de Ukrajna szerint már meg is sértették

Életbe lépett a Vlagyimir Putyin orosz elnök által a múlt hónapban egyoldalúan meghirdetett háromnapos tűzszünet Ukrajnában, miközben Oroszország a második világháborús győzelem napjának pénteki évfordulójára készül.

Életbe lépett Putyin háromnapos tűzszünete, de Ukrajna szerint már meg is sértették
2025. május 07., szerda

Fekete füst szállt fel a konklávé első napján, egyelőre nincs új pápa

22 óra után nem sokkal fekete füst szállt fel a Vatikánban található Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy az első szavazási forduló során nem választottak új pápát.

Fekete füst szállt fel a konklávé első napján, egyelőre nincs új pápa