Trump–Zelenszkij-találkozó a Fehér Házban
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Az amerikai képviselőház republikánus elnöke szerint Donald Trump Amerika érdekét helyezte előtérbe az ukrán elnökkel tartott pénteki találkozón, míg a szenátusi demokrata pártiak vezetője úgy látja, hogy az amerikai elnök viselkedése Vlagyimir Putyin orosz államfő érdekeit szolgálta a Trump–Zelenszkij-találkozón.
2025. március 01., 21:332025. március 01., 21:33
2025. március 01., 21:362025. március 01., 21:36
A republikánus és demokrata párti politikusok között éles nézetkülönbség alakult ki Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök félbeszakadt fehér házi találkozójának értékelésében.
Mike Johnson republikánus házelnök a megbeszélést követően az Oroszország által kezdeményezett háború azonnali leállítását sürgette, és kifejtette, hogy Ukrajnát és Oroszországot csak Donald Trump képes a tartós béke útjára terelni, amit az ukrán elnöknek is fel kell ismernie, Ukrajnának pedig alá kell írnia a kidolgozott amerikai-ukrán gazdasági megállapodást. Mike Johnson úgy vélte, hogy az amerikai elnök nem tett mást, mint Amerika érdekét helyezte előtérbe.
„A demokraták soha nem adják fel a harcot a szabadságért és a demokráciáért” – tette hozzá.
Lindsey Graham republikánus szenátor, aki korábban határozott támogatója volt Ukrajnának és az ukrán elnöknek, a történteket „teljes és végletes katasztrófának” nevezte, és méltatta Donald Trump hozzáállását. „Amit az ovális irodában láttam, az tiszteletlenség volt, nem tudom, hogy valaha képesek leszünk-e újra tárgyalni Zelenszkijjel” – fogalmazott.
Mike Lawler republikánus kongresszusi képviselő, aki szintén Ukrajna támogatásának pártján állt korábban, úgy fogalmazott, „a demokráciában kemény, esetenként éles véleménykülönbségek alakulnak ki, és kemény viták zajlanak zárt ajtók mögött. Az, hogy ez a nyilvánosság előtt történt, katasztrófa – különösen Ukrajna számára” – vélekedett.
Don Bacon republikánus képviselő szerint „rossz nap” volt ez az amerikai külpolitika számára. „Ki kell állnunk a szabadság mellett” – fogalmazott.
Az Ukrajna számára nyújtott amerikai támogatást korábban is ellenző republikánusok közül Josh Hawley szenátor az Ukrajnának nyújtott amerikai segítséggel kapcsolatban elszámoltatást sürgetett, Roger Marshall szenátor pedig úgy reagált, „egyetlen további pennyt sem!”.
Andy Biggs képviselő, aki szintén az ukrajnai segítségnyújtás kritikusa, úgy fogalmazott, hogy
A demokrata kongresszusi tagok közül Richard Blumenthal szenátor azt a reményét fejezte ki, hogy a tárgyalások folytathatók és helyreállíthatók, a történtek pedig nem siklatják ki Ukrajna folytatódó támogatását. „Nagyon erős reményem van abban, hogy az a koalíció, amely a kongresszuson belül van – egy nagyon erős kétpárti koalíció –, meg tudja győzni az adminisztrációt és másokat arról, hogy hosszú távú nemzetbiztonsági érdekeinket szolgálja Ukrajna győzelme Putyin pimasz agressziójával szemben” – fogalmazott.
Amy Klobuchar demokrata szenátor köszönetet mondott az ukrán elnöknek és „az ukrán hazafiaknak, akik szembeszálltak egy diktátorral, feláldozták a fiaikat, és megakadályozták, hogy Putyin bevonuljon Európa többi részébe”.
Volodimir Zelenszkij szerint nem tartozik bocsánatkéréssel Donald Trump amerikai elnök felé a Fehér Házban tartott találkozón történtek miatt – az ukrán államfő a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban fejtette ki véleményét.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
A holland rendőrség kedden bejelentette, hogy letartóztattak egy ötödik gyanúsítottat a dák műkincsek elrablásának ügyében.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
szóljon hozzá!