Kitiltanák. Tíz EU-tag, köztük Románia kléri az orosz gáz betiltását az unió területén
Fotó: Gazprom/Facebook
Tíz európai uniós ország – köztük Románia – azt kéri, hogy a közösség tiltsa be az Oroszországból származó gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát – derül ki egy, a Reuters által ismertetett dokumentumból.
2025. január 14., 15:242025. január 14., 15:24
Az orosz gáz kitoltásáról szóló kezdeményezés közben Európa az ukrajnai háború miatt Moszkva ellen bevezetett új szankciókról tárgyal:
A 10 ország – Románia, Lengyelország, Csehország, Dánia, Finnország, Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Írország és Dánia – azt szeretné, ha Európa tovább menne, és még jobban büntetné Oroszország üzemanyag-exportját, hogy csökkentse a háborút tápláló bevételeket.
– áll a tíz ország közös dokumentumában.
„A teljes tilalom alternatívája lehet az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz használatának fokozatos csökkentése, ahogyan azt már a RePowerEU ütemterv is tartalmazza” – áll a dokumentumban, utalva az EU azon céljára, hogy 2027-ig megszűnjön az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok használata.
A tíz ország szerint az LNG-t szállító orosz tartályhajók számára is meg kellene tiltani az EU-n belüli kikötést.
Az Európai Bizottság részletesebb tervet dolgoz ki az orosz energiától való függőség további csökkentésére.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban korábban ellenezte az orosz energiát célzó szankciókat, míg Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy decemberi moszkvai látogatása során, amikor Vlagyimir Putyin orosz államfővel találkozott, biztosította a gázszállításokat Szlovákiába.
Az orosz gázimport ebben a hónapban tovább csökkent, amikor lejárt egy szerződés, amely révén Ukrajnán keresztül szállították az orosz gázt Európába. Szlovákia azonban megígérte, hogy megpróbálja újraindítani az üzletet.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
szóljon hozzá!