Kitiltanák. Tíz EU-tag, köztük Románia kléri az orosz gáz betiltását az unió területén
Fotó: Gazprom/Facebook
Tíz európai uniós ország – köztük Románia – azt kéri, hogy a közösség tiltsa be az Oroszországból származó gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát – derül ki egy, a Reuters által ismertetett dokumentumból.
2025. január 14., 15:242025. január 14., 15:24
Az orosz gáz kitoltásáról szóló kezdeményezés közben Európa az ukrajnai háború miatt Moszkva ellen bevezetett új szankciókról tárgyal:
A 10 ország – Románia, Lengyelország, Csehország, Dánia, Finnország, Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Írország és Dánia – azt szeretné, ha Európa tovább menne, és még jobban büntetné Oroszország üzemanyag-exportját, hogy csökkentse a háborút tápláló bevételeket.
– áll a tíz ország közös dokumentumában.
„A teljes tilalom alternatívája lehet az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz használatának fokozatos csökkentése, ahogyan azt már a RePowerEU ütemterv is tartalmazza” – áll a dokumentumban, utalva az EU azon céljára, hogy 2027-ig megszűnjön az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok használata.
A tíz ország szerint az LNG-t szállító orosz tartályhajók számára is meg kellene tiltani az EU-n belüli kikötést.
Az Európai Bizottság részletesebb tervet dolgoz ki az orosz energiától való függőség további csökkentésére.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban korábban ellenezte az orosz energiát célzó szankciókat, míg Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy decemberi moszkvai látogatása során, amikor Vlagyimir Putyin orosz államfővel találkozott, biztosította a gázszállításokat Szlovákiába.
Az orosz gázimport ebben a hónapban tovább csökkent, amikor lejárt egy szerződés, amely révén Ukrajnán keresztül szállították az orosz gázt Európába. Szlovákia azonban megígérte, hogy megpróbálja újraindítani az üzletet.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!