Bekeményít. Trump súlyos következményeket akar, miután a Hamász megsértette a gázai tűzszünet rá vonatkozó részét
Fotó: Videófelvétel
Donald Trump elnök hétfőn arra szólította fel Izraelt, hogy mondja fel a Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodást, és „engedje, hogy elszabaduljon a pokol”, ha a palesztin terrorszervezet szombat délig nem adja vissza a még mindig a Gázai övezetben fogva tartott túszokat.
2025. február 11., 08:582025. február 11., 08:58
Trump figyelmeztetése előtt hétfőn a Hamász azzal fenyegetőzött, hogy „további értesítésig” elhalasztja a szombatra tervezett következő túszszabadítást, azzal vádolva Izraelt, hogy megszegte a tűzszüneti megállapodást.
„Ami engem illet, ha szombat 12 óráig nem adják vissza az összes túszt – szerintem ez egy megfelelő időpont –, azt mondanám, hogy mondják fel, minden megállapodás semmis, hadd szabaduljon el a pokol” – mondta az elnök újságíróknak az Ovális Irodában, miután elnöki rendeleteket írt alá.
Arra a kérdésre, hogy a „pokol” mit jelenthet Gázában, Trump azt mondta: „Majd kiderül, és ők is megtudják – a Hamász megtudja, hogy mire gondolok”.
„A magam nevében beszélek. Izrael felülbírálhatja, de a magam részéről szombaton 12 órakor, és ha nem lesznek itt, akkor elszabadul a pokol” – tette hozzá.
Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff részt vett az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon, amelyek végén a megállapodást Joe Biden elnök kormányzásának utolsó napjaiban kötöttek meg.
Ám hivatalba lépése óta Trump jelezte, hogy nem volt biztos abban, hogy a tűzszünet kitart. A palesztinok Gázából való végleges kitelepítésének terve, valamint az, hogy az Egyesült Államok „birtokolja” az övezetet, még több bizonytalanságot vitt a folyamatba.
„Nem, nem lenne” – mondta Trump a Fox Newsnak adott interjúban, amikor arról kérdezték, hogy a palesztinoknak lenne-e joguk visszatérni.
„Mert sokkal jobb lakhatásuk lesz. Sokkal jobb – más szóval, én arról beszélek, hogy egy állandó lakóhelyet építünk nekik”.
Trump állítása, miszerint a palesztinoknak nem lenne joguk visszatérni a Gázai övezetbe, minden bizonnyal elmélyíti a nemzetközi ellenállást a javaslattal szemben, amely felháborodást váltott ki, amikor az először a múlt héten egy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elhangzott.
Szintén hétfőn – egy nappal azelőtt, hogy a Fehér Házban találkozott Abdullah jordániai királlyal –
Abdullah egyiptomi és más arab országokbeli kollégáival együtt határozottan elutasította Trump tervét.
Trump már korábban is arról beszélt, hogy „alkut” köt Jordániával és Egyiptommal, hogy több palesztint fogadjanak be, arra a pénzre hivatkozva, amit Amerika küld a két nemzetnek.
A terrorszervezet szerint Izrael a Gázai övezet északi részének bombázásával és tüzérségi tűzzel hátráltatta, hogy a háború alatt lakhelyükről onnan elmenekült civilek visszatérhessenek otthonukba, és akadályozta a segélyeknek a megállapodásnak megfelelő bejutását az övezetbe.
A Hamász álláspontját Abu Obeida, a terrorszervezet katonai szárnyának szóvivője tette közzé.
Mindazonáltal a szervezet leszögezte, hogy továbbra is elkötelezett a közvetítők segítségével januárban létrejött megállapodás megvalósítása mellett, „amíg Izrael is betartja azt”.
Izrael visszautasította a Hamász vádjait, hogy megszegte volna humanitárius kötelezettségeit.
A megállapodás második szakaszáról tárgyaló izraeli delegáció hétfőn kora reggel tért vissza Katarból a tárgyalások egy újabb fordulójáról, és a kabinet várhatóan kedden ül össze, hogy megvitassa a folytatás részleteit. A megállapodás összeomlásának első jele már pénteken jelentkezett, amikor a Hamász több órát késleltette a szombaton szabadon engedendő három túsz nevének megadását.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov csütörtökön közölte: tudatta Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet az ukrajnai háború szüneteltetése érdekében csak Ukrajnának lenne jó.
Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.
Az európaiak körében „nagyon széles körű konszenzus van kialakulóban” az ukrán hadsereg támogatását illetően az Oroszországgal folytatott konfliktust követően – jelentette ki Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter.
A romániai elnökválasztás törlése „nem felel meg az európai demokratikus normáknak” – jelentette ki Andrzej Duda leköszönő lengyel konzervatív elnök, akinek országában májusban szintén elnökválasztást tartanak.
szóljon hozzá!