Mit kapnak helyette? Románia alkut folytat az Egyesült Államokkal arról, mivel váltják ki az Ukrajnának átadandó Patriotot
Fotó: wikipedia.org
Bár Románia úgy döntött, átad egy Patriot rakétavédelmi üteget Ukrajnának, erre kormányzati források szerint addig nem kerül sor, amíg meg nem kap helyette egy ugyanolyan képességű rendszert.
2024. június 24., 14:072024. június 24., 14:07
Mint arról beszámoltunk, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtökön döntötte el, hogy teljesíti Kijev és Washington kérését, és átad egy üteget Ukrajnának. A közleményben ugyanakkor rögzítették, hogy ennek feltétele is van: hogy a szövetségesek adjanak helyette egy új rendszert. A Digi 24 hírcsatorna most azt közölte, hogy Románia addig nem is adja át a Patriot-üteget az ukránoknak, amíg meg nem kapja az azt kiváltó fegyverrendszert.
Az értesülések szerint ez volt a feltétele annak, hogy a védelmi minisztérium áldását adja az üteg átadásába, miután – mint arról beszámoltunk – ellenezte az ukrán és amerikai kérés teljesítését. Ennek nyomán most alkufolyamat kezdődött a román és az amerikai kormány között arról, hogy milyen rendszerrel pótolják a román Patriotot.
mivel ez az egyik legütőképesebb, akár száz kilométerre levő ballisztikus rakétákat, repülőgépeket vagy helikoptereket is képes lelőni, és az ukrajnai háborúban is bizonyította a hatékonyságát.
Ugyanakkor Washington éppen a héten döntött arról, hogy „eltéríti” a más országok által megrendelt Patriotokat, és Ukrajnának szállítja le őket, mivel az orosz agresszió sújtotta országnak nagyobb szüksége van rájuk.
Hasonló képességekkel bír a francia MAMBA rendszer, amit Románia szintén elfogadhatónak tekint, és amelyből egy már működik Romániában, a Konstanca megyei Midia-fok közelében állomásozó francia egységek üzemeltetik.
Felmerülhet még a norvég-amerikai közös fejlesztésű NASAMS is, amelyet azonban Bukarest fanyalogva fogadna, mivel legfeljebb 60 kilométeres a hatótávolsága, és hasonló okokból nem szívesen fogadnák a német IRIS-T-t sem, amelynek hatótávolsága csupán 40 kilométer, bár zajlik az ennél nagyobb hatótávolságú változat fejlesztése.
Mint arról beszámoltunk,
Iohannis washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy a washingtoni és kijevi felkérés nyomán Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy Románia nem maradhat légvédelem nélkül.
„Semmilyen körülmények között nem fogadom el, hogy Románia rakéta- és légvédelem nélkül maradjon. Végül is, ha valamiről lemondunk, akkor Romániának valamit kapnia kell cserébe, másképp nem fog megtörténni” – hangsúlyozta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például Angel Tîlvăr védelmi miniszter ellenzi, hogy Románia lemondjon a rendszerről.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
Mint ismeretes, Románia négy Patriot rakétavédelmi rendszert vásárol csaknem 4 milliárd dollár értékben az Egyesült Államoktól, amiről 2017-ben állapodott meg Donald Trump amerikai és Klaus Iohannis román elnök Washingtonban.
Blinken köszönetet mondott Romániának a Patriot átadásáért
Köszönetet mondott Antony Blinken amerikai külügyminiszter Romániának, amiért az ország vezetése úgy döntött, átad egy Patriot-üteget Ukrajnának. Blinken pénteken Washingtonban román kollégájának, Luminița Odobescunak személyesen tolácsolta országa köszönetét, miután aláírták az orosz dezinformáció elleni közös fellépésről szóló megállapodást.
„Különösen hálásak vagyunk Iohannis elnök úrnak és vezetőségének, amiért gondoskodnak arról, hogy a szövetség helyesen határozza meg prioritásait. Figyelemre méltó az, amit Románia az első naptól kezdve tett, biztosítva, hogy Ukrajna megkapja a szükséges támogatást ahhoz, hogy szembeszálljon az agresszióval. És ez a megközelítés a mai napig folytatódik a Patriot rakétavédelmi rendszer adományozásával, amelyre Ukrajnának feltétlenül szüksége van. Nagyon hálásak vagyunk” – mondta Blinken.
Klaus Iohannis román elnök kiszáll a NATO főtitkári tisztségéért zajló küzdelemből – ezt ő maga jelentette be a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!