Fotó: Képernyőfelvétel
Június végén az orosz erők kivonultak a fekete-tengeri Kígyó-szigetről. Az ukrajnai háború kirobbanása óta ez volt talán a legörömtelibb hír Románia számára. A sziget mindössze negyvenöt kilométerre található a román partokról. Ami különösen aggasztó volt Bukarest számára, az a sziget közvetlen közelében található földgázmező, amely a Romániához tartozó kontinentális talapzat része. A tervek szerint itt kezdődik el hamarosan a kitermelés.
2022. július 05., 21:322022. július 05., 21:32
Aurel Cazacu katonai elemző szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök valószínűleg megfélemlítéssel kívánta akadályozni a gáz felszínre hozását a Kígyó-sziget közelében. „Ezekre a forrásokra Oroszországnak nincs szüksége, azt azonban felismerték Moszkvában, hogy a gázkitermelés csökkentené az EU-országok orosz exporttól való függőségét, ami a Kreml tárgyalási pozícióinak gyengülését jelentené, csökkenne a zsarolási potenciál a Nyugat irányába” – mondta az Adevărulnak Cazacu.
Costin Georgescu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori vezetője úgy látja, Oroszország elmulasztotta az egyik fő célt, egy előretolt hadállás tartós létrehozását a Fekete-tengeren.
„Az oroszok egy kőhajításnyira voltak Romániától, a rakéta- és radarrendszerek ehhez kapcsolható összes veszélyével együtt. A Kígyó-szigetről Oroszország célba vehette volna Odesszát, az ukrán tengerpart nyugati részét, de romániai objektumokat is” – fogalmazott Georgescu.
„Ebben az esetben komoly gondjaink lehettek volna a sziget környékén történő gázkitermelés előkészítésénél” – mondta Costin Georgescu.
Az Atlanti Tanács elnevezésű amerikai agytröszt már 2021 augusztusában arról írt, hogy Oroszország a Kígyó-sziget megszállását arra használhatja fel, hogy teljesen megakadályozza az ukrán fekete-tengeri kikötőkbe irányuló tengeri forgalmat. 2014-ben a Kreml jogellenesen annektálta a Krím félszigetet, majd blokádot vezetett be Ukrajna Azovi-tengerben lévő kikötőire. Korábban Valentin Naumescu, a nemzetközi kapcsolatok professzora is arról beszélt a Szabad Európa romániai szerkesztőségének, hogy „meglehetősen lehetséges forgatókönyv, miszerint Oroszország nem ismeri el a hágai döntést, ha a konfliktus befejezése után pedig a Kígyó-sziget hivatalosan is az ország területén marad” – mondta Naumescu.
Gustav Gressel elemző a Szabad Európának korábban arról számolt be, hogy a fekete-tengeri helyzet a dél-kínai-tengerihez hasonlít, amikor a Kína és Oroszország közötti feszültségek az olajlelőhelyek kiaknázásának leállításához vezettek.
Az orosz hadsereg sietve evakuálta a teljes helyőrségét a fekete-tengeri Kígyó-szigetről, miután az ukrán erők katonai csapásokat mértek rá – közölte csütörtökön az ukrán déli műveleti parancsnokság.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!