Fotó: Román külügyminisztérium
Románia nem ismeri el az orosz elnökválasztás legitimitását a megszállt ukrajnai régiókban – jelentette be a román külügyminisztérium.
2024. március 08., 11:512024. március 08., 11:51
A tárca azt is jelezte, hogy határozottan ellenzi a román állampolgárok vagy román jogi személyek részvételét az Oroszországi Föderációban zajló választások megfigyelésében.
„Az Oroszországi Föderációban 2024. március 15-17-én tartanak elnökválasztást. Az orosz hatóságok bejelentették, hogy a választásokat az Oroszországi Föderáció által 2014 óta jogellenesen annektált vagy ideiglenesen megszállt ukrán területeken is megtartják.
– közölte a külügyminisztérium pénteken.
A tárca megállapítja, hogy az orosz hatóságok úgy döntöttek: nemzetközi kötelezettségeikkel ellentétben nem hívják meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának megfigyelőit az elnökválasztásra.
Ugyanakkor lehetséges, hogy az orosz hatóságok a választási megfigyelésre és megfigyelésre szóló meghívásokat külföldi természetes vagy jogi személyekre is kiterjesztik.
– hangsúlyozza a minisztérium.
A külügyminisztérium emlékeztet arra, hogy a román állampolgárok jelenléte az Ukrajnához tartozó, az Oroszországi Föderáció megszállása alatt álló területeken, beleértve a fent említett választási megfigyelés és megfigyelés céljából történő jelenlétet is, az ukrán törvények értelmében büntetőjogi és közigazgatási következményekkel jár.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
szóljon hozzá!