Bekeményít. Trump súlyos következményeket akar, miután a Hamász megsértette a gázai tűzszünet rá vonatkozó részét
Fotó: Videófelvétel
Donald Trump elnök hétfőn arra szólította fel Izraelt, hogy mondja fel a Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodást, és „engedje, hogy elszabaduljon a pokol”, ha a palesztin terrorszervezet szombat délig nem adja vissza a még mindig a Gázai övezetben fogva tartott túszokat.
2025. február 11., 08:582025. február 11., 08:58
Trump figyelmeztetése előtt hétfőn a Hamász azzal fenyegetőzött, hogy „további értesítésig” elhalasztja a szombatra tervezett következő túszszabadítást, azzal vádolva Izraelt, hogy megszegte a tűzszüneti megállapodást.
„Ami engem illet, ha szombat 12 óráig nem adják vissza az összes túszt – szerintem ez egy megfelelő időpont –, azt mondanám, hogy mondják fel, minden megállapodás semmis, hadd szabaduljon el a pokol” – mondta az elnök újságíróknak az Ovális Irodában, miután elnöki rendeleteket írt alá.
Arra a kérdésre, hogy a „pokol” mit jelenthet Gázában, Trump azt mondta: „Majd kiderül, és ők is megtudják – a Hamász megtudja, hogy mire gondolok”.
„A magam nevében beszélek. Izrael felülbírálhatja, de a magam részéről szombaton 12 órakor, és ha nem lesznek itt, akkor elszabadul a pokol” – tette hozzá.
Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff részt vett az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon, amelyek végén a megállapodást Joe Biden elnök kormányzásának utolsó napjaiban kötöttek meg.
Ám hivatalba lépése óta Trump jelezte, hogy nem volt biztos abban, hogy a tűzszünet kitart. A palesztinok Gázából való végleges kitelepítésének terve, valamint az, hogy az Egyesült Államok „birtokolja” az övezetet, még több bizonytalanságot vitt a folyamatba.
„Nem, nem lenne” – mondta Trump a Fox Newsnak adott interjúban, amikor arról kérdezték, hogy a palesztinoknak lenne-e joguk visszatérni.
„Mert sokkal jobb lakhatásuk lesz. Sokkal jobb – más szóval, én arról beszélek, hogy egy állandó lakóhelyet építünk nekik”.
Trump állítása, miszerint a palesztinoknak nem lenne joguk visszatérni a Gázai övezetbe, minden bizonnyal elmélyíti a nemzetközi ellenállást a javaslattal szemben, amely felháborodást váltott ki, amikor az először a múlt héten egy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elhangzott.
Szintén hétfőn – egy nappal azelőtt, hogy a Fehér Házban találkozott Abdullah jordániai királlyal –
Abdullah egyiptomi és más arab országokbeli kollégáival együtt határozottan elutasította Trump tervét.
Trump már korábban is arról beszélt, hogy „alkut” köt Jordániával és Egyiptommal, hogy több palesztint fogadjanak be, arra a pénzre hivatkozva, amit Amerika küld a két nemzetnek.
A terrorszervezet szerint Izrael a Gázai övezet északi részének bombázásával és tüzérségi tűzzel hátráltatta, hogy a háború alatt lakhelyükről onnan elmenekült civilek visszatérhessenek otthonukba, és akadályozta a segélyeknek a megállapodásnak megfelelő bejutását az övezetbe.
A Hamász álláspontját Abu Obeida, a terrorszervezet katonai szárnyának szóvivője tette közzé.
Mindazonáltal a szervezet leszögezte, hogy továbbra is elkötelezett a közvetítők segítségével januárban létrejött megállapodás megvalósítása mellett, „amíg Izrael is betartja azt”.
Izrael visszautasította a Hamász vádjait, hogy megszegte volna humanitárius kötelezettségeit.
A megállapodás második szakaszáról tárgyaló izraeli delegáció hétfőn kora reggel tért vissza Katarból a tárgyalások egy újabb fordulójáról, és a kabinet várhatóan kedden ül össze, hogy megvitassa a folytatás részleteit. A megállapodás összeomlásának első jele már pénteken jelentkezett, amikor a Hamász több órát késleltette a szombaton szabadon engedendő három túsz nevének megadását.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!