Kitiltanák. Tíz EU-tag, köztük Románia kléri az orosz gáz betiltását az unió területén
Fotó: Gazprom/Facebook
Tíz európai uniós ország – köztük Románia – azt kéri, hogy a közösség tiltsa be az Oroszországból származó gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát – derül ki egy, a Reuters által ismertetett dokumentumból.
2025. január 14., 15:242025. január 14., 15:24
Az orosz gáz kitoltásáról szóló kezdeményezés közben Európa az ukrajnai háború miatt Moszkva ellen bevezetett új szankciókról tárgyal:
A 10 ország – Románia, Lengyelország, Csehország, Dánia, Finnország, Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Írország és Dánia – azt szeretné, ha Európa tovább menne, és még jobban büntetné Oroszország üzemanyag-exportját, hogy csökkentse a háborút tápláló bevételeket.
– áll a tíz ország közös dokumentumában.
„A teljes tilalom alternatívája lehet az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz használatának fokozatos csökkentése, ahogyan azt már a RePowerEU ütemterv is tartalmazza” – áll a dokumentumban, utalva az EU azon céljára, hogy 2027-ig megszűnjön az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok használata.
A tíz ország szerint az LNG-t szállító orosz tartályhajók számára is meg kellene tiltani az EU-n belüli kikötést.
Az Európai Bizottság részletesebb tervet dolgoz ki az orosz energiától való függőség további csökkentésére.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban korábban ellenezte az orosz energiát célzó szankciókat, míg Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy decemberi moszkvai látogatása során, amikor Vlagyimir Putyin orosz államfővel találkozott, biztosította a gázszállításokat Szlovákiába.
Az orosz gázimport ebben a hónapban tovább csökkent, amikor lejárt egy szerződés, amely révén Ukrajnán keresztül szállították az orosz gázt Európába. Szlovákia azonban megígérte, hogy megpróbálja újraindítani az üzletet.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
szóljon hozzá!