Remény. A megígért légvédelmi rendszerek között Patriotok is vannak
Fotó: wikipedia.org
Az Egyesült Államok és legalább kilenc másik NATO-szövetséges megállapodott abban, hogy a következő hónapokban „több tucatnyi” légvédelmi rendszert küld Ukrajnába, köztük legalább négy Patriot-üteget – derül ki a kedden kiadott közös megállapodásból.
2024. július 10., 08:012024. július 10., 08:01
A bejelentést a washingtoni NATO-csúcstalálkozó kezdetén tették, ahol várhatóan az ukrajnai háború fogja uralni a csúcstalálkozó munkáját.
A Fehér Ház által kiadott közlemény szerint az Egyesült Államok, Németország és Románia „gyorsan” további Patriot-ütegeket fog Ukrajnának biztosítani, míg Hollandia egy további Patriot-üteg működtetéséhez szükséges alkatrészeket ad át.
Olaszország további SAMP-T légvédelmi rendszert is biztosít.
„Ez az öt stratégiai légvédelmi rendszer segíteni fogja az ukrán városok, civilek és katonák védelmét, és szorosan együttműködünk az ukrán kormánnyal, hogy ezeket a rendszereket gyorsan használni lehessen” – áll a közös nyilatkozatban.
A légvédelmi rendszerek biztosítását a NATO-csúcstalálkozót megnyitó Joe Biden amerikai elnök jelentette be.
„Ma bejelentem a légvédelmi eszközök történelmi jelentőségű adományát Ukrajna számára” – mondta Biden. „Az Egyesült Államok gondoskodni fog arról, hogy amikor kritikus fontosságú légvédelmi elfogórendszereket exportálunk, Ukrajna az első helyre kerüljön” – tette hozzá.
Arról, hogy Ukrajna milyen gyorsan számíthat a légvédelmi rendszerek átvételére, nem közöltek végleges menetrendet. A megállapodásban megjegyezték, hogy „még ebben az évben további stratégiai légvédelmi rendszerek bejelentésére kerül sor Ukrajna számára”.
A hónap elején Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy Ukrajna a csúcstalálkozón várhatóan „további híreket” kap a légvédelemmel kapcsolatban.
Ukrajna ragaszkodott a koalíció légvédelmi nyilatkozatához és további 10 Patriot rendszer bejelentéséhez az év végéig,
A további légvédelmi rendszerek átadásának bejelentése egy nappal azután történt, hogy Oroszország az egyik leghalálosabb támadást intézte Kijev városa ellen, amelyben több mint 30 civil meghalt és több mint 100 megsebesült.
Lakóépületek és egészségügyi létesítmények szenvedtek károkat, az egyik orosz rakéta az ország legnagyobb gyermekorvosi központját találta el.
A bejelentést követően Volodimir Zelenszkij elnök elismerően nyilatkozott az Egyesült Államok vezette erőfeszítésekről, amelyek további légvédelmi rendszerek szállítására irányulnak.
„Ez egy újabb jelentős lépés az Egyesült Államok azon döntését követően, hogy Ukrajna prioritást élvez a légvédelmi rakétaszállítások terén” – írta Zelenszkij a közösségi médiában. „Hálás vagyok Biden elnök úrnak a vezető szerepéért, és minden partnerországnak az elkötelezettségéért, hogy a lehető leggyorsabban légvédelmi képességekkel látnak el minket” – tette hpzzá.
Zeéenszkij egyébként a washingtoni Ronald Reagan Intézetben tartott beszédében arról beszélt:
Zelenszkij beszédét a washingtoni NATO-csúcstalálkozó margóján mondta el, amely a szövetség 75. évfordulóját ünneplő háromnapos konferencia, és amely nagy hangsúlyt fektet Oroszország Ukrajna elleni háborújára.
„Képzeljék el, mennyi mindent elérhetünk, ha minden korlátozást feloldunk” – mondta Zelenszkij.
Az amerikai politika jelenleg megakadályozza, hogy az ukrán csapatok az ATACMS és más, az Egyesült Államokból származó nagy hatótávolságú fegyvereket használhassanak mélyen orosz területen lévő célpontok elleni csapásmérésre.
Amikor Oroszország májusban megindította fokozott offenzíváját a Harkivi terület ellen, az Egyesült Államok ideiglenes engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy amerikai fegyverekkel csapást mérjen a régió határához közeli orosz célpontokra.
Zelenszkij beszédében méltatta a döntést, mondván, hogy az lehetővé tette az ukrán erők számára, hogy visszaverjék az orosz offenzívát, és hatékonyabban megvédjék a Harkivi terület városait a könyörtelen légitámadásoktól.
– mondta.
Az elnök szerint egy ilyen döntés „azonnali eredményt” hozna.
Zelenszkij azzal folytatta, hogy
„És jelentősen korlátozhatjuk az orosz akciókat Dél-Ukrajnában, és kiszoríthatjuk onnan a megszállót, ha az amerikai vezetés a szükséges mélycsapás-képességekkel segít bennünket az orosz hadsereg és logisztika ellen az ukrajnai Krímben” – mondta.
Mint arról beszámoltunk, John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a héten megerősítette, hogy az Egyesült Államok a támadás fényében nem változtat az Oroszországon belüli ukrajnai csapásokkal kapcsolatos politikáján.
Zelenszkij egyébként
Zelenszkij szerint „mindenki novemberre vár”, beleértve Vlagyimir Putyin orosz elnököt is, mivel a 2024-es amerikai elnökválasztás és egy második Donald Trump-elnökség lehetősége továbbra kiemelten foglalkoztatja a Washingtonban a NATO nagy tétekkel járó csúcstalálkozójára összegyűlt nemzetközi vezetőket.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
szóljon hozzá!