Szijjártó Péter telefonon átbeszélte a háborús helyzetet Szergej Lavrovval (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Magyarország nem adja fel a békepárti álláspontját, ahogyan nem adja fel az energiaegyüttműködését sem Oroszországgal még akkor sem, ha az ukrajnai háború a reméltnél jobban elhúzódik – közölte az orosz kollégájával folytatott telefonbeszélgetését követően Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
2025. június 02., 18:302025. június 02., 18:30
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Védelmi Tanács ülése előtt rámutatott, hogy az elmúlt napok brutális katonai akcióiból arra lehet következtetni, hogy az ukrajnai háború a reméltnél hosszabban fog eltartani, ezért a magyar kormánynak további politikai támadásokra kell készülnie a békepárti álláspontja miatt.
„Én megerősítettem azt az álláspontomat, hogy Magyarország a béke pártján áll. Mi a tűzszünetben és a béketárgyalásokban vagyunk érdekeltek, ezért megköszöntem Szergej Lavovnak azt, hogy a mai napra kezdeményezték Isztambulban az orosz-ukrán béketárgyalások folytatását, és megköszöntem azt is, hogy ezekre a béketárgyalásokra sor került annak dacára is, hogy a hétvégi katonai cselekmények nyomán sokan kívülről és belülről is arra próbálták rávenni az orosz kormányt, hogy ne kerüljön ma sor az isztambuli tárgyalásokra” – mondta.
Majd reményét fejezte ki, hogy sikerül majd valami előrelépést elérni a tárgyaláson, és üdvözölte, hogy ismét telefonos egyeztetésre került sor az amerikai és az orosz külügyminiszter között is.
- vélekedett. Illetve arról számolt be, hogy arra kérte orosz kollégáját, hogy maradjanak közvetlen kapcsolatban az amerikai vezetéssel, és erre a jelek szerint meg is van a kölcsönös szándék. „Ez egyrészt még mindig magával hordozza a béke elérésének valamikori reményét, de mindenképpen csökkenti a háborús eszkalációs kockázatot” – húzta alá.
Szijjártó Péter kitért a magyar-orosz energetikai együttműködésre is, és kifejtette, hogy hazánk számára kulcsfontosságúak az orosz energiahordozók, ugyanis ezek révén lehet biztosítani azt, hogy a magyar családok fizessék a legalacsonyabb rezsiköltségeket Európában.
– hangsúlyozta. „A kőolaj- és földgázszállítások hosszú távú szerződéses kerete adott, az infrastruktúra adott, az oroszok továbbra is teljesítik a szerződéses kötelezettségeiket” – folytatta.
„Ha az Európai Bizottság, Brüsszel elvágja a magyar-orosz energia-együttműködést, mert ezzel akarja támogatni Ukrajnát, akkor azzal azt éri el, hogy a magyar családoknak kétszer-háromszor annyit kell majd fizetniük a rezsiért, mint kellett eddig, ez nyilvánvalóan számunkra elfogadhatatlan” – emelte ki.
A miniszter jó hírnek nevezte tehát, hogy folyamatos a közvetlen kapcsolattartás az Egyesült Államok és Oroszország között, illetve zajlanak az isztambuli béketárgyalások. „Az látszik, hogy a transzatlanti közösségen belül éles hasadás van, míg Donald Trump elnök békét akar, és mi ebben őt támogatjuk, addig a nyugat-európaiak – természetesen az ukránokkal szövetségben – a háború folytatását akarják. Ez pedig megnehezíti a béketeremtést és azt vetíti előre, hogy ez a háború hosszabban és brutálisabban fog tartani, mint azt reméltük volna” – húzta alá.
„Magyarország nem adja fel a békepárti álláspontját, nem adjuk fel, az oroszokkal folytatott energia-együttműködést és tovább támogatjuk Donald Trump béketervét” – összegzett.
Az ukrajnai válságról beszélt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte az orosz diplomáciai tárca vasárnap éjjel.
Az ukrán titkosszolgálatok úgy tudták megtámadni az orosz légitámaszpontokon állomásozó stratégiai bombázó repülőgépeket vasárnap, hogy a robbanóanyaggal megrakott drónokat faházak tetejében rejtették el.
Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával, különösen mivel Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A „kollektív Nyugat” az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát – jelentette ki Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek vasárnap adott interjújában.
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
Legalább 67 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg, miközben vasárnap Gáza északi részén az ENSZ segélyautóira vártak.
A Mediazona orosz független médiaorgánum a BBC orosz szolgálatával együttműködve 119 154 Ukrajnában elesett orosz katona személyazonosságát erősítette meg.
Új evakuálási parancsot adott ki az izraeli hadsereg vasárnap reggel a Gázai övezet középső részén, a palesztin Hamász terrorszervezet fogáságban lévő túszok családjai azonban aggódnak, mert a rabokat ott őrizhetik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó elmozdulni egy békés megoldás felé Ukrajna ügyében, de Moszkva számára továbbra is az a prioritás, hogy elérje céljait – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az állami televíziónak adott interjúban.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Washington és Teherán közötti növekvő feszültségek közepette arra figyelmeztetett, hogy Irán minden új nukleáris létesítményét teljesen megsemmisítik.
Romániának át kell térnie Ukrajna ellenállásának segítéséről arra, hogy segítsen Ukrajnának megnyerni a háborút – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter szombaton.
szóljon hozzá!