Rakétatámadásokkal válaszolt a Hezbollah minden idők egyik legkeményebb izraeli légicsapás-sorozatára

Prioritások. Az IDF tájékoztatásában arra hívja fel a figyelmet, hogy a Hezbollah otthonokat támad, míg az izraeli hadsereg rakétakilövőket •  Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg

Prioritások. Az IDF tájékoztatásában arra hívja fel a figyelmet, hogy a Hezbollah otthonokat támad, míg az izraeli hadsereg rakétakilövőket

Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg

A Hezbollah a keddre virradó éjszaka folyamán több rakétát lőtt ki Észak-Izraelre, miután hétfőn az izraeli hadsereg fokozta az Irán által támogatott csoport elleni támadásait, és légicsapásokat indított Libanonban.

Krónika

2024. szeptember 24., 08:332024. szeptember 24., 08:33

A Hezbollah közölte, hogy célba vette a Ramat David légibázist, a Meggido repülőteret és az Amosz támaszpontot, amelyek mind az észak-izraeli Afula város közelében találhatók.

Mintegy 20 „lövedéket” azonosítottak, amelyek helyi idő szerint hajnali 2 óra 39 perc és 3 óra 11 perc között Libanonból átjutottak az izraeli légtérbe – közölte az Izraeli Védelmi Erők (IDF) kedden.

A lövedékek egy részét elfogták, míg mások nyílt területre zuhantak – közölte az IDF, anélkül, hogy pontosította volna, hová hullottak.

Az izraeli légierő válaszul csapást mért a rakétatűz forrásaira.

Az izraeli katasztrófaelhárító szolgálat, a Magen David Adom (MDA) közölte, hogy csapatokat küldött az Alsó-Galileában lévő területek átkutatására, ahonnan rakétatűzről érkeztek jelentések.

„Egyelőre nem érkezett jelentés sérültekről” - mondta Zaki Heller, az MDA szóvivője.

Az MDA közölte, hogy a Jezréel-völgyben az egyik mentőautójának ablakai megsérültek a robbanáshullámtól.

A 2021-ben átadott Amosz bázis az izraeli hadsereg északi parancsnokságának közlekedési és logisztikai központjaként szolgál. Ez egyben az IDF Technológiai és Logisztikai Igazgatóságának „központi tengelye”, amely a több ügynökséget érintő logisztikáért és a vészhelyzeti felkészülésért felel.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közlése szerint hétfőn 1600 Hezbollah-célpontra mértek csapást Dél-Libanonban és Bekaa tartományban.

A Hezbollahot célzó izraeli csapások leghalálosabb napján a 2006-os háború óta eddig csaknem 500 ember halt meg, köztük több tucatnyi nő és gyermek – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium.

Izrael „felkészül a következő fázisokra” – közölte a hadsereg vezetője hétfő este, miután a 2006-os háború óta a leghalálosabb izraeli csapást hajtotta végre Libanonban.

Herci Halevi, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) vezérkari főnöke azt mondta, hogy

a hadsereg „célpontokat támad és felkészül a következő fázisokra, amelyeket rövidesen részletezni fogok”.

„Végső soron minden arra összpontosul, hogy megteremtsük a feltételeket ahhoz, hogy az északi területek lakói visszatérhessenek otthonaikba” – tette hozzá az IDF által közzé tett nyilatkozatban.

Halevi elmondta, hogy az IDF hétfőn reggel „proaktív támadó műveletet” kezdett, amelynek célja a Hezbollah az elmúlt 20 évben épített infrastruktúra felszámolása”.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közben azt mondta a libanoniaknak, hogy országa nem velük, hanem a Hezbollahhal áll háborúban.

„Van egy üzenetem a libanoni népnek: Izrael háborúja nem ellenetek zajlik, hanem a Hezbollahhal” – mondta Netanjahu egy hétfői televíziós beszédében.

Az izraeli miniszterelnök felszólította a libanoni népet, hogy „kerüljék el a veszélyt.

„A Hezbollah túl sokáig emberi pajzsként használta önöket. Rakétákat helyezett el a nappalijukban és rakétákat a garázsukban. Ezek a rakéták közvetlenül a városainkat, közvetlenül a polgárainkat veszik célba” – mondta Netanjahu.

Azt mondta,

Izraelnek ki kell iktatnia ezeket a fegyvereket, „hogy megvédje népünket a Hezbollah csapásai ellen”.

„Arra kérem önöket: vegyék komolyan ezt a figyelmeztetést” – mondta az izraeli miniszterelnök – „Kérem, most azonnal menjenek el a veszély útjából. Amint műveletünk befejeződik, biztonságban visszatérhetnek otthonaikba” – tette hozzá.

Libanon ENSZ-képviselője az ENSZ-közgyűlésben az Izrael halálos támadásai által okozott zűrzavart ismertette.

Bahia El Hariri, a libanoni parlament tagja hétfőn New Yorkban szólalt fel a közgyűlésben Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnök nevében.

El Hariri elmondta, hogy Mikati a kormánnyal együtt dolgozik azon, hogy „kezelje az agressziót, amelynek minden szinten áldozatai vagyunk, diplomáciai, humanitárius, egészségügyi, biztonsági és az emberek megélhetését is érintő szinten”.

Elmondta a gyűlésen, hogy

lakónegyedeket vesznek célba, és hogy „exodus” van, amikor az emberek megpróbálnak biztonságba menekülni.

„Ez károsította országunk gazdaságát és veszélyezteti társadalmi rendünket, különösen azóta, hogy több ország is arra kérte állampolgárait, hogy hagyják el országunkat” – mondta.

Eközben az amerikai a külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője közölte: az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy a Hezbollahhal való északi határ mentén a „fokozódástól a deeszkalációig” tartó izraeli stratégia hatékony lesz. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok és partnerei azon dolgoznak, hogy diplomáciai megoldást találjanak.

Idézet
Nem emlékszem, legalábbis a közelmúltban, olyan időszakra, amikor egy eszkaláció de-eszkalációhoz és a helyzet mélyreható stabilizációjához vezetett volna”

– mondta a tisztségviselő hétfőn az ENSZ Közgyűlésének margóján újságíróknak.

Ehelyett az amerikai tisztségviselők és globális partnereik a New York-i gyűlésen azon dolgoznak, hogy „kezeljék az Izrael és Libanon közötti kék vonalon átívelő eszkaláció növekvő kihívásait és kockázatait” – mondta, megjegyezve, hogy ez Antony Blinken külügyminiszter számára ezen a héten „kulcsfontosságú fókuszpont”.

A tisztségviselő elmondta, hogy az Egyesült Államok és partnerei előálltak néhány „konkrét ötlettel” a helyzet deeszkalálására, és „ezeket bizonyos fokig stressztesztelni akarják szövetségesekkel és partnerekkel, akiknek a támogatása és részvétele alapvető fontosságú lesz ahhoz, hogy sikeresnek bizonyulhatnak-e vagy sem”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival

Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival
2025. július 15., kedd

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért

A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért
2025. július 15., kedd

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula

Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula
2025. július 15., kedd

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar

Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar
2025. július 15., kedd

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú

Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú
2025. július 14., hétfő

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére
2025. július 14., hétfő

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel

Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel
2025. július 14., hétfő

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését

Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését
2025. július 14., hétfő

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé

Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé
2025. július 14., hétfő

Gázai tűzszünet: már nem olyan nagy az optimizmus

Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.

Gázai tűzszünet: már nem olyan nagy az optimizmus