Fotó: Presidency.ro
Hollandia nem ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor ennek jóváhagyásához továbbra is azt várja, hogy az ország teljesítse a működő jogállamhoz és az igazságügyi reformhoz kapcsolódó hágai elvárásokat.
2022. október 12., 18:352022. október 12., 18:35
2022. október 12., 18:442022. október 12., 18:44
Hollandia elvileg nem ellenzi Románia schengeni csatlakozását, ám elvárja, hogy az ország teljesítse a szükséges feltételeket – jelentette ki szerdán Mark Rutte holland miniszterelnök a Brassó megyei Nagysinken. A holland kormányfő hivatalosan azért érkezett az országba, hogy Klaus Iohannis román elnök és Nicolae Ciucă miniszterelnök társaságában meglátogassa a nagysinki katonai támaszponton állomásozó NATO-harccsoport keretében szolgáló holland katonákat, ugyanakkor román részről a legfontosabb várakozás az ország schengeni csatlakozásáról szóló egyeztetésekhez fűződött. Hollandia ugyanis utolsó EU-tagként ellenzi Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe, a bukaresti illetékesek pedig abban reménykedtek, hogy sikerül eloszlatni a holland aggályokat.
Kijelentette, a következő lépésekhez meg kell várni, milyen eredményeket mutat fel az igazságügyi reform uniós nyomon követését szolgáló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) keretében összeállított jelentés.
A téma kapcsán Klaus Iohannis államfő megjegyezte: politikai döntés születik majd, ezért nem érdemes jóslatokba bocsátkozni a csatlakozás lehetséges időpontjával kapcsolatosan. Kifejtette, keresik a lehetőséget, hogy minél hamarabb sikerüljön elérni a csatlakozást, és nem tekintik elképzelhetőnek a kudarcot.
Hozzátette, az EU bizonyítékokat akar látni, hogy az ország minden feladatot elvégzett, ezért még sok munkára van szükség a feladatok teljesítéséhez.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a téma kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia schengeni csatlakozása Hollandia számára is gazdasági előnyökkel járna.
Mint ismeretes, az EU-ba 2007-ben felvett Romániának már 2011-ben csatlakoznia kellett volna a schengeni övezethez, azonban több nyugat-európai tagállam – elsősorban Hollandia, Finnország, Franciaország és Németország – ezt folyamatosan halogatta, arra hivatkozva, hogy Romániában még mindig súlyos gondot jelent a korrupció, illetve az utóbbi években az igazságügyi reform elmaradására hivatkoztak.
Az Európai Bizottság és az Európai Parlament ugyanakkor már többször is megállapította, hogy az ország teljesíti a belső határellenőrzés nélküli uniós övezethez való csatlakozás technikai feltételeit, vagyis megfelelő hatékonysággal védi az EU külső határait.
Hajókkal „megvásárolt” csatlakozás?
A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) éppen egy nappal Mark Rutte holland kormányfő romániai látogatása előtt jelentette be, hogy a holland Damen cégtől vásárol két többfunkciós hajót a tűzoltóság számára. A szerződést kedden délután írták alá a felek. Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár elmondta, hogy az egyik hajó 20, a másik pedig 23 millió euróba kerül. A hajók kereső, mentő és tűzoltási feladatok ellátására szolgálnak. A katasztrófavédelem még júliusban írta ki a közbeszerzési eljárást a hajók beszerzésére, a pályázatra csak a Damen jelentkezett, amely Romániában, galaci hajógyárában építi meg őket. A hajók megvásárlását európai uniós forrásokból finanszírozzák. A tranzakció kapcsán felmerült, hogy azzal Bukarest Hollandia jóindulatát próbálja „megvásárolni”, mivel a holland kormány továbbra is ódzkodik attól, hogy áldását adja Románia schengeni csatlakozására.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
4 hozzászólás