Trump-Zelenszkij találkozó Washingtonban
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Volodimir Zelenszkij szerint nem tartozik bocsánatkéréssel Donald Trump amerikai elnök felé a Fehér Házban tartott találkozón történtek miatt – az ukrán államfő a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban fejtette ki véleményét a pénteki szóváltással kapcsolatban, mely után az amerikai külügyminiszter bocsánatkérésre szólította fel Zelenszkijt.
2025. március 01., 11:032025. március 01., 11:03
Volodimir Zelenszkij úgy vélte, hogy országa és az Egyesült Államok stratégiai partnerek, akiknek nagyon őszintének és közvetlennek kell lenniük egymással, majd hozzátette, hogy véleménye szerint bizonyos dolgokat a nyilvánosság kizárásával kell megvitatni.
– fogalmazott, és azt is megjegyezte, hogy nem tudja és nem akarja megváltoztatni az ukránok attitűdjét az oroszok irányában. „Ők gyilkosok a számunkra” – jelentette ki.
Arra a kérdésre, hogy egyetért-e Donald Trumppal abban, hogy ő – Volodimir Zelenszkij – soha nem írna alá megállapodást közvetlenül Vlagyimir Putyinnal, azt mondta, hogy ez nem igaz. Kijelentette, hogy Ukrajna békét akar és lesznek tárgyalások, de az asztalnál Ukrajnának, Oroszországnak, az Egyesült Államoknak és Európának kell helyet kapnia. Hozzátette, hogy „készen állunk a békére, de erős pozícióban kell lennünk, ami erős hadsereget jelent, a partnereinket a mi oldalunkon és biztonsági garanciát”.
Volodimir Zelenszkij arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e lemondani, azt mondta, hogy csak az ukrán emberek dönthetnek az elnökükről. Úgy vélte, hogy az ő és Donald Trump kapcsolata megmenthető, amit többnek nevezett, mint két elnök viszonya.
Marco Rubio erről a CNN hírtelevízióban beszélt pénteken. A miniszter „fiaskónak” nevezte a találkozót és megkérdőjelezte, hogy az ukrán államfő valóban békét akar Oroszországgal. Marco Rubio szerint a kudarcot Volodimir Zelenszkij viselkedése okozta, és azt mondta, „semmi szükség nem volt arra, hogy oda menjen és ellenségesen viselkedjen”.
A Trump-Zelenszkij találkozó után az amerikai külügyminiszter agresszívnek nevezte az ukrán elnök beszédmódját, és hozzátette, ezzel nem fogja elérni, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek vele. „Így az emberben az a benyomás keletkezik, hogy Zelenszkij talán nem akar békemegállapodást. Azt mondja, hogy igen, de talán mégsem” – fogalmazott Marco Rubio, értékelve az éles szóváltásba torkolló fehér házi találkozó eseményeit.
Donald Trump elnök a találkozót követően a közösségimédia-oldalán közzétett bejegyzésében „nagyon jelentőségteljesnek” nevezte a találkozót, amiből véleménye szerint sok minden kiderült. Kifejtette, hogy ő békét akar, és úgy vélte, hogy „Zelenszkij elnök nem áll készen a békére, ha annak Amerika a részese”.
Az ukrán delegáció idő előtti távozásával végződő csúcstalálkozóról Hakeem Jeffries, a Kongresszus alsóházának vezető demokrata képviselője úgy vélte, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti kapcsolatot meg kell menteni a „szabad világ érdekében”. A politikus a kapcsolat rendezését az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekének is nevezte.
Ezzel egy időben Lindsey Graham, a szenátus republikánus tagja, aki pénteken még találkozott Volodmir Zelenszkijjel, és korábban a Kongresszus Ukrajnába látogató delegációjának is tagja volt, a történtek nyomán úgy vélte, hogy az ukrán elnöknek le kellene mondania vagy gyökeresen változtatnia kellene a viselkedésén.
Donald Trump elnök kiállása a béke mellett az elmúlt három év legnagyszerűbb pillanata volt – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán az amerikai és az ukrán elnök washingtoni találkozója után.
Szolidaritásáról biztosította számos európai ország vezetője Ukrajnát azt követően, hogy botrányba fulladt Volodimir Zelenszkij ukrán államfő megbeszélése Washingtonban Donald Trump elnökkel.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
Legalább 67 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg, miközben vasárnap Gáza északi részén az ENSZ segélyautóira vártak.
A Mediazona orosz független médiaorgánum a BBC orosz szolgálatával együttműködve 119 154 Ukrajnában elesett orosz katona személyazonosságát erősítette meg.
Új evakuálási parancsot adott ki az izraeli hadsereg vasárnap reggel a Gázai övezet középső részén, a palesztin Hamász terrorszervezet fogáságban lévő túszok családjai azonban aggódnak, mert a rabokat ott őrizhetik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó elmozdulni egy békés megoldás felé Ukrajna ügyében, de Moszkva számára továbbra is az a prioritás, hogy elérje céljait – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az állami televíziónak adott interjúban.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Washington és Teherán közötti növekvő feszültségek közepette arra figyelmeztetett, hogy Irán minden új nukleáris létesítményét teljesen megsemmisítik.
Romániának át kell térnie Ukrajna ellenállásának segítéséről arra, hogy segítsen Ukrajnának megnyerni a háborút – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter szombaton.
Donald Trump elnök rágalmazási pert indított a Wall Street Journal kiadója és azok ellen a riporterek ellen, akik cikket írtak egy levélgyűjteményről, amelyet Jeffrey Epsteinnek ajándékoztak az 50. születésnapjára 2003-ban.
Tűz ütött ki a Moszkvai területen vasárnapra virradóra, miután Ukrajna újabb dróntámadást indított az orosz főváros ellen – jelentették helyi Telegram-csatornák.
szóljon hozzá!