Kitiltanák. Tíz EU-tag, köztük Románia kléri az orosz gáz betiltását az unió területén
Fotó: Gazprom/Facebook
Tíz európai uniós ország – köztük Románia – azt kéri, hogy a közösség tiltsa be az Oroszországból származó gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát – derül ki egy, a Reuters által ismertetett dokumentumból.
2025. január 14., 15:242025. január 14., 15:24
Az orosz gáz kitoltásáról szóló kezdeményezés közben Európa az ukrajnai háború miatt Moszkva ellen bevezetett új szankciókról tárgyal:
A 10 ország – Románia, Lengyelország, Csehország, Dánia, Finnország, Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Írország és Dánia – azt szeretné, ha Európa tovább menne, és még jobban büntetné Oroszország üzemanyag-exportját, hogy csökkentse a háborút tápláló bevételeket.
– áll a tíz ország közös dokumentumában.
„A teljes tilalom alternatívája lehet az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz használatának fokozatos csökkentése, ahogyan azt már a RePowerEU ütemterv is tartalmazza” – áll a dokumentumban, utalva az EU azon céljára, hogy 2027-ig megszűnjön az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok használata.
A tíz ország szerint az LNG-t szállító orosz tartályhajók számára is meg kellene tiltani az EU-n belüli kikötést.
Az Európai Bizottság részletesebb tervet dolgoz ki az orosz energiától való függőség további csökkentésére.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban korábban ellenezte az orosz energiát célzó szankciókat, míg Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy decemberi moszkvai látogatása során, amikor Vlagyimir Putyin orosz államfővel találkozott, biztosította a gázszállításokat Szlovákiába.
Az orosz gázimport ebben a hónapban tovább csökkent, amikor lejárt egy szerződés, amely révén Ukrajnán keresztül szállították az orosz gázt Európába. Szlovákia azonban megígérte, hogy megpróbálja újraindítani az üzletet.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!