Sem Izrael, sem a Hamász nem bízik abban, hogy a hétvégéig megszülethet a tűzszüneti megállapodás

•  Fotó: Facebbook/UNRWA

Fotó: Facebbook/UNRWA

Izrael, a Hamász és Katar tisztségviselői óva intettek Joe Biden amerikai elnök optimizmusától, miszerint a hét végére megszülethet a Gázai övezetben a túszokért cserébe tűzszüneti megállapodás, arra utalva, hogy továbbra is maradnak nézeteltérések, miközben a tárgyalófelek a megállapodáson dolgoznak.

Hírösszefoglaló

2024. február 28., 09:312024. február 28., 09:31

Mint arról beszámoltunk, Biden hétfőn egy New York-i fagylaltozóban tett látogatása során azt mondta, hogy reméli, hogy „jövő hétfőre” tűzszünet lesz az izraeli-Hamász konfliktusban, mivel a gázai halálos áldozatok száma megközelíti a 30 ezret.

Egy izraeli tisztségviselő azonban kedden azt mondta a CNN-nek, hogy Izrael „meglepődött, hogy Biden a hétfő szót használta, és hogy a tűzszünet szót használta”.

„Nem tudom, milyen alapon mondta ezt” – mondta kedden az izraeli tisztségviselő, aki a téma érzékenysége miatt kérte, hogy ne nevezzék meg. Hozzátette, hogy Izrael kész a megfelelő feltételek mellett egyezséget kötni.

Idézet
Izrael még ma is kész elengedni a [palesztin] foglyokat, ha a feltételek teljesülnek”

– mondta a tisztségviselő.

Baszem Naim, a Hamász politikai irodájának egyik tagja kedden a CNN-nek azt mondta, hogy a csoportnak nincs tudomása olyan tűzszüneti megállapodásról, amelyet jövő hétfőig sikerülne kieszközölni. „Nincs semmi” – mondta Naim.

Katar, amely az Egyesült Államokkal együtt kulcsfontosságú közvetítő az Izrael és a Hamász közötti tárgyalásokban, kedden további óvatosságot tanúsított, és a Biden által javasolttól eltérő ütemtervre utalt.

„Ha lenne megállapodás, akkor derűlátóbbnak látnának” – mondta kedden Madzsid Al-Anszari, a katari külügyminisztérium szóvivője. „De egyelőre nincs megállapodásunk, és még minden fronton folytatjuk a tárgyalásokat”.

„Már pusztán azáltal, hogy a megbeszélések zajlanak, pozitív irányt láttunk, de még nem jutottunk el a végső megállapodásig, ahol remélhetőleg még a ramadán kezdete előtt bejelenthetünk egy humanitárius szünetet, amely enyhítené a feszültséget, és lehetővé tenné, hogy több segélyt juttassunk be Gázába, és lehetővé tenné a deeszkalációt.”

A ramadán már március 10-én este elkezdődik, egy héttel az időpont után, amikor Biden azt mondta, hogy reméli a megoldást.

Anszari azt mondta, hogy

továbbra is nézeteltérések vannak „a számok, az arányok és a csapatmozgások” tekintetében.

Ezzel valószínűleg a palesztin foglyokért elengedett túszok számára és az izraeli katonák kivonására Gáza egyes részeiről utalt.

A CNN kérdésére Biden megjegyzéseivel kapcsolatban Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta: „ami az elnök optimizmusát alátámasztja, az egy olyan megállapodás nagy vonalakban való szemlélése, amelyet a múlt héten folytatott és az ezen a héten folytatódó tárgyalásokon keresztül hoztunk létre, és az a tény, hogy szerinte és szerintünk is elérhető közelségben van”.

„Természetesen örülnénk, ha a hétvégére sikerülne egyet elérni” – mondta Miller.

Hétfőn a CNN arról számolt be, hogy

a Hamász visszavont néhány kulcsfontosságú követelést a túszmegállapodásról és a gázai harcok szüneteltetéséről szóló tárgyalásokon,

miután Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azzal vádolta meg a csoportot, hogy álláspontja „téveszmés”, és ezzel a tárgyaló felek közelebb kerültek egy kezdeti megállapodáshoz, amely leállíthatja a harcokat és elengedhet egy csoport izraeli túszt, két, a tárgyalásokat ismerő forrás szerint.

A Reuters és az Al Jazeera kedden arról számolt be, hogy a Hamász felülvizsgálja a nagyjából hat hétig tartó kezdeti tűzszünetre vonatkozó javaslattervezetet, amelynek során 40 izraeli túszt cserélnének ki 400 palesztin fogolyért.

Az izraeli tisztségviselő kedden megerősítette a CNN-nek, hogy

a remények szerint az alku kezdeti szakaszában mintegy 40 túszt engednének szabadon, és hogy Izrael ragaszkodik ahhoz, hogy női katonák is bekerüljenek a csoportba.

Az Egyesült Államok, Egyiptom, Izrael és Katar tárgyalódelegációi pénteken Párizsban, majd hétfőn Katarban találkoztak.

A tárgyalásokban részt vevők korábban azt mondták, hogy a megállapodást valószínűleg több szakaszban hajtanák végre, és ha a kezdeti megállapodás megszületik, az akár hat hétig tartó tűzszünethez is vezethet, amelynek keretében izraeli túszok egy csoportját – köztük nőket, gyerekeket, időseket és betegeket – engednének szabadon, a Hamász által eredetileg követeltnél kisebb számú palesztin fogolyért cserében.

A fegyverszünet során a tárgyalások olyan kényesebb témákról folynának, mint a túszul ejtett izraeli férfi katonák szabadon bocsátása, a hosszabb büntetést letöltő palesztin foglyok, az IDF-erők kivonása és a háború végleges befejezése.

Kedden John Kirby amerikai nemzetbiztonsági szóvivő azt mondta, hogy van remény arra, hogy az ideiglenes tűzszünet „jobb megközelítéshez vezethet a konfliktus egészének befejezéséhez”.

„Nem arról van szó, hogy megpróbáljuk legyőzni az órát a Ramadánig. Arról van szó, hogy megpróbáljuk rávenni a két felet arra, hogy egyezségre jussanak, amely ismét kihozza a túszokat, és ráveszi őket, hogy hagyják abba a harcokat” – mondta.

A civilek védelmét ígéri Izrael

Izrael intézkedéseket fog hozni a civilek védelme érdekében, ha kiterjeszti a katonai műveleteket a Gázai övezet legdélebbi, Rafah városában – közölte kedden egy katonai szóvivő.
Egy nagyszabású katonai művelet végrehajtásához Rafahban – ahol több mint egymillió kitelepített palesztin szorult az egyiptomi határhoz, súlyos humanitárius helyzetben – „megfelelő feltételekre van szükség, és mi gondoskodunk arról, hogy ezek a feltételek fennálljanak, ha cselekszünk” – mondta Daniel Hagari ellentengernagy, az Izraeli Védelmi Erők szóvivője a CNN-nek.
Hagari szerint a civilek számára biztonságosabb zónát fognak létrehozni, mielőtt bármilyen nagyszabású katonai műveletet hajtanának végre, és Izraelnek meg kell teremtenie a feltételeket „élelmiszer, humanitárius segély, gyógyszerek, kórházak, tábori kórházak számára. Tehát lesznek feltételek a lakosság számára, ha cselekszünk”.
Az Egyesült Államok ismét jelezte: nem támogatja a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök által a Hamász terrorszervezet utolsó bástyákának nevezett Rafah elleni teljes körű offenzívát a civilek védelmét szolgáló átfogó terv nélkül.

ENSZ: A Gázai övezet lakóinak negyede egy lépésre van az éhínségtől

Legkevesebb 576 ezer ember – a Gázai övezet lakóinak negyede – egy lépésre van az éhínségtől – jelentette ki Rames Radzsaszingam, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) vezetője a világszervezet Biztonsági Tanácsának (BT) keddi ülésén.
Felhívta a figyelmet, hogy amennyiben nem avatkoznak közbe, a széles körű éhínség „szinte elkerülhetetlenné” válik.
Mint mondta, a palesztin térség északi részén a két évesnél fiatalabb gyerekek hatoda súlyos alultápláltságtól, illetve sorvadástól szenved. Hangsúlyozta, hogy a 2,3 milliós térség lakói egyébként is aggasztóan kevés táplálékkal rendelkeznek a túléléshez.
Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) a Gázai övezetben „kész gyorsan kiterjeszteni és felfejleszteni műveleteit egy tűzszüneti megállapodás esetében” – közölte Carl Skau, a WFP igazgató-helyettese szintén az ENSZ BT ülésén.
„Azonban időközben az éhínség kockázatát tovább növeli, hogy nem sikerül megfelelő mennyiségben létfontosságú élelmiszerkészleteket leszállítani a Gázai övezetbe, illetve azok a körülmények, amelyek csaknem lehetetlenné teszik dolgozóink helyi működését” – tette hozzá Skau.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 10., csütörtök

Zelenszkij: több mint 150 kínai harcol Ukrajna ellen, az oroszok új offenzívát kezdtek, Moszkva: a britek és a franciák intervencióra készülnek

Legalább 155 kínai állampolgár harcol Ukrajna területén, de valószínű, hogy ennél többen is vannak – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai kijevi sajtótájékoztatóján.

Zelenszkij: több mint 150 kínai harcol Ukrajna ellen, az oroszok új offenzívát kezdtek, Moszkva: a britek és a franciák intervencióra készülnek
2025. április 10., csütörtök

Az Európai Bizottság szigorúbban vizsgálja majd a tagállami választásokat

Az Európai Bizottság a korábbinál szigorúbban fogja értékelni a tagállami választási folyamatok igazságosságát, kiegyensúlyozottságát és integritását, továbbá komolyabban oda fog figyelni arra, hogy az EU jogrendszere és szelleme érvényesül-e.

Az Európai Bizottság szigorúbban vizsgálja majd a tagállami választásokat
2025. április 10., csütörtök

Németország visszatért – üzente Trumpnak a leendő kancellár

Németország visszatért – jelentette ki Friedrich Merz leendő német kancellár, miután az általa vezetett konzervatívok szerdán koalíciós megállapodást kötöttek a balközép szociáldemokratákkal (SPD).

Németország visszatért – üzente Trumpnak a leendő kancellár
2025. április 09., szerda

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának

Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának
2025. április 09., szerda

Oroszország kiutasítja a moszkvai román katonai attasét és helyettesét

Oroszország válaszintézkedésként kiutasítja a moszkvai román nagykövetség védelmi attaséját és helyettesét – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium.

Oroszország kiutasítja a moszkvai román katonai attasét és helyettesét
2025. április 09., szerda

Vámháború: az uniós kormányok Magyarország kivételével megszavazták a válaszlépést Trump illetékeire

Az Európai Unió tagállamai megszavazták az Európai Bizottságnak az Amerikai Egyesült Államok által kivetett vámokkal szembeni ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.

Vámháború: az uniós kormányok Magyarország kivételével megszavazták a válaszlépést Trump illetékeire
2025. április 09., szerda

Kína kivizsgálja az ukránok által elfogott, orosz oldalon harcoló kínai katonák ügyét

Kína megerősítette szerdán, hogy tárgyal Ukrajnával azon információk ügyében, amelyek szerint Donyec megyében ukrán katonák foglyul ejtettek az orosz erők oldalán harcoló két kínai állampolgárt.

Kína kivizsgálja az ukránok által elfogott, orosz oldalon harcoló kínai katonák ügyét
2025. április 09., szerda

Román nagykövet: nincs szakadás Washington és Bukarest között

Románia és az Egyesült Államok között nincs szakadás – véli Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete.

Román nagykövet: nincs szakadás Washington és Bukarest között
2025. április 09., szerda

Az ENSZ szerint éhezés fenyeget Gázában, Izrael szerint elegendő élelmiszer áll rendelkezésre

Az ENSZ főtitkára szerint „a segélyek elapadtak [és] a borzalom zsilipjei újra megnyíltak” a Gázai övezetben, miután Izrael minden áru bejutását megakadályozta, és újraindította a Hamász elleni háborút.

Az ENSZ szerint éhezés fenyeget Gázában, Izrael szerint elegendő élelmiszer áll rendelkezésre
2025. április 09., szerda

Amerikai figyelmeztetés Moszkvának: nem tűrjük a rosszhiszemű hozzáállást az ukrajnai tűzszünet kapcsán

Az Egyesült Államok figyelmeztette Oroszországot: nem tűri a rosszhiszemű tárgyalásokat és a kötelezettségvállalások megszegését az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban.

Amerikai figyelmeztetés Moszkvának: nem tűrjük a rosszhiszemű hozzáállást az ukrajnai tűzszünet kapcsán